Чи можна писати в соцмережах, що Маріуполь зруйнували ЗСУ? Пояснюють в Службі безпеки України

Фото Сергія Ваганова

На минулому тижні Служба безпеки України затримала групу навідників та корегувальників ворожого вогню по військових об’єктах України. 9 людей, громадян України з різних міст, пристали на пропозицію працівника російських спецслужб і почали збирати координати різних військових об’єктів. Цікаво, що українські спецслужбовці вийшли на цю групу агентів  через соціальні мережі.

Співробітники СБУ, які моніторять ворожі групи, канали, сторінки в соціальних мережах, зацікавилися коментарями деяких осіб, стали перевіряти і вийшли на велику мережу інформаторів.

«В результаті багатоетапної спецоперації співробітники СБУ одночасно затримали 9 російських агентів, які діяли в Мирнограді, Дружківці, Дніпрі, Запоріжжі, Чернігові, Сумах, Одесі та Кіровоградській області. Для конспірації фігуранти діяли окремо один від одного, але їхня діяльність замикалася на одного кадрового співробітника ФСБ РФ. Його особу вже встановили. За його завданням агенти збирали координати для вогневого ураження Сил оборони України та об’єктів критичної інфраструктури у своїх регіонах», - розповіла 0629 Галина Прищепа, очільниця пресслужби СБУ в Донецькій та Луганській областях.

За її інформацією, до складу ворожої групи входили чиновниця міськради Дніпра, чиновниця міськради Южного на Одещині. Вони встановлювали локації Сил оборони та електростанцій у своїх містах для корегування ворожого вогню. Інші затримані встановлювали координати укрепрайонів та вогневих точок ЗСУ у Мирнограді та Дружківці. Їхній спільник зареєструвався як переселенець на Одещині, але збирав дані про українську військову техніку в Курахово.

Двоє менеджерів приватних підприємств та студент із Чернігова фіксували рух української військової техніки і передавали цю інформацію ворогу. Ще одним агентом виявився співробітник розформованої колишньої міліції, який звітував окупантам про наслідки атаки Росії на одну із електростанцій України.

Всіх цих людей росіяни завербували дистанційно, через соцмережі. Передавали вони секретну інформацію своєму координатору через анонімні чат-боти в Телеграмі.

Всі агенти наразі затримані, у них проведені обшуки, телефони вилучені. В СБУ стверджують, що доказової бази вистачить для доведення їхньої провини у суді. Підозрюваним у державній зраді світить від 15 років тюрми до довічного ув’язнення (ст. 112 Кримінального кодексу України).

Проте важливо підкреслити, що ці особи могли і надалі коригувати ворожій огонь по електростанціям і Силам протиповітряної оборони України, якби не соцмережі.

Тож ми спитали у Галини Прищепи, як само здійснюється моніторинг  соціальних мережах, на що звертають увагу українські спецслужби, де межа, яка пролягає між свободою висловлювання і кримінальним злочином проти своєї держави. І вона пояснила, що далеко не кожна думка, що висловлена в соцмережах проти України, може стати підставою для кримінального переслідування.

«Дійсно, ми моніторимо сотні російських і проросійських груп в соціальних мережах, стежимо за коментарями в українських мережах. Якщо людина пише, що Маріуполь знищили не росіяни, а Збройні Сили України, не факт, що ця фраза може стати доказом у звинуваченні за статтею про виправдання російської агресій. Можливо, і стане, але треба дивитися контекст. Тільки експерт може зробити висновки про це. Проте якщо в тексті повідомлення будуть лунати заклики до агресивних дій в бік ворожої країни, наприклад, «путин, введи войска», або «собирайте информацію про ЗСУ», або «Ахмат – сила», такі висловлювання абсолютно точно підпадають під дію Кримінального кодексу», - підкреслила Галина Прищепа.

В СБУ наголошують: межа між свободою слова та дезінформацією буває інколи тонка. Проте абсолютно зрозуміло, що якщо людина поширює російські наративи, перепощує у власних соцмережах пости російських пропагандистів, поширює  російську дезінформацію та пропаганду, то за такі дії вона може сісти за ґрати на довгих 8 років.

Тому в СБУ не радять займатися антиукраїнською діяльністю, а радять думати, перевіряти інформацію, та пам’ятати, що триває війна.

Довідково:

З початку року Служба безпеки України затримала 44 навідника серед українців - мешканців Донецької та Луганської областей. 25 з них вже мають вироки суду. Більша частина з цих людей була виявлена через пости в соціальних мережах.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube