Ініціативна група «Разом» за підтримки The National Endowment for Democracy виграла у судах проти Російської Федерації вже 9 справ. Розгляд ще п’яти триває. Загальна сума компенсацій за моральну та матеріальну шкоду, яку змогли довести юристи громадської організації і яку призначили суди, - більше 94 мільйонів гривень.
Звісно, процес отримання цих грошей не буде простим. Але коли прийде час, люди, які вже мають на руках судові рішення, будуть отримувати гроші набагато швидше. Тому важливо вже зараз подавати позови, звертатися до суду і доводити провину РФ.
Ініціативна група «Разом» розпочала займатися цією роботою рік тому. Кількість справ, які вдалося довести у суді, поки що мізерна у порівнянні із тим, скільки людей насправді постраждали від російської агресії в Україні. Масштабуватися громадські активісти не можуть через те, що у них недостатньо людей, юристів, обмежені фінансові ресурси. Проте вони змогли розробити детальну інструкцію для тих, хто має бажання самостійно пройти цей шлях – від формулювання позовної заяви до збору необхідних документів та експертиз.
«Ми розробили детальну методичку із шаблонами, яка дозволяє просто вписувати своє прізвище та ім’я у позовну заяву, додати якісь власні додаткові обставини, які суд може розглядати як моральну або матеріальну шкоду, і звертатися до суду самостійно. Звісно, є певний обсяг роботи, яку ніхто не може виконати замість позивача, наприклад, збір необхідних документів і експертиз, участь у судовому процесі. Проте якщо у людини є бажання і час на цю роботу, то вона може це зробити навіть без участі юристів, - розповідає Максим Бородин, очільник громадської організації «ІГ «Разом». - Це не просто теоретичний папірець, а саме документ, в якому зібрана вся практика та досвід нашої команди щодо ініціювання судових процесів в інтересах маріупольських ВПО - як цивільних маріупольців, так і військових, більшість з яких пройшла російський полон та тортури».
Подавати позов можна як за моральну, так і за матеріальну шкоду. Моральну шкоду позивач описує сам і призначає сам розмір компенсацій, в яку він оцінює свої страждання. А вже суд може погодитися з такою сумою, може не погодити і зменшити її. Матеріальну шкоду визначає експерт. Тож зараз розповімо про деякі нюанси.
Матеріальна шкода
Матеріальну шкоду має оцінити професійний оцінювач, який має ліцензію на такий вид діяльності (це важливо для суду). Його послуги – платні.
Як зазначила юристка ІГ «Разом» Наталія Леонідова, вартість послуги може коливатися, бо це ринок, але в середньому оцінка 2-3-кімнатної квартири коштує 3700 грн, а приватного будинку – 5 тис грн. І це єдине, за що доведеться заплатити.
Згідно до судової практики, яку вже мають в ІГ «Разом», для того, щоб оцінщики могли виконати свою роботу, потрібно, щоб позивач попередньо звернувся до поліції із заявою про скоєний щодо нього терористичний акт. Тільки на підставі внесеної до ЄРДР справи оцінщики можуть працювати (тобто оцінщикам потрібна підстава, і такою підставою є повідомлення про кримінальний злочин з боку представників Російської Федерації).
Вони спираються на ціни на квартири або будинки у місті станом на початок повномасштабного вторгнення і враховують вартість нерухомості ще за півроку до повномасштабки. Суди приймають це як докази і погоджуються на суму визначеної компенсації.
Важливий момент: оцінка, зроблена на підставі аналізу цін на нерухоме майно на тій чи іншій території до повномасштабного вторгнення дозволяє встановлювати вартість втраченого нерухомого майна більш високою, ніж це робить держава за своєю формулою. Тож юристи громадської організації «Разом» мають намір довести це і витребувати у держави саме таку, більш реалістичну суму компенсацій за втрачене майно.
Суд, на відміну від чиновників, приймає до розгляду у якості доказів руйнації вашого будинку або квартири фото, відео, свідчення сусідів, тому доводити факт руйнації вашого майна на окупованих або прифронтових територіях в даному випадку не складно.
Чому суд приймає як докази фото та відео руйнувань, а держава – ні?
Це логічне питання, зазначають юристи.
«Це тому що юристи користуються законами, і закон дозволяє використовувати фото та відео у якості доказів, чиновники користуються інструкціями, які пишуть інші чиновники, і тому виходить таке протиріччя», - вважає Наталія Леонідова.
А Максим Бородін взагалі впевнений, що вся ця тяганина з невидачею компенсацій маріупольцям (і мешканцям інших окупованих міст) пов’язана виключно з тим, що у держави немає грошей на компенсації, і вона не приймає фотодокази, тому що боїться отримати вал заяв від маріупольців та інших.
Моральна шкода
Доводити моральну шкоду важче, ніж матеріальну, проте і суми компенсацій в такому випадку суди призначають набагато більші.
У якості доказів до викладених фактів суд прийняв довідку про полон, медичну довідку про поранення, сліди тортур, а також свідчення свідків. По таких справах суд призначав дуже великі суми відшкодування – від 20 до 45 мільйонів гривень.
Складніше визнавати моральну шкоду для цивільних. Тому що неможливо достовірно довести у суді, що ти сидів три тижні у підвалі, наприклад. Або що ти голодував, якщо немає фотографій, медичного обстеження тощо.
Більше того, серед цивільних майже ніхто не фіксував юридично поранення, отримані під час російських обстрілів. І зараз це перешкоджає збільшувати суму моральної шкоди.
Тому юристи закликають тих, хто мав поранення, фіксувати їх зараз, якщо наслідки ще тривають.
"Доводити моральну шкоду, завдану цивільним, важко, але можливо, - каже Наталія Леонідова. - Щоб довести певні обставини, ми намагаємось прив'язати постраждалу особу до певних загально відомих фактів. Наприклад, трагедія в драмтеатрі - якщо людина там була, можна доводити, що вона постраждала, як мінімум, морально. Або обстріл шпиталю, або детально описані в ЗМІ пересування цивільних до бомбосховищ "Азовсталі" і так далі. Якщо вдається довести присутність позивача на такому загально відомому об'єкті, то і завдану моральну шкоду вдається доводити".
У Києві та Дніпрі виникають складнощі із суддями
Позов позивач має подавати за місцем реєстрації. І тому ІГ «Разом» мала справи у судах Вінниці, Хмельницького, Покровська, Дніпра, Києва.
«Так складно, як в Дніпрі і Києві», нам ніде не було. Там трапляються судді з дуже дивною репутацією, були такі, що виносили вироки майданівцям, а тепер їм доручили розгляд наших справ, і вони відверто затягували процес, саботували справу, вимагали викликати до суду представника країни-агресора.
Чим далі від Києва, тим краще працює судова система, таке у нас склалося враження», - розповідає Наталія Леонідова.
Тому юристи радять, якщо є можливість обирати, де подавати позов, краще враховувати цю інформацію.
Вирок є. А що далі?
На сьогодні, після отримання позитивного рішення в суді, немає готової процедури отримання компенсації від країни-агресора. І ці виплати скоріш за все стануть можливі через 5-10 років. Але в будь-якому разі ці судові рішення фіксують факт російської агресії і понесену від неї шкоду що створює юридичне підґрунтя як для компенсації, так і для можливості пізніше звернутися до судів іноземних країн, в яких заарештовані і заморожені російські активи.
Але є дещо, що можна зробити і зараз.
Про одну з таких можливостей ми вже згадували – це спроба звернутися до урядових структур, щоб отримати компенсацію за зруйноване майно від держави за рішенням суду. Рішення суду в нашій країні обов’язково до виконання. І якщо суд встановив і факт руйнації вашого житла, і розмір ваших майнових втрат, то як може державна установа це не визнавати? Тож зараз юристи будуть добиватися виплат компенсацій за зруйновну нерухомість на підставі судових рішень.
Інша можливість – звернутися до приватного виконавця судових рішень. Справа в тому, що не тільки за кордоном, а і в Україні є майно, яке належить РФ. Питання - куди витрачаються гроші з реалізації цього майна. Один із приватних виконавців судових рішень взявся спробувати добитися виконання щодо виплати моральної та матеріальної шкоді від РФ за рахунок її майна в Україні.
Чи вийде, чи ні – невідомо, будемо спостерігати.
Є і третя можливість – співпраця з міжнародними фондами, деякі з них починають займатися питаннями отримання компенсації від РФ на користь громадян України. Але поки що це тільки підготовча робота, без конкретних результатів.
Так чи інакше, юристи радять займатися цією справою вже зараз, треба оформлювати свої вимоги до РФ у конкретні юридичні документи, які допоможуть притягнути агресора до відповідальності.
ТЕКСТ МЕТОДИЧНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ ви можете знайти ЗА ПОСИЛАННЯМ