Ракетний обстріл дитячої лікарні «Охматдит», виявляється, мав набагато ширші наслідки, ніж можна було подумати. Декілька десятків маріупольців, які наступного дня поверталися до окупованого міста, не змогли пройти перевірку федеральною службою безпеки РФ в аеропорту Шереметьєво.
Ми поспілкувалися з одним із перевізників, який з 2014 року займається тим, що перевозить людей із окупованої Донеччини та Луганщини і в зворотному напрямку. Ім’я на прохання співрозмовника не називаємо.
Він розповів, що вже ввечері 8 липня в аеропорту Шереметьєво (єдиний пропускний пункт, через який росіяни можуть пропустити громадян України з українськими паспортами на окуповані території України) десятки людей, звісно, не тільки маріупольців, а і мешканців інших окупованих міст на сході України, не змогли перетнути російський кордон і потрапити додому, в Маріуполь, Бердянськ, Мелітополь, Волноваху.
«Зазвичай, ми інструктуємо своїх пасажирів, як правильно відповідати на питання ФСБшників, щоб не було претензій. Проте питання про обстріл «Охматдита» ми обговорити не встигли, і люди відповідали, що обстріл здійснила РФ. Ну і не пустили, звісно, багато кого. Бо коли проходиш фільтрацію, правду казати не можна. Якщо хочете казати правду, краще сидіть там, де ви сидите, і не викидайте дарма гроші, купуючи квитки на проїзд», - пояснює перевізник.
За його словами, зараз з’явилося чимало шахраїв, які пропонують за гроші – від 200 до 1500 євро – допомогти пройти фільтрацію в «Шереметьєво». Проте це брехня. Ніхто ні за кого не платить в аеропорту. Перевіряють усіх. Заносити гроші за когось, щоб не перевіряли – такого просто не може бути, наполягає перевізник і попереджає людей, щоб не обманювалися.
«Крім того, дехто ходить і пропонує за гроші почистити соціальні мережі від небажаного контенту прямо в аеропорту. Це теж небезпечно, тому що поміж українців в аеропорту багато переодягнених ФСБшників, які роблять вигляд, що вони теж їдуть в окупацію, і в залі очікування розпитують про рідню, мету поїздки, можуть запропонувати почистити телефон. А потім вам поставлять штамп про заборону на в’їзд після такого «милого» спілкування. Тож в Мінську або вже в Шереметьєво треба тримати рот на замку, ні з ким не спілкуватися, зберігати спокій і не виказувати нервування. Бо ці ФСБшники – класні психологи, і вони прискіпливо перевіряють саме тих, хто нервує», - розповів 0629 перевізник.
Ще одна «фішка» росіян – вони блокують на кордоні людей, які їдуть в окупацію без багажу.
«Росіяни зараз не хочуть пускати тих, хто їде в окупацію короткотерміново, вирішити проблеми з житлом, побачитися з рідними і потім повернутися. Росіяни цим дуже дратуються, коли людина каже, що їде, наприклад, переоформити квартиру. Якщо так казати – 99%, що вас не пропустять. Вони зацікавлені в тому, щоб в Маріуполь поверталися люди, які будуть працювати та платити податки їхній «прекрасній» країні. А якщо ти їдеш переоформити майно або продати – то це ти заважаєш їм твоє майно привласнити, і намагаються не пропускати таких. Тому ідея їхати в окупацію без багажу, з ручною поклажею – це погана ідея. Вони одразу думають – ага, багажу немає, значить, їде тимчасово, значить, буде відмова.
Тому не намагайтесь зекономити на багажу. В результаті можете втратити більше, якщо не пустять вас. Немає речей – везіть хоч аби чим наповнену валізу. Лише б не з порожніми руками.
Те ж саме стосується дітей. Єдина можливість мамі з дитиною тимчасово потрапити в окупацію – це їхати разом. В іншому випадку – не пропустять», - пояснює чоловік.
Він каже, що головна мета кожного українця, якому треба з якихось причин потрапити до себе додому, на тимчасово окуповану територію, - це переконати росіянина, що йому подобається Росія.
«Ну а соцмережі спокійно, не поспішаючи, можна почистити. Це реально і не дуже складно. Ми допомагаємо з інструкцією, як це зробити. Готуватися до поїздки треба заздалегідь, щоб не було потім питань ні до кого, - каже перевізник. – Бо повторно проїхати не вийде. З усіх тих, кого ми перевозили за останні 2 роки, тільки двом вдалося потрапити у пункт призначення з другої спроби - після першої заборони. І то у цих людей точно не було нічого, до чого росіяни могли б причепитися. Просто вони реально потрапили на погану зміну. Такі зміни в Шереметьєво не часті, але трапляються, всі про них знають. В такі зміни дійсно можуть не пропустити, тому що комусь твоє обличчя не сподобалося або твій телефон занадто дорогий. Але зазвичай, у кожній відмові є причина. Просто люди не хочуть про це говорити. Насправді, кожному пояснюють, через що заборонили в’їзд».
Заборону видають від пів року до 20 років. А інколи штампують заборону без конкретного терміну. Але яким би не був штамп, шансів на повторне успішне перетинання російського кордону – мінімальні, стверджує перевізник, спираючись на власний досвід.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube