Комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вперше с початку повномасштабного російського вторгнення в Україну засудив російську агресію і визнав її такою, що руйнує культурну спадщину України.
Про йдеться у повідомленні Міністерства іноземних справ України.
Комітет ухвалив рішення, в яких, серед іншого закликав Російську Федерацію утриматися від будь-яких дій, які б завдавали прямої чи опосередкованої шкоди об’єктам та буферній зоні, культурній спадщині України в цілому та об’єктам, включеним до Попереднього списку, а також виконувати свої зобов'язання за міжнародним правом, включаючи статтю 6 Конвенції про всесвітню спадщину.
«Рішення КВС має довгострокові позитивні наслідки для України. По-перше, Комітет нарешті в своїх офіційних документах зафіксував, що саме Російська Федерація є причиною загрози обʼєктам культурної спадщини України. Ми нарешті змогли уникнути розмитих формулювань про «заклики до всіх сторін». По-друге, підтримка України в КВС дає чіткий сигнал країні-агресорки, що цивілізований світ стоїть на боці України у відновленні справедливості та захисті культурної спадщини України», - зазначила голова Національної комісії у справах ЮНЕСКО, заступниця міністра закордонних справ України Ірина Боровець.
Що відбувається
З початку повномасштабного вторгнення об’єкти культурної спадщини України зі списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО перебувають під постійними атаками, у зв’язку з чим, відповідно до рішення Комітету всесвітньої спадщини, ухваленого на 45-й сесії у 2023 року, їх включено до списку об’єктів під загрозою. Цьогорічні рішення Комітету залишають українські об’єкти у зазначеному списку.
Станом на 26 липня 2023 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження з 24 лютого 2022 року 274 об'єктів – 117 релігійних об'єктів, 27 музеїв, 98 будівель, що мають історичну та/або мистецьку цінність, 19 пам'ятників, 12 бібліотек, 1 архів. Але ці дані постійно змінюються.