В приватних бесідах інколи можна почути від маріупольців, що вони більше не вірять у деокупацію міста, намагаються сприйняти нову реальність і пускати коріння в інших містах. Тож ми вирішили спитати у нашої маріупольської читацької аудиторії, чи це дійсно так.
Результати опитування вразили. 56% людей, які відповіли на питання 0629, сказали, що вірять у деокупацію Маріуполя. Попри складну ситуацію на фронті, невдачу під час українського контрнаступу, попри зусилля, які докладає Російська Федерація для остаточного поневолення міста, люди вірять, що справедливість буде відновлена.
Звісно, опитування не репрезентативне. Воно стосується виключно читачів сайту. Крім того, ми не можемо бути до кінця впевненими, що на питання відповідали лише маріупольці. Тим не менш, воно дає уявлення про настрої нашої аудиторії, бо в опитуванні взяли участь 3728 людей.
Серед цих людей не вірять у деокупацію міста 35% респондентів.
Ще 8% забороняють собі думати про це. Психологи вважають, що люди обирають шлях «не думати», тому що занадто важко переживають втрату свого минулого, комфортного життя. І зв’язок із минулим сильно ускладнює адаптацію людей на новому місці.
За великим рахунком, зараз українці, які переживають втрату минулого, обирають глобально дві стратегії поведінки: одні повністю забороняють собі думати про те, що було, інші, навпаки, живуть спогадами.
«Обидві стратегії – помилкові, - вважає психологиня Анна Витусович. – Бо якщо жити тільки минулим, можна зруйнувати себе зсередини дуже швидко. Але і забути, ким ти був, забороняючи собі згадувати втрачене життя, – означає відмовитися від дуже важливих речей. А як же діяти – спитаєте ви,- якщо все погано? На жаль, універсального рецепту немає. Ми, психологи, працюємо індивідуально, намагаючись відшукати місце сили кожної людини, те, в чому вона була міцна, професійна, потужна. І намагаємось допомогти людині адаптувати свої здібності до нових умов життя.
Це не просто. Часто це так боляче, немов тобі знімають шкіру та ламають кістки. Але треба не боятися прожити свій біль, щоб потім відпустити його».
Проте інколи справа не тільки у власних втратах і власному болі. Важко примиритися з втратою минулого без усвідомлення, що справедливість щодо тебе відновлена, а винні у злочинах - покарані.
«Мене просто розриває, коли я чую від знайомих, які залишилися в окупації, що Україна туди вже ніколи не повернеться. Я все ще вірю, що Маріуполь буде деокупований. Так, не швидко, але точно буде. І я туди повернуся. Я сказала чоловіку, що якщо буду аж занадто стара і не буде у мене змоги ходити власними ногами, хай він мене туди привезе і посадить біля моря. Я буду сидіти на березі, занурюючи ноги у воду, пити вино і курити сигари. Я буду там!» - впевнено каже маріупольська підприємиця Людмила Завалей.
Вона каже, що попри ситуацію на фронті, її віра в те, що місто повернеться, не похитнулась за останній час.
А от Наталья К., маріупольська стилістка, навпаки, більше не вірить в позитив, вона впевнена, що місто так і залишиться в окупації. Вона схильна погоджуватися зі своїми батьками, які залишилися в окупованому Маріуполі, що Росія не така дурна, щоб вкладати купу грошей в будівництво нахимівського училища або іпотек, а потом все кинути.
Сама жити в Маріуполі пані Наталья не хоче, проте вона збирається повернутися у місто, оформити російський паспорт, щоб мати змогу їздити до літніх батьків.
Наталья К. каже, що такої думки дотримуються і її друзі, з якими вона постійно спілкується.
То може люди просто не щиро відповідали, коли ми їх питали про віру у деокупацію?
«Я думаю, що результати опитування на вашому сайті достовірні. Якщо б ви спитали у людей, чи вірите ви у швидку деокупацію, в такому випадку отримали б інший результат. А при такому формулюванні – так, люди вірять. І я вірю. Геополітично, це обов’язково станеться, Маріуполь буде деокупований і повернеться під український контроль. Путін – лише людина, і він не вічний. Зрозуміло, що будь-який його наступник буде намагатися домовитися із Заходом і вимушений буде залишати окуповані території. Але, на жаль, це станеться дуже не скоро», - каже підприємець із Маріуполя Володимир Каракулов.
Він 35 років займався бізнесом у місті, тобто займав проактивну позицію. Зараз вже два роки – на соціальній допомозі у Німеччині. Каже, що це трохи розслабляє, хочеться діяти. Тож пан Володимир розробляє нові бізнес-ідеї, які хотів би встигнути реалізувати у Маріуполі. І чекає на деокупацію міста.
Як довго може зберігатися і така віра, і плани повернутися до Маріуполя, - важко сказати. На прикладі мешканців Донецька, окупованого ще в 2014 році, у нас ще є пара років, для того щоб не втратити громаду.
Донецький журналіст Роман Лазоренко вимушено залишив Донецьк влітку 2014 року після того, як місцеві колаборанти прийшли до нього в офіс з бітами і стали погрожувати і журналісту, і родині.
Він каже, вірив в деокупацію Донецька весь цей час, аж до літа 2023 року, до початку українського контрнаступу. Зараз він вже не вірить у військовий шлях повернення захоплених Росією територій.
Але повертатися в рідне місто він передумав набагато раніше.
«Приблизно в 2017-2018 році. Ми з дружиною взяли участь у державній програмі придбання житла для переселенців, і з тих пір зрозуміли, що більше не хочемо у Донецьк. Ми не хочемо знову виривати нашу дитину із середовища, до якого вона звикла. Тобто усвідомлення, що повернення у старе життя вже не буде, прийшло до нас десь через 3-4 роки. Думаю, це небагато. Звісно, у нас і досі буває ностальгія, коли побачиш на фото або відео рідний будинок, школу, де навчались твої діти або ти сам. Але на щастя, зараз це вже не викликає такого болю, як раніше», - розповів Роман.
Не дивитися назад, а думати про майбутнє – це нормально, вважає відомий український публіцист і журналіст Віталій Портніков. Про це він говорив із молоддю на одній із своїх лекцій.
«Дивитися треба вперед, тому що там відповіді на всі питання сьогодення. І навіть якщо нічого хорошого нас попереду не чекає, треба дивитися у майбутнє, щоб знати, як вижити в тих нових умовах, які прийдуть».
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube