10 років та 176 днів війни. Все, що відбувається в країні, - онлайн

Франко-українські навчання. Фото Генштабу ЗСУ, Фейсбук

Сьогодні 15 липня. Триває 873 доба повномасштабного російського вторгнення.

Україна відзначає сьогодні День української державності - свято, яке пов'язане з хрещенням Київської Русі князем Володимиром. Саме тому це свято було перенесено з 28 на 15липня  після переходу Православної церкви України на Юліанський календар.

Перші згадки про Україну як окрему державу датуються 1187 роком. Свій головний символ – тризуб — Україна отримала у спадок від Київської Русі. 

І зараз Збройні Сили України боронять українську землю, захищаючи не тільки наше майбутнє, а і нашу історію.

Віримо в ЗСУ. Допомагаємо армії. Стежимо за подіями в країні онлайн.


18.24 Оперативна інформація Генерального штабу ЗСУ.

Ситуація в районах ведення бойових дій та на лінії бойового зіткнення є напруженою, проте, Сили оборони України роблять все можливе і для недопущення здійснення планів ворога, і для знищення його особового складу і техніки.

Загалом від початку доби відбулося 69 бойових зіткнень.

Прикордонні райони Сумської та Чернігівської областей знаходяться під систематичним вогнем артилерії та РСЗВ противника. Від терористичних атак ворога постраждала низка населених пунктів прикордоння, таких як Покровка, Попівка, Угроїди, Лугівка, Новомиколаївка. Також ворог проводить диверсійно-розвідувальну діяльність. 

Разом з тим, під постійним вогнем ворожої авіації перебуває Харківщина.  Сьогодні терористи скинули 17 КАБів. Цілили у райони населених пунктів Глибоке, Липці, Веселе, Ветеринарне, Вовчанськ.

Крім цього, на Харківському напрямку російські окупанти десять разів намагались здійснити штурм оборонних рубежів українського війська в районах Глибокого та Вовчанська. Наразі триває шість бойових зіткнень поблизу Вовчанська. Ситуація під контролем наших військ.

На Куп’янському напрямку противник два рази активно йшов на позиції наших підрозділів у районі Стельмахівки, боєзіткнення досі тривають.  Українські воїни продовжують стійко тримати оборону.

Сьогодні на Лиманському напрямку загарбницька армія, за підтримки авіації, здійснила три атаки на позиції українців поблизу Макіївки та Тернів. Два боєзіткнення завершилися без успіху для противника, ще одне - триває.

Ворог виявляє активність і на Сіверському напрямку. Поблизу населених пунктів Роздолівка, Білогорівка та Верхньокам’янське оборонці української землі відбивають дві атаки, ще чотири спроби противника були невдалі. Ситуація контрольована.

На Краматорському напрямку окупанти здійснили п’ять штурмів позицій нашого війська поблизу Часового Яру та Григорівки. Дві атаки досі тривають. Ворогом здійснено удари штурмовою авіацією по Часовому Яру.  

На Торецькому напрямку кількість ворожих атак зросла до дев’яти. Зосередження зусиль ворога відзначається в районах Північного та Нью Йорка. Українські воїни відбили чотири атаки противника, ще п’ять бойових зіткнень триває. Окупанти активно застосовують авіацію на цьому напрямку, зокрема бомбардуванням піддались райони населених пунктів Північне, Торецьк та Нью-Йорк, ворог скинув 12 КАБів та застосував некеровані авіаційні ракети.

На Покровському напрямку відбулась найбільша кількість боєзіткнень.  З початку доби окупанти, за підтримки бомбардувальної та штурмової авіації, здійснили вже шістнадцять спроб потіснити наших захисників із займаних позицій в районах Прогресу, Новоселівки Першої, Новоолександрівки та Яснобродівки. Сили оборони стримують натиск та на даний час відбили 13 атак противника, три атаки – ще  тривають. Втрати ворога уточнюються.

Продовжуються бої поблизу Красногорівки, Карлівки та Парасковіївки на Курахівському напрямку. За уточненою інформацією, у цьому районі за сьогоднішній день відбито десять атак окупаційної армії.

На Времівському напрямку українськими воїнами відбито чотири ворожих атаки неподалік Костянтинівки, Водяного та Макарівки.

На Оріхівському напрямку окупанти здійснили дві невдалі спроби атакувати наші підрозділи поблизу Малої Токмачки та в напрямку Новоандріївки.

На Придніпровському напрямку противник не полишає спроб вибити наші підрозділи із займаних позицій. Два невдалі штурми ворожої піхоти було відбито українськими воїнами.

17.16 Давати оцінку роботі Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського в контексті прориву росіян на Харківщині можна буде в післявоєнний час. Слід пам’ятати, що саме під командуванням Сирського звільняли Харківщину і зупиняли росіян.

Як повідомляє Укрінформ, про це Президент України Володимир Зеленський повідомив під час пресконференції.

"У Сирського серйозний виклик. Ми чекали зброї і голосування пакета (військової допомоги - ред.) майже вісім місяців. А це дуже серйозний виклик. Я не хочу порівнювати, я до всіх ставлюся з відповідною повагою. Кожен виконує або виконував завдання на своєму місці. Складно сказати, щоби було, якби не змінилося керівництво армії (заміна главкома Валерія Залужного на Олександра Сирського - ред.). І, відверто, я не хочу про це говорити. Це питання і розмови післявоєнні. Ми повинні поважати і бути вдячними всім, хто воює за Україну і захищає державу», - наголосив Зеленський.

Він також відзначив, що прорив росіян на Харківщині відбувся б незалежно від того, хто був би Головнокомандувачем.

17.15 Після підготовки планів за пунктами енергетичної, продовольчої безпеки, обміну полонених і повернення українських дітей, план реалізації всіх пунктів, необхідних для другого Саміту миру, буде готовий у листопаді. Про це на брифінгу заявив президент України Володимир Зеленський, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

"Наприкінці липня - на початку серпня буде перша зустріч на рівні NSA (Агентство національної безпеки США- ІФ-У) міністрів, радників з безпеки, як ми й обіцяли, щодо підсумків нашого Саміту миру. Перша зустріч, найімовірніше, буде в Катарі. Це щодо енергетичної безпеки і там буде повністю підготовлено план щодо енергетичної безпеки", - сказав Зеленський.

За словами президента, у серпні в Туреччині відбудеться зустріч, присвячена темі вільного мореплавства, де буде порушено питання щодо продовольчої безпеки та повністю готовий розроблений план.

Крім цього, у вересні в Канаді відбудеться зустріч щодо гуманітарного напряму обміну полонених і повернення українських дітей, а також буде розроблено план за цим пунктом.

17.12 На закупівлю сучасного обладнання для оновленого курсу «Захист України» Кабмін виділяє 1,65 млрд грн, зазначив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

За його словами, у містах створять спеціальні навчальні осередки, один буде на 5-10 шкіл чи на громаду.

«Продовжуємо трансформувати шкільну освіту. У містах створять навчальні осередки «Захисту України». Один буде на 5-10 шкіл чи на громаду. Якісно облаштований осередок означатиме, що діти з різних шкіл матимуть рівний доступ до якісного обладнання та зручного приміщення», – наголосив міністр.

17.11 Парламент Словаччини не засудив російський удар по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві. Відповідний проект резолюції відмовилися навіть розглядати.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Aktuality.sk.

Депутат з опозиційної партії Прогресивна Словаччина Беата Юрік запропонувала парламенту розглянути проект резолюції, в якому містилося засудження авіаудару російських військових щодо "Охматдиту".

Після цього депутат Словацької національної партії Павел Гуптак висловив сумнів, що по лікарні вдарила російська ракета.

"Ви там були?" - запитав він свою колегу Юрик.

У результаті словацькі депутати не підтримали внесення ініціативи до порядку денного, за це проголосував лише 41 парламентарій.

17.09 Президент України Володимир Зеленський вважає позитивним той момент, що візит прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Києва все ж таки відбувся, оскільки країнам потрібно налагоджувати двосторонні відносини.

«Те, що візит був в Україну – це добре в будь-якому разі. Тому що у нас конкретно не було стосунків. Ми сусіди. Ми ж не воюємо з угорцями... У нас мають бути сильні, дружні, принаймні треба побудувати спочатку хоча б прагматичні стосунки», - сказав Зеленський на прес-конференції у понеділок, 15 липня.

Оцінюючи, натомість, візит Орбана до Москви, який відбувся відразу після поїздки в Україну, Зеленський зазначив, що не підтримує таких дій та додав, що не знав про такі плани угорського прем'єра, коли той був у Києві.

«Якщо він використав Україну, щоб йому після цього було комфортно поїхати до Росії, це неправильно, я вважаю. Його візит до Росії я не підтримую. Але це ж його рішення», - сказав президент.

17.07 Україна створює національну команду зі швидкого реагування та захисту культури, а також створює регіональні мережі рятувальників об'єктів культурної спадщини, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

"Створенню національної команди зі швидкого реагування та порятунку культури України передувало онлайн- та офлайн-навчання українських музейників, пам’яткоохоронців, інженерів, правників, реставраторів та управлінців", - йдеться в повідомленні міністерства.

Зазначено, що основним завданням цієї програми було підвищення спроможності та підготовки до надзвичайних ситуацій, реагування, планування відновлення й зменшення ризиків для всіх форм культурної спадщини.

17.05 Іспанія відправила в Україну нову партію військової допомоги, до якої увійшли у тому числі десять відремонтованих танків Leopard 2A4, повідомляє Міністерство оборони Іспанії

Пакет іспанської військової допомоги містить 10 танків Leopard 2A4, різні екскаватори та протитанкові ракети.

Танки, які отримають Збройні Сили України, перед тим пройшли поглиблений ремонт і технічне обслуговування на заводі Santa Bárbara Sistemas у Севільї та пройшли випробування, під час яких перевіряли їхню технічну справність. 

Допомога у дорозі ще з кінця минулого тижня, у суботу судно вирушило з Іспанії та перед наступними вихідними має прибути до Польщі, звідки організують подальше перевезення в Україну.

15.18 Незабаром в Україні з'явиться новий сервіс - єБронювання. Про це в інтерв'ю Ліга повідомила заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку Катерина Черногоренко.

За її словами, опцію розробляють Міноборони разом із Мінекономіки та Мінцифрою.

"Це буде дуже швидко – декілька хвилин з відображенням готового статусу бронювання в Резерв+", - розповіла Чергоноренко.

15.16 Від початку повномасштабної війни загинули восьмеро працівників ДСНС Харківщини. Майже в усіх випадках це сталося, коли рятувальники працювали на місці влучань, а Росія завдала нових ударів.

Про це 15 липня розказав речник Держслужби з надзвичайних ситуацій Харківщини Євген Василенко.

Олександр Подольський загинув на ринку Барабашово у березні 2022 року після повторного влучання;

Рятувальники Ізюма та Балаклії також загинули під час повторного обстрілу;

Рятувальник із селища Великий Бурлук загинув в результаті повторного удару безпілотними літальними апаратами по локації, де працювали рятувальники.

Троє водіїв-рятувальників, які загинули у квітні 2024 року на вулиці Любові Малої (у Харкові — ред.), також потрапили під повторний удар "Шахедами";

Загибель Артема Костирі у Будах сталася також внаслідок повторного ракетного удару.

15.14 Росіяни обстріляли населений пункт Велетенське на Херсонщині, повідомляє Херсонська ОВА.

Зазначається, що під удар ворога на подвір'ї будинку потрапила 74-річна місцева жителька. Вона дістала вибухову травму та уламкове поранення грудної клітини.

Бригада швидкої допомоги доставила потерпілу до лікарні у середньому стані тяжкості. Їй надають медичну допомогу.

15.12 На даний момент в спільній операції Туреччини, Румунії і Болгарії по розмінуванню акваторії західної частини Чорного моря задіяні п’ять тральщиків. А питання приєднання до цієї ініціативи інших країн, включаючи і Україну, знаходиться на розгляді.

Як пише Rail.Insider, про це розповів посол України в Туреччині Василь Боднар.

"Тільки зараз формуються плани з проведення конкретних розмінувальних робіт. Минулого тижня зі Стамбула вийшло п’ять кораблів: по одному кораблю з боку Болгарії та Румунії, це саме мінні тральщики, і також три кораблі турецькі, які починають, умовно кажучи, підготовку до проведення зони розмінування. Чітка зона була визначена на відповідних картах, яка стосується здебільшого міжнародних вод у західній частині Чорного моря", - повідомив дипломат.

15.10 Російські окупанти випустили близько 20 некерованих авіаційних ракет по Макіївці Луганської області протягом минулої доби. Про це повідомив начальник Луганської ОВА Артем Лисогор.

"Під вогонь противника потрапила Макіївка. По цьому населеному пункту росіяни вдарили зі ствольної та з реактивної артилерії, а також з безпілотників. Загалом агресором там випущено близько 20 некерованих авіаційних ракет. Ще низка - по Серебрянському лісу", - сказано в повідомленні.

Крім того, 14 липня близько 11:00 окупанти обстріляли Невське. Били з артилерії, застосовували fpv-дрони. Зафіксоване влучання в домоволодіння - воно повністю зруйноване. 

15.08 Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки в понеділок, 15 липня, вирішив зняти Мар’яну Безуглу з посади голови підкомітету з питань демократичного цивільного контролю. Про це повідомила пресслужба фракції Європейська солідарність.

Нардепка від Євросолідарності Ірина Геращенко написала в Telegram, що рішення ухвалили з ініціативи нардепки Ірини Фріз.

За словами Геращенко, питання зняття Безуглої з посади заступниці голови комітету «блокує Офіс [президента]».

Сама Безугла написала у Facebook, що рішення комітету пов’язане з її публічними заявами про проблеми у ЗСУ.


15.06 Мобілізація в Україні відбувається за планом військових. Але майданчиків для підготовки мобілізованих у країні недостатньо, заявив президент Володимир Зеленський на прессконференції..

Зокрема, президента попросили оцінити хід кампанії за два місяці після набуття чинності новим законом про мобілізацію та підготовку особового складу.

"Військові кажуть, що все йде за їхнім планом. Щодо стосується тренувальних майданчиків, їх недостатньо. Що стосується, чи можна їх розширити, вже йде розширення. Що стосується, чи можна розширити базу за кордоном, так", - зазначив Зеленський.

Він також додав, що розширення тренувальних баз є одним із пунктів двосторонньої угоди про співпрацю у сфері безпеки з Польщею.

15.04 Рухоме майно закритого для відвідувачів колишнього маєтку екс-президента України Віктора Януковича передано державному парку-пам’ятці “Межигір’я”. Відповідні активи до цього часу є арештованим майном у кримінальному провадженні. Про це повідомляє парк-пам'ятка.  

“Розслідування фактів привласнення колишнім президентом майна, що знаходиться на території урочища Межигір'я, відбувається в рамках кримінального провадження, досудове розслідування у якому здійснювали детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП)”, – зазначається у повідомленні.

Загальна кількість рухомого майна, розташованого в пам'ятці, складає понад 25 тисяч одиниць. Все це майно розташовано в 121 будівлі і споруді. “Найбільший за кількістю рухомого майна об’єкт, понад 3600 одиниць, є головна будівля парку-пам’ятки, а саме: музей “Хонка”, площа якого складає 3100 кв.м, і всередині якого визначено 76 приміщень”, – вказує державний парк.


15.00 В Кабміні можуть бути зміни. Про це повідомив Президент Володимир  Зеленський під час пресконференції, та додав, що з деякими міністрами  проговорюються ті,  чи інші зміни.  

На запитання, чи варто найближчим часом очікувати заміну прем'єр-міністра Шмигаля, Зеленський відповів: "Що стосується урядових змін, якщо вони будуть, якщо вони стануться, то обов'язково ви будете про це знати. Ми не можемо говорити просто про заміну прем'єр-міністра. Це говорить про те, що можуть бути зміни в уряді, напевне можуть бути. Ми займаємося цим процесом. У мене немає багато часу на це, але ми проговорюємо з деякими міністрами ті чи інші зміни".

Зеленський зазначив, що Шмигаль одна з важливих людей в уряді. 

14.59 Майже половина опитаних українців (46%) вважають, що ухилятися від служби в армії не соромно, 29% думають навпаки, свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова 20-28 червня на замовлення видання ZN.UA.

При цьому більше середнього в Україні вважають, що бути ухилянтом не соромно, на півдні країни (60%) і заході (48%).

У віковому розрізі 37% літніх людей (60+) вважають, що під час війни бути ухилянтом соромно. Найбільше тих, кому не соромно, у вікових категоріях 18-29 років (50%) і 50-59 років - 52%.

14.58 Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україні потрібно 25 систем протиповітряної оборони "Петріот", щоб повністю закрити небо над Україною.

"З точки зору структури нашої ППО, щоб повністю закрити Україну, на думку наших військових, нам потрібно 25 систем. Це буде повністю закрите небо України", - заявив він на пресконференції в Києві у понеділок.

Водночас він зазначив, що "Петріот" - це не єдина система, яка нам потрібна, і в захисті працює її комплекс. Один "Петріот" не зможе працювати, але він головний у цій загальній системі і найпотужніший, тому що ніщо більше не працює з балістикою".

14.57 Україна буде будувати відносини із Сполученими Штатами Америки незалежно від того, який буде результат майбутніх президентських виборів.

Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час пресконференції.

"Передусім відповім, що президентство Трампа ми з вами поки що не можемо обговорювати. Тому що обирає президента США, слава богу, їх народ. Жодні інші народи на це не впливають", - заявив Зеленський.

Глава держави наголосив, що обидві партії американського Конгресу - Демократична і Республіканська - підтримують Україну. 

Він додав, що з останньою партією Київ має потужні відносини. Це, наголосив, глава держави, підтвердилось під час його візиту до штату Юта під час саміту НАТО.

13.24 У ніч на 15 липня російська армія атакувала Одеську область балістичною ракетою з території Криму. За попередніми даними, це був "Іскандер-М".

Після цього, вранці, ворог спрямував на область розвідувальні дрони. Про це повідомив голова ОВА Олег Кіпер.

"З початку доби протиповітряною обороною півдня України знищено 4 розвідувальні безпілотники", – написав він. 

Інформації про наслідки він не навів. 

13.22 Державне бюро розслідувань (ДБР) викрило командира відділення судна ВМС, який вимагав з підлеглих плату за законний відгул на сушу. 

"Працівники ДБР повідомили про підозру командиру відділення на одному з суден ВМС України, який без хабаря не відпускав підлеглих на берег. Для того, щоб піти у законний вихідний з судна, підлеглі мали сплатити йому 10 тис. гривень. За оперативними даними, так він міг заробляти на відгулах моряків не менше 150 тисяч гривень в місяць", - сказано в повідомленні ДБР.

Уточнюється, що 9 липня 2024 року правоохоронці затримали фігуранта під час одержання чергової оплати у сумі $1000. Ці гроші він отримав від підлеглого за можливість протягом місяця ходити у вихідні на сушу.

13.21 Росія виводить останній сторожовий корабель Чорноморського флоту з окупованого Криму, заявив речник Військово-морських сил Дмитро Плетенчук 15 липня.

«Останній сторожовий корабель ЧФ РФ просто зараз звалює з нашого Криму. Запам’ятайте цей день», – написав він на своїй фейсбук-сторінці.

Плетенчук не уточнив назви корабля.

13.20 Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан передав лідерам ЄС свій "мирний план" щодо війни Росії проти України з цілями і термінами.

Про це заявив політичний директор прем'єр-міністра Угорщини Балаж Орбан, повідомляє Magyar Nemzet.

"Є дві воюючі сторони, Україна і Росія, і три або чотири великі, або середні держави, які можуть зіграти вирішальну роль як посередники. Це Сполучені Штати, Європа, Китай, а також, наприклад, Туреччина, яка допомогла досягти поки що лише часткової угоди щодо чорноморських зернових коридорів", заявив він.

Орбан наголосив, що ці країни є першими і ключовими, якщо йдеться про реальне миробудівництво.

"Ми побували скрізь з метою з'ясувати, наскільки великі і які шанси на мир. Спочатку миротворча місія побувала у двох охоплених війною країнах. З цих поїздок стало зрозуміло, що Україна і Росія дуже рішуче налаштовані на боротьбу, і без участі зовнішніх посередників ми, на жаль, побачимо дуже жорстокі руйнування в найближчі місяці", - зазначив він.

Представник прем'єра Угорщини додав, що Китай і Туреччина прихильні до миру, тому вони можуть бути потенційними посередниками.

"Дональд Трамп також прихильний до миру, тож якщо він знову стане президентом США, то незабаром сам буде укладати мир. Але європейці і нинішня адміністрація США виступають за продовження війни", - заявив він.

13.18 5 015 українських приватних компаній згадані в судовому реєстрі як фігуранти кримінальних справ. Відповідну статистику за рік публікує Опендатабот.  

“Серед них шість компаній фігурували в справах про легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та чотири — в справах про колабораційну діяльність… Загалом рекордні 43 тисячі документів із відповідними згадками бізнесу зафіксовано минулоріч,” – зазначають аналітики.

Цього року майже 3 тисячі компаній стали фігурантами кримінальних справ. Разом з тим, 80% кримінальних справ проти бізнесу не мають вироків або справи не передаються до суду. “Компанії отримують паперові листи від прокуратури щодо закриття справ, але не можуть використати ці документи для підтвердження своєї репутації через його паперовий формат, чинність якого складно підтвердити,” – зазначають експерти.

13.17 Зберігається активність застосування ворогом диверсійно-розвідувальних груп на Сумщині та Чернігівщині. Проте Сили оборони виявляють та знищують їх на підході. Також контролюють рух техніки поблизу кордону. Про це повідомив речник ОТУВ "Сіверськ" Вадим Мисник в ефірі телемарафону.

“Оперативна ситуація суттєвих змін не зазнає, тобто вона є напруженою, але цілком контрольована нашими Силами оборони. Ворог дотримується своєї попередньої тактики – це обстріли населених пунктів, як прикордоння, так й в глиб областей – Сумщини та Чернігівщини. Також зберігається активність застосування ворогом диверсійно-розвідувальних груп”, - сказав Мисник.

За його словами, в ході обстрілів ворог застосовує весь наявний арсенал існуючого озброєння в нього. Це здебільшого артилерія різного калібру, активно ворог застосовує FPV-дрони, ударні, розвідувальні БПЛА.

13.14 Фахівці з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб уже восени 2024 року розпочнуть виконання своїх функціональних обов'язків, повідомив в.о. міністра у справах ветеранів України Олександр Порхун.

"Уже ухвалено постанову Кабінету Міністрів України про порядок використання субвенції на реалізацію фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб. Також є урядове рішення, що дає можливість нам використовувати бюджетні кошти на професійну адаптацію. Вона передбачає підвищення кваліфікації, отримання професійно-технічної, вищої освіти або другої. У нас залишився основний проєкт постанови - порядок оплати праці та порядок функціонування самої інституції фахівця із супроводу", - сказав Порхун вінтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

За його словами, після всіх узгоджень і ухвалення документа до кінця червня або початку серпня Мінветеранів уже зможе повноцінно відкрити набір фахівців із супроводу, після чого здійснюватиметься тестування і навчання кандидатів.

13.01 Від початку липня 2024 року в столиці температура встановила десять рекордів, інформує Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського

За даними спостережень метеостанції, 12 липня у Києві були зафіксовані два температурних рекорди.

Мінімальна температура повітря у столиці виявилась найвищою для цього дня, адже температура не опустилася нижче 22,8°С. Попереднє рекордне значення 2021 року перевищено на 0,8°С.

Середньодобова температура повітря виявилась найвищою за час проведення спостережень для цього дня і склала 28,7°С, що перевищило попередній рекордний показник 1959 року на 1,4°С, а кліматичну норму – на 7,5°С.

13 липня у столиці також було встановлено два температурних рекорди.

Максимальна температура повітря досягла 35,4°С, що на 1,3°С вище попереднього рекордного показника 1936 року.

Середньодобова температура повітря виявилась найвищою для цього дня і склала 29,0°С, що перевищило попередній рекордний показник 1951 року на 0,7°С, а кліматичну норму – на 8,3°С.

14 липня метеорологи зафіксували три температурних рекорди.

Мінімальна температура повітря у столиці цього дня не опустилася нижче 22,7°С. Попереднє рекордне значення 1951 року перевищено на 1,6°С.

Максимальна температура повітря досягла 35,9°С, що на 2,7°С вище попереднього рекордного показника 1951 року.

Середньодобова температура повітря виявилась найвищою для цієї дати і склала 29,2°С, що перевищило попередній рекордний показник 1951 року на 1,8°С, а кліматичну норму – на 8,2°С.

11.40 В Одеській області ввечері 14 липня під час охорони державного кордону було скоєно напад на прикордонний наряд, один із правопорушників загинув, повідомив речник Державної прикордонної служби України полковник Андрій Демченко в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

"Учора ввечері прикордонники зупинили транспортний засіб, у якому, окрім водія, перебували чотири людини. Двоє людей почали тікати, а згодом один із цих двох під час його пошуку вчинив напад на військовослужбовця", - сказав Демченко.

Він зазначив, що для збереження свого життя прикордонник змушений був застосувати зброю, зробив попереджувальні постріли і в напрямку нападника.

"Викликані на місце лікарі швидкої допомоги зафіксували смерть правопорушника, а також факт тілесних ушкоджень у військовослужбовця. Інформація, яка почала поширюватися на деяких ресурсах про те, що прикордонник відкрив стрілянину з пістолета навздогін утікачу, не відповідає дійсності", - сказав полковник.

Про цей факт повідомлено Державному бюро розслідувань, іншим правоохоронним органам іа підрозділам прокуратури, зазначили в Держприкордонслужбі. Тривають невідкладні слідчі дії.

11.35 Захисниця "Азовсталі" військова Катерина Поліщук ("Пташка") закликала президента України Володимира Зеленського провести перевірку дій командира 59-ї окремої мотопіхотної бригади Богдана Шевчука. 

Вона, зокрема закликала Зеленського звернути увагу на методи управління Шевчука бригадою та провести службову перевірку за фактами "злочинних наказів, свідомої недбалості, нехтування життям та здоровʼям особового складу та дій, що призвели до загибелі великої кількості військовослужбовців, в тому числі і з високих керівних посад".

На допис Катерини Поліщук відреагував головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Як повідомили у Генштабі, Сирський та начальник Військової служби правопорядку ЗСУ відвідають зону відповідальності 59-ї бригади, командування якої звинувачують у великих втратах особового складу.

"З метою перевірки ситуації в 59 окремій мотопіхотній бригаді імені Якова Гандзюка та з'ясування обставин нещодавніх втрат серед особового складу, Головнокомандувачем ЗС України прийнято рішення щодо виїзду в зону відповідальності з'єднання  комплексної робочої групи на чолі з начальником Військової служби правопорядку ЗС України", - йдеться у дописі.

11.34 44% жителів тилової України вважають, що час для початку офіційних мирних переговорів України і Росії настав, водночас 35% переконані, що це не так. Разом з тим абсолютна більшість опитаних не згодні з умовами керівника Росії Володимира Путіна.

Про це свідчать результати опитування Центру Разумкова, проведеного з 20 до 28 червня 2024 року на замовлення ZN.UA

Показовою видання називає цифра півдня України. 60% жителів півдня вважають, що час для офіційних переговорів із Росією настав, що майже на 16% перевищує середній показник по Україні.  

Водночас більшість українців вважають, що не треба погоджуватися на виконання умов, висунутих Володимиром Путіним напередодні Саміту миру.

Зокрема, 83% опитаних не погоджуються на виведення українських військ із території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей у їхніх адміністративних кордонах.

84% опитаних проти того, щоб віддати ці області агресорові.

77% жителів України не можуть погодитися з тим, що всі західні санкції проти Росії мають бути скасовані.

А от стосовно того, що нейтральний позаблоковий без’ядерний статус України має бути зафіксований у Конституції України, думки розійшлися: 58% проти, 22% за.


10.58 В боях за Україну проти російських загарбників загинув ще один грузинський доброволець Зураб Яшвілі.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Грузия Online.

«Ще один грузинський воїн загинув в Україні. Після поранення він довго мучився, але, на жаль, не вижив. Він помер у Львівському військовому госпіталі. Зураб Яшвілі – Слава твоїй героїчній душі, брате!» – написав інший боєць, який воює в Україні, Вано Надірадзе.

За наявною інформацією, з початку російсько-української війни в Україні загинули понад 60 грузинських бійців.

10.56 В суботу, 13 липня, росія завдала удару по залізничних об'єктах та рухомому складу в Харківській області.

Як повідомили того ж дня в АТ УЗ, було поранено пʼятьох залізничників: машиніста, начальницю станції, чергового по станції, старшого шляхового майстра та складача поїздів. Трьох залізничників з осколковими пораненнями та контузією було госпіталізовано, ще двом надано медичну допомогу на місці.

Було вражено залізничні вагони. Загоряння, які виникли через ворожий удар, були оперативно локалізовані.

Як відомо з відкритих джерел, удар росіян прийшовся по Будам в Харківські області.

10.51 Парламент Австрії ухвалив закон, який передбачає надання вимушеним переселенцям з України необмеженого доступу до ринку праці. Про це пише Главком з посиланням на  visitukraine.today.

Мета змін – забезпечити українським переселенцям необмежений доступ до австрійського ринку праці. Цей закон дозволить українцям отримувати «червоно-біло-червону картку плюс» (Rot-Weiß-Rot-Karte plus або RWR+) або дозвіл на проживання та роботу в Австрії без обмежень щодо конкретної компанії чи місцезнаходження.

10.16 У Львівській області пролунав вибух у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Невідома особа, ймовірно, кинула на територію ТЦК гранату.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на джерела у правоохоронних органах.

Як розповіло виданню джерело, подія сталася у місті Буськ Золочівського району. Імовірно, це був вибух ручної гранати РГД-5. На місці утворилася воронка. Також в приміщенні вибиті вікна, а уламками посікло штукатурку.

Потерпілих внаслідок інциденту немає.

10.09 Президент України Володимир Зеленський оприлюднив звернення з нагоди Дня Української Державності.

«Україна не може погодитися на менше, ніж жити. На менше, ніж зберегти себе. На менше, ніж залишитися людьми. Україна не підкориться злу, яке проливає кров заради свого хворого самоствердження. Яке зневажає правду і людську, і Божу, та знецінює всіх, окрім себе. Росія саме на цьому будує свою державність», – розповів Зеленський.

10.04 Зранку 15 липня російські військові атакували Садове Херсонської області. Поцілили у житловий будинок, повідомила Херсонська ОВА.

У дописі йдеться, що постраждала 70-річна жінка. У неї — вибухова травма та поранення ноги. Лікарі швидкої допомоги надали їй допомогу на місці. 

Також армія РФ вдарила з безпілотника по цивільній автівці у Кізомисі. Тяжкі травми дістав 71-річний місцевий житель. У нього діагностували вибухову травму та поранення голови. Чоловіка шпиталізували.

10.00 Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відкинув ідею Польщі збивати над Україною російські ракети і дрони, що летять в її бік.

В інтервʼю на телемарафоні Столтенберг сказав, що союзники посилили захист України від повітряних атак, давши додаткове ППО, але не братимуть безпосередньої участі у війні.

«Політика НАТО незмінна — ми не будемо брати участі в цьому конфлікті, ми не станемо частиною цього конфлікту», — заявив генсек.

8.41 Лідер опозиційного Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріх Мерц вважає, що Німеччина повинна надати Україні бойову авіацію, щоб вона змогла відновити контроль над своїм повітряним простором. Про це політик сказав 14 липня в ефірі німецького телеканалу ARD.

«Ми повині допомогти Україні принаймні відновити суверенітет над власним повітряним простором. Оскільки ці ракетні атаки, яких зараз стається дедалі більше, на інфраструктуру, на обʼєкти електро- і водопостачання, на лікарні і будинки для людей похилого віку, не можуть бути взяті під контроль лише з землі», – сказав політик.

Він додав, що інші країни ЄС пообіцяли надіслати Києву винищувачі для зміцнення протиповітряної оборони України і наголосив, що «німці не можуть залишитись осторонь».

8.39 Станом на ранок понеділка, 15 липня, в Азовському морі зафіксовано три російські кораблі. Проте жодне з суден не є ракетоносієм, повідомляють Військово-морські сили ЗСУ.

За інформацією військових, станом на 06:30, в Чорному морі кораблі РФ відсутні.

Водночас зафіксовано 1 ворожий корабель в Середземному морі. Але на відміну від попередніх днів, це судно не є ракетоносієм. Тож загрози ударів ракетами типу "Калібр" наразі немає.

8.37 У ніч на 15 липня кілька російських регіонів і територія окупованого Криму зазнали масованої атаки безпілотників.

Сьогодні вранці Міністерство оборони Російської Федерації звітувало, що, відбиваючи цю атаку, чергові засоби ППО знищили та перехопили 22 БПЛА з яких – 15 над територією Брянської області, шість – над територією Республіки Крим та один – над Липецькою областю.

Раніше губернатор Липецької області повідомляв, що один із безпілотників упав на території електропідстанції, проте постраждалих та руйнувань не було.

Моніторингові канали також інформували про вибухи у районі Севастополя та мису Фіолент.

Телеграм-канал «Кримський вітер» із посиланням на свого передплатника повідомив, що на Фіоленті був приліт.

8.35 У Львівській області 214 населені пункти повністю або частково залишилися без електрики внаслідок негоди, повідомив у понеділок уранці голова ОВА Максим Козицький.

"Грози з поривами вітру спричинили в різних районах Львівської області відключення електромереж. Станом на цю годину через негоду без електропостачання 214 населених пунктів (102 - повністю та 112 - частково)", - зазначено в повідомленні в телеграмі.

Для відновлення подачі електрики задіяно 74 бригади "Львівобленерго" у складі 318 працівників, задіяно 111 одиниць спецтехніки.

8.34 У Херсонській області внаслідок обстрілів вісім осіб дістали поранення, поінформував про наслідки ворожих ударів голова обласної військової адміністрації (ОВА) Олександр Прокудін.

" Минулої доби під ворожим вогнем та авіаударами опинилися Антонівка, Садове, Білозерка, Кізомис, Станіслав, Софіївка, Дар'ївка, Микільське, Придніпровське, Дніпровське, Чорнобаївка, Берислав, Тягинка, Нововоронцовка, Червоний Маяк, Костирка, Зміївка, Львове, Михайлівка та місто Херсон", - написав він у телеграм-каналі в понеділок уранці.

Прокудін наголосив, що "через російську агресію 8 осіб дістали поранення".

За даними ОВА, російські військові поцілили в медичний заклад, адмінбудівлю, сільгосппідприємство; житлові квартали населених пунктів області, зокрема багатоповерхівку та 22 приватні будинки.

Також повідомляється про пошкодження газопроводу, господарської споруди та приватних автомобілів.

8.33 У ніч на понеділок російські окупанти 7 разів обстріляли чотири громади Сумської області, було зафіксовано 20 вибухів, повідомляє Сумська обласна військова адміністрація у зведенні станом на 08:00.

"Вночі та вранці росіяни здійснили 7 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 20 вибухів. Обстрілів зазнали Хотінська, Краснопільська, Есманьська та Дружбівська громади", - йдеться в повідомленні.

8.32 Сьогодні в Україні будуть діяти графіки відключень світла протягом усієї доби. 

Про це повідомили у НЕК "Укренерго" і ДТЕК.

"Від 16:00 до 24:00 будуть застосовувати чотири черги відключень. У решту годин буде задіяно три черги", - йдеться у повідомленні. 

У ДТЕК також інформують, що графіки відключень сьогодні застосовують впродовж всієї доби.

"Київ, Київська область, Одещина, Донеччина, Дніпропетровщина: висока ймовірність застосування світло-сірих зон відключень впродовж всієї доби", - додали в компанії.

8.30 Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) припускають, що військове командування Росії залучило до бойових дій недостатньо оснащені та недоукомплектовані підрозділи з оперативного резерву для підтримки штурмових атак на сході України.

"Російське військове командування, можливо, залучило до бойових дій недостатньо оснащені підрозділи, які спочатку мали діяти як оперативний резерв, можливо, через обмеження російської оборонно-промислової бази (ОПБ) або зусилля, спрямовані на посилення поточних російських шліфувальних атак в Україні", - йдеться у звіті.

8.15 Оперативна ситуація на фронті від Генштабу ЗСУ.

Протягом минулої доби відбулось 114 бойових зіткнень.

За уточненою інформацією, за минулу добу ворог завдав по позиціях наших військ та населених пунктах три ракетних удари, із застосуванням чотирьох ракет, 64 авіаційних удари (сумарно 97 КАБ), задіяв для ураження 1168 дронів-камікадзе, здійснив 4758 обстрілів, з них 79 - із реактивних систем залпового вогню. 

Авіаційних ударів противника, зокрема, зазнали райони населених пунктів Стариця, Вовчанськ, Вовчанські Хутори, Липці, Ветеринарне, Борщове, Глибоке, Піщане, Ківшарівка, Петропавлівка Харківської області; Макіївка Луганської області; Серебрянське лісництво; Івано-Дар’ївка, Нью-Йорк, Торецьк, Олександропіль, Лисичне, Вовче, Желанне, Іванівка, Новоселівка Перша Донецької області; Львове Херсонської області.

Минулої доби загальні втрати російських загарбників склали 1200 осіб. Окрім того, наші воїни знешкодили вісім танків, 15 бойових броньованих машин, 62 артилерійських системи, два засоби ППО, 41 БпЛА ОТР, дві ракети, 85 автомобілів та три одиниці спеціальної техніки.

Вчора авіація та ракетні війська і артилерія Сил оборони уразили два пункти управління, склад боєприпасів, засіб ППО, три артсистеми, станцію РЕБ та шість районів зосередження особового складу противника.

На Харківському напрямку загалом відбулося десять бойових зіткнень. Бої точилися біля Вовчанська і Глибокого. Ворог активно задіював для підтримки  авіацію.

На Куп’янському напрямку кількість атак вчора зупинилась на цифрі три. Сили оборони відбивали штурмові дії противника біля Піщаного Харківської області та Стельмахівки на Луганщині.

На Лиманському напрямку наші війська відбили дев’ять атак окупантів в районах населених пунктів Греківка та Макіївка Луганської області.

На Сіверському напрямку Силами оборони відбито 11 штурмових дій поблизу Спірного, Білогорівки, Роздолівки та Виїмки Донецької області.

На Краматорському напрямку Сили оборони зупинили шість спроб противника прорвати оборону в районах Григорівки, Іванівського, Андріївки та Часового Яру Донецької області.

На Торецькому напрямку ворог здійснив 20 атак. Концентрував свої зусилля у бік Нью-Йорка, Північного та Залізного. Підтримував свої дії ударами бомбардувальної авіації.

На Покровському напрямку нашими захисниками відбито 41 штурмову дію в районах населених пунктів Новоолександрівка, Воздвиженка, Прогрес, Новоселівка Перша та Яснобродівка Донецької області, де агресор, за підтримки авіації, намагався витіснити наші підрозділи із займаних позицій. 

На Курахівському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах Красногорівки, Парасковіївка, Карлівки та Костянтинівки, де ворог вісім разів намагався захопити наші укріплення. 

На Времівському напрямку агресор здійснив два безуспішні штурми біля Водяного і Костянтинівки Донецької області. Тричі бив КАБами у район Великої Новосілки.

На Оріхівському та Гуляйпільському напрямках окупанти вчора активних наступальних дій загарбники не вели.

На Придніпровському напрямку підрозділи наших військ відбили 2 атаки противника в районі Кринок, ворог успіху не мав.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань окупантів не виявлено. 

На кордоні з Чернігівською та Сумською областями противник зберігає проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, обстрілює населені пункти з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. 

Водночас, наші воїни виснажують ворога вздовж всієї лінії бойового зіткнення та в тилу.

8.13 Впродовж доби окупанти завдали 455 ударів по 8 населених пунктах Запорізької області, повідомив Іван Федоров, начальник Запорізької ОВА.

▪️187 БпЛА різної модифікації атакували Біленьке, Гуляйполе, Малу Токмачку,  Левадне,  Роботине, Новоданилівку, Малинівку та Новоандріївку.

▪️15 обстрілів РСЗВ накрили Новоданилівку та Роботине. 

▪️253 артобстріли завдано по території Гуляйполя, Малої Токмачки, Новоандріївки, Роботиного, Новоданилівки, Малинівки та Левадного.

Надійшло 7 повідомлень про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури.

8.10 Ворог продовжував бити по Нікопольщині ввечері та вночі, повідомив начальник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

Було з десяток атак дронами-камікадзе та артилерією. Агресор поцілив по Нікополю й Марганецькій громаді.

Пошкоджені 2 приватні будинки, гараж і заправка. Зачепило лінію електропередач. 

Люди не постраждали.

7.55 Результати роботи ЗСУ за минулу добу