Що не так з «Mariupol Reborn», - ВІДЕО

Маріупольська міська влада завершила роботу над формуванням об’єднаної урбан-візії Маріуполя «Mariupol Reborn».

Про це повідомила Наталя Ємченко, директорка з комунікація компанії СКМ, під час Львівського урбан-форуму. Вона розповіла, що проєкт оформлений у книгу, і починається він не з картинок, а з принципів, що фінансували роботу міжнародні донори разом із компанією СКМ.

Можливо, хтось скаже, ну нарешті цей проєкт більше не буде дратувати маріупольців – покладуть його на поличку,  і буде він покриватися пилом, поки Збройні сили України не звільнять Маріуполь. Але ні, так не буде. За словами все тієї ж Наталі Ємченко, «Mariupol Reborn» за останні два роки став більше ніж просто проєктом. Він вже – самостійна інституція, а це означає, що проєкт і бюрократія, яка розростається навколо нього, будуть продовжувати жити, фінансуватися, курсувати у відрядження, щоб надавати експертизу з відновлення іншім містам України.

Чому це все так дратує маріупольців? 

Тут є два фактори. Перший – це постать мера, який покинув Маріуполь в перші дні бойових дій, не попереджав людей про небезпеку, заспокоював, замість того, щоб закликати якомога швидше залишати місто, що опинилося під загрозою блокади. І люди сприймають його активність в проєкті «Mariupol Reborn» як спробу реабілітуватися і в очах самих маріупольців, і в очах міжнародних партнерів України.

Другий фактор – це війна. Коли восени 2022 року починалась робота над проєктом, маріупольці жили очікуванням швидкої деокупації міста. І тому здавалося цілком нормальним, що повертатися у місто треба з планом швидких дій, із повним розумінням того, що робити, як робити і якими ресурсами. Зараз, коли деокупація Маріуполя виглядає як перспектива далекого майбутнього,  будь-які розмови про плани, презентації, проєкти здаються звичайним марнотратством.

І тут би владі зупинитися – ну ось вже все, розробили, спроєктували, і залиште свій проєкт у спокої поки триває війна,  сконцентруйте зусилля на допомозі людям. Тій допомозі, яка найбільше зараз потрібна, – допомозі із житлом.

Але ні, величезна махіна – а це громадська організація з офісом і переліком заходів – продовжує освоювати гроші, які могли б стати у нагоді тим, хто дуже потребує підтримки і не може впоратися з цим життям самостійно.

Проте і це не все. Коли Наталя Ємченко каже про інституційне життя  «Mariupol Reborn» і про експертизу, яку проєкт надає іншим містам України, вона не каже про одну дуже важливу річ. З початку повномасштабного вторгнення практично ніхто в Україні не зміг розробити таких проєктів відновлення своїх міст. Лише Маріуполь і частково (один район міста) – Бахмут, до речі, теж за гроші Ріната Ахметова. І знаєте чому? А тому що у громад окупованих міст елементарно немає грошей на це. Немає бюджетів. Немає такого спонсора,  який би погодився  вкидати гроші у фата-моргану. 

Саме про це казали представники керівництва окупованих міст на конференції з деокупації, яку організував і провів наприкінці травня цього року фонд «Відродження».

ЧИТАЙТЕ ПРО ЦЕ ТУТ: Що буде з Донеччиною після деокупації: про міста невідновлення, «перехідну демократію» і новий поділ територій, - ФОТО

Тож здається так, що вся ця експертиза нікому зараз в Україні не потрібна. Тут би вистояти, фронт утримати, людей зберегти.

Хотілося б дуже помилятися, але поки що ситуація виглядає саме так.

Анна Романенко

БІЛЬШЕ БЛОГІВ читайте в нашій СПЕЦТЕМІ