Андрій Карташов має трикімнатну квартиру на бульварі Шевченка, в Центральному районі Маріуполя. Квартира вціліла, тільки вікна повилітали під час російських бомбардувань, та балкон був пошкоджений. Чоловік не знає, що зараз відбувається з його житлом, сусіди не виходять на контакт. Сам їхати в окуповане місто він планів не має. Тож каже, що поки що вважає свою квартиру втраченою для себе.
Він сподівається на деокупацію міста. Планує продати квартиру, бо жити в місті після всього, що пережив там, не збирається. Крім того, він втратив роботу (працював на комбінаті «Азовсталь»), тому не бачить для себе і фінансового сенсу повертатися у Маріуполь.
«На жаль, станом на зараз я не можу вирішити питання з житлом в іншому місті. Накопичень, достатніх для придбання квартири, не маю. А отримати компенсацію за квартиру у Маріуполі – для таких, як я, неможливо. По-перше, вона не зруйнована, а лише трохи пошкоджена. І наскільки я знаю, окупанти вже поставляли там нові вікна. По-друге, держава не приймає заяви на компенсацію від власників житла на окупованих територіях. Я вважаю це несправедливим. Тому що, ну яка користь мені в квартирі, якої фактично у мене немає?» - каже Андрій Карташов.
Саме для того, щоб виправити цю несправедливість, у Верховній Раді і був зареєстрований законопроект, який, у разі схвалення, дозволить отримувати компенсації власникам будинків та квартир, які залишилися в окупації або в зоні бойових дій. Компенсація буде схвалюватися без жодних умов, фото доказів тощо, але власник має передати право власності державі. Тобто компенсація в обмін на право власності.
Наразі законопроект ухвалений в першому читанні. Але далеко не всі з таким підходом погоджуються.
Наприклад, маріупольчанка Людмила Завалей вважає, що забирати право власності – це несправедливо. Компенсація має компенсувати збитки, завдані Росією, а це ж не тільки квадратні метри, це і моральні втрати, це і земля у випадку з приватними будинками. Тому вона вважає, що попри компенсацію право власності на нерухоме майно має зберігатися.
Тож ми вирішили спитати у маріупольців, а що вони думають про все це і чи погодилися б вони отримати компенсацію від держави за житло, що залишилось в окупації, в обмін на право власності.
Ось що відповіли респонденти сайту.
17% читачів, які погодилися відповісти на питання 0629, погодилися б на таку пропозицію без жодних умов.
43% респондентів (це більшість) погодилися б на таку пропозицію за умови, що сума компенсації буде достатньою для того, щоб придбати аналогічне житло в іншому місті України.
18% респондентів вважають, що віддавати право власності державі – це не справедливо.
Майже 7% читачів не вважають такий обмін прийнятним для себе.
А майже 15% опитаних взагалі не збираються продавати свою нерухомість у Маріуполі ані зараз, ані після деокупації, тому що мають намір повернутися у місто і жити там.
Загалом на опитування відгукнулись 2004 читача сайту. Опитування, звісно, не є репрезентативним і охоплює виключно аудиторію 0629.com.ua, проте дає уявлення про настрої в громаді.
Тож для переважної більшості опитаних отримання компенсації залишається чи не єдиною можливістю вирішити житлову проблему.
На жаль, на думку деяких депутатів, з якими поспілкувався 0629, ухвалення законопроекту в другому читанні може затягнутися на тривалий час.
Депутат Ярослав Юрчишин в інтерв’ю «Новинам Приазов’я» зазначив, що основною перепоною на шляху реалізації цього законопроекту є відсутність грошей у держави. Тобто кількість людей, яка потребує компенсацій, така, що виплатити всі заявки держава просто не зможе.
Тим не менш, вважає радниця голови Асоціації міст України, народна депутатка України VII та VIII скликань Оксана Продан, головне у питанні компенсації житла – це зафіксувати його втрату. А потім вже, як будуть знаходитися гроші, здійснювати виплати.
«Дайте людям право або позиватися до РФ про відшкодування, або отримати сертифікат і купити квартиру в будь-якій іншій громаді, або будуватися. Але дайте право людям зафіксувати втрату житла. Далі будемо шукати разом гроші, будемо шукати з міжнародними партнерами, будемо судитися з РФ. Немає значення, але зафіксувати втрату житла держава зобов'язана. І цей законопроєкт дає таке право», – наголосила Продан.
Тож будемо чекати на його ухвалення в другому читанні. Сайт 0629 уважно стежить за темою компенсацій за зруйноване або пошкоджене майно.
Більше про компенсацію зруйнованого або пошкодженого майна читайте у СПЕЦТЕМІ, де ми зібрали всю інформацію, яка є на цей час.