Два з половиною роки українці живуть у стані постійного стресу. Мільйони людей одночасно травмовані війною. За даними МОЗ, протягом останніх двох років в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Так, у 2023 році кількість пацієнтів з ПТСР зросла майже в чотири рази в порівнянні з 2021 роком, а за перші два місяці 2024 року діагноз встановлено фактично такій же кількості пацієнтів, як за весь 2021 рік.
«Ми всі живемо зараз в цій травмі. Хтось пережив загибель близьких, хтось - втрату домівки, друзів, вимушений був покинути своє місто. Коли людина позбавлена певних потреб, вимушена переїжджати з власної домівки - це вже травматична подія. Важливо вчасно вжити заходів, щоб травма не перейшла в посттравматичний стресовий розлад. Якщо з цим не працювати зараз, ситуація буде тільки погіршуватись», - вважає психотерапевт, доктор філософії Руслан Ільченко.
Ще в 2005 році він заснував благодійну організацію «Вихід є!», яка займалася допомогою людям, що страждають на різні форми залежності. Але з 2014 року організація почала працювати ще й з травмами війни.
В липні 2022 року вони взяли в оренду будинок в красивому і затишному місці у Полтаві, привели його до ладу і почали працювати.
Серед тих, хто приїжджає сюди рятувати свій психічний стан, - переселенці, люди, які втратили рідних на війні, колишні полонені, військові, які отримали важкі поранення.
Серед тих, хто пройшов реабілітацію у центрі «Вихід є!», була і авторка цього тексту маріупольчанка Світлана Кузмінська. Тож вона на власному досвіді розповідає, як це відбувається.
Початок на Крутому березі
Вихід є! - це оптимістичне ствердження, обіцянка показати світло у кінці тунелю притягує до Полтави людей з різних куточків України. Літні та молоді, жінки та чоловіки, кожен зі своїм особистим болем опиняється на одному з вокзалів старовинного міста, щоб дістатися невеличкого центру з психологічної реабілітації.
Ще до свого приїзду вони бачать імена майбутніх колег в загальній групі однієї з соцмереж і намагаються згуртуватися, щоб дістатися на таксі до місця призначення. По реакції водіїв можна зрозуміти, що ті не вперше чують озвучену адресу, тож впевнено везуть клієнтів на околицю міста, що зветься Крутим берегом.
Врешті решт автівки зупиняються біля гарненького триповерхового будиночка в чепурному, акуратному дворі. Візитери тягнуть свої валізи вгору сходами і розчиняються по кімнатах, де їм доведеться провести майже два тижні і спробувати знайти вихід із непростої ситуації, яка склалася в їхньому житті.
Пазли складуться!
А вихід дійсно є. Тепер я точно це знаю, бо була серед тих, хто в травні став одним з 25-ти бенефіціарів центру психологічної реабілітації.
В цьому будинку для нас організували не тільки інтенсивний психотерапевтичний курс, а й безкоштовне проживання, харчування з можливістю активного фізичного відпочинку.
Між тим, зізнаюсь щиро: ми не одразу оцінили надані нам можливості. Бо приїхали недовірливі, травмовані, не дуже розуміючи не тільки, на що сподіватися, а й чого саме прагнемо.
Мальовнича місцевість — лісові масиви на березі розкішної Ворскли, комфорт і затишок у будинку й на території центру надихали на відпочинок. Але жорсткі правила та щільний розклад приводили до тями і навіть обурювали учасників нашої 26-ї зміни. Підйом о сьомій ранку, за 15 хвилин — руханка на свіжому повітрі, сніданок, лекція, виконання письмових завдань, робота в групах. Обов'язкова програма закінчувалась десь о 21-й. І так щодня.
Психологи з розумінням ставились до наших проявів незадоволення і обіцяли: в подальшому буде легше, а в кінці перебування ви самі зрозумієте, навіщо все організовано саме так. “Всі пазли складуться”, - казали вони.
“Приходь до мене за розумінням”
Програма, що ми проходили, є частиною так званої першої психологічної допомоги. Її інтенсивність пояснюється тим, що за дуже стислий термін фахівцям потрібно було викласти і пропрацювати з нами 240-годинний курс за методом Мюррей.
Мерилін Мюррей – відома психотерапевта, яка розробила унікальну методику роботи з травмою.
«Ми — я та частина моїх однодумців - навчалися особисто у авторки методу Мерилін Мюррей. В психотерапії є багато напрямків, вони охоплюють різні сфери життя. Мерилін розробила метод для роботи з людьми, які пережили травми, насильство і депривацію. Його мета - відновлення ментального здоров'я, а з ним - і соціального статусу людини. Бо, як наслідок, добрі зміни відбуваються і в сім'ї, і на роботі. Тому що працюємо з тими речами, які допомагають будувати стосунки», - пояснює Руслан Ільченко.
На фото - Руслан Ільченко та Мерилін Мюррей
Аудиторія так званих бенефіціарів курсу була дуже різномастою. Серед нас були вимушені переселенці, що через окупацію втратили домівки, усе майно, а багато хто ще й сенс життя; онкохворі, що хоробро та вперто борються зі своєю хворобою; хлопець-військовий лікар з “Госпітальєрів”, який, не зважаючи на юний вік, має надвеликий травматичний досвід; жінки, у яких війна відібрала чоловіка або сина; люди різного віку, що загубилися в вирві придушених емоцій.
І ось уявіть, всі вони мають знаходитись пліч-о-пліч на зовсім невеличкій території та ще й у групах, мов на сповіді, розповідати те, про що не здогадуються навіть найближчі люди і про що іноді самі намагались забути!
Не знаю, чи все б вийшло, якщо б не відвертість та відкритість наших психологів. Кожен з них щиро ділився проблемами власного життя і розповідав про свій особистий шлях.
Приймали один одного такими, як є
Майже у кожного з нас знайшлися свої дитячі психологічні травми, які вперто та невпинно підточували подальше існування. Як пропрацювати ці та інші травми, як стати на шлях до повноцінного життя, як подолати цю, здавалося б, величезну відстань від емоційно травмованої до здорової врівноваженої особистості?
Цьому щодня нас вчили фахівці і ми навчались один у одного. Психологи стали нашими сповідниками та провідниками. Ми щиро їм довіряли, іноді звертались за індивідуальними консультаціями та щиро раділи, коли хтось з них брав участь в наших неформальних справах. Галасливо та жваво зустрічали на ранковій руханці Ігоря та Валерія, раділи, як діти, коли Петро разом з нами, підхопивши “скандинавські” палички, йшов поруч в похід берегом Ворскли. В лічені хвилини відпочинку поспішали, як діти, грати в крокодила під керівництвом улюбленого психолога.
Між тим, справжнім дивом було те, як розвивалися стосунки в середині групи. 25 дорослих людей зі своїми травмами та складними характерами. 25 доль та власних уявлень про те, що є правильним та справедливим. Що з цього могло вийти? Неймовірно, але вийшла дружна, згуртована команда, де всі знали один про одного майже все. І це не заважало, а допомагало.
Процес довжиною в життя
Коли учасники курсу час від часу нарікали на те, що дуже втомлюються від роботи з психологами, нам відповідали, що, на жаль, не існує «чарівної таблетки», яка звільнить від психологічної травми за годину чи навіть день.
Що тут скажеш? Психологічна реабілітація – тривалий і складний процес, який включає різні елементи: індивідуальну роботу, групову терапію, участь в групах самодопомоги. І так усі 12 днів, бо треба ж розібратися з власними проблемами, тривогами, страхами, зневірою.
Ми вражаюче змінилися. І де поділось те пригнічення, з яким вперше з'явилися на порозі чепурного триповерхового будиночка! Наче переродились і, як нині модно казати, — стали кращою версією самих себе.
Ні, звісно, всі психологічні проблеми, що накопичили за життя, ми не вирішили. Мета була в іншому: зрозуміти коріння проблем і отримати інструменти, які допоможуть виліпити із себе здорову врівноважену особистість, здатну налагодити гармонійне усвідомлене життя.
На одному з останніх групових занять учасники курсу щиро дякували психологам та всім співробітникам центру. Хтось з гумором зізнався: “Їхала сюди з пересторогою, побоюючись, що тут якась секта”. Одна з учасниць трохи сумувала: “Я не була і, здається, ніколи не буду такою відкритою, як була тут”. А інша замріялась: “Після душевних розкопок так класно пройтись по лісу, знайти барліг, вигнати ведмедя. У тому числі з самої себе».
На всіх поверхах та стінах будинку висять забрані в рамочки цитати Мерилін Мюррей — засновниці методу, великого друга, натхненниці центру “Вихід є” та академії з однойменною назвою. Більш за все запам'яталась ось ця: “Ніхто ніколи не буває повністю здоровим, - це процес довжиною в життя“.
Висловлювання психотерапевтки та поради психологів ми намагались запам'ятати, щоб легше було адаптуватися у великому людському “Космосі”. Коли прийшов час, залишили цитати та кімнати для наступників, яким ще належить усвідомити, що вихід є завжди.
Світлана Кузмінська
Як подати заявку на участь у програмі
Зателефонуйте за номером 0953763556 і вам надішлють анкету претендента.
Програма психологічної реабілітації триває 12 днів.
Проїзд до центру з вашого міста до Полтави ви організовуєте та забезпечуєте самостійно.
Реабілітація, харчування, консультації спеціалістів, проживання повністю безкоштовні для всіх учасників програми.
Сторінка Благодійної організації “Вихід є” в Фейсбуці: https://www.facebook.com/academy.murray