13 червня 2014 року Маріуполь був звільнений від російських найманців, які під керівництвом російських спецслужб захопили владу у Маріуполі.
Маріуполь відрізнявся від інших захоплених міст Донеччини, тому що паралельно з окупантами, в місті зберігалась і законно обрана влада, яка фактично і забезпечувала керування містом. Проте центр Маріуполя на певний час перетворився на пекло, де грабували магазини, викрадали людей і тероризували місцеве населення.
Сепаратисти захопили міськраду 1 березня, зірвали прапор України і демонстративно знищили його. Тричі після того місцева міліція намагалась вибити їх із будівлі, але кожного разу ті повертались.
І ось 13 червня рано вранці була здійснена спецоперація по звільненню Маріуполя. Вона готувалась в цілковитій секретності, навіть Служба безпеки України і поліція не знали про деталі плану, тому що кількість зрадників в рядах силових органів лякала.
Всі фото у репортажі зроблені репортером Сергієм Вагановим
Спеціально для цієї спецоперації був створений батальйон "Азов". Створений із мотивованих людей, для яких Україна є цінністю. Вони тренувались під Бердянськом, розробили детальний план, а вранці 13 червня рушили на Маріуполь і за підтримки батальйону "Дніпро-1" та Нацгвардії звільнили місто від сепаратистів.
Починаючи з 2015 року, 13 червня щорічно відзначається як День визволення Маріуполя.
В 2021 році таке свято теж святкували.
Кілька тисяч маріупольців взяли участь у Марші українських сил, що пройшовся центральним проспектом Маріуполя.
Ці люди добре пам'ятали, як рано-вранці прокинулися від звуків автоматних черг. Але в соцмережах швидко поширювалася інформація: зберігайте спокій, залишайтеся вдома, йде операція зі звільнення.
Операція зі звільнення міста пройшла успішно. Частину бойовиків було ліквідовано, частина – втікла на окуповану територію. До Маріуполя повернулася Україна.
Україна стала основним «гаслом» учасників маршу 2021 року. "Одна єдина соборна Україна", - кричали люди.
Тисячі людей, у вишиванках, із прапорами України, йшли у колоні, відчуваючи єднання та силу – так само, як вони відчули це у 2014 році на першому масовому проукраїнському мітингу.
Багато хто стояли вздовж узбіччя з українськими прапорцями, підхоплюючи українське мовлення.
Тоді, влітку 2021-го, маріупольці були впевнені, що Росія не дотягнеться до міста, що вона втратила його назавжди. На жаль, сталося не так. І росія повернулася - з бомбами, ракетами, "Бератінами" та "Сонцепьоками", вона помстилася маріупольцям за свій програш 2014 року.
До речі, як і завжди, річницю звільнення Маріуполя мер міста Вадим Бойченко проігнорував. Дивним чином, кожен рік знаходились причини, для того щоб ігнорувати цей захід.
Організацією маршу займалися маріупольські активісти та Національний корпус "Азов". Це завдяки ним наші спогади про український Маріуполь ось такі - теплі, у єднанні і з вірою в Україну.
Україна повернеться у Маріуполь, і ось тоді ми відсвяткуємо День звільнення Маріуполя - остаточного звільнення міста від російських загарбників.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube