Як Український громадський центр у Міннесоті перетворився на центр допомоги біженцям, - ФОТО

Квіти, українські та американські прапорці, музика – так в міжнародному  аеропорту Міннеаполіса зустрічають українців, які, ховаючись від війни, шукають прихисток у США. Травмовані діти, які потребують протезування,  поранені військові, які проходять реабілітацію, багатодітні родини із складними обставинами - всі вони приїжджають до США по допомогу, і отримують її, причому не тільки фізичну, а і психологічну, пише газета СхідNOW.

Міннесота – штат емігрантський, як і багато інших штатів США. Тут мешкають великі громади боснійців, сомалійців, афганців. За виникненням цих громад можна спостерігати історію війн та конфліктів у світі, що відбувалися останні десятиріччя. Проте, здається, серед них немає більш згуртованої та об’єднаної громади, ніж українська.

«Нам хочеться, щоб українці, які пережили жахіття війни, які шукають захисту і допомоги  в Міннесоті, вже з перших хвилин на нашій землі відчули турботу про себе», - каже Люда Анастазієвська. 

Вона багато років працює в Україно-американському громадському центрі і є тією людиною, яка міцно тримає зв’язки українських американців зі своїм корінням в Україні. Проте якщо раніше її робота в центрі була пов’язана з просуванням, підтримкою та поширенням української культури і мови, то зараз Український громадський центр перетворився на епіцентр допомоги українським біженцям.

Будівля центру – велика, то природно, що саме там стали приймати українських біженців, розповідає Люда Анастазієвська.

«Люди згуртувались після початку повномасштабного вторгнення. Ми провели дуже потужну акцію на підтримку України, на яку запросили губернатора Міннесоти, єврейську, польську, латиську національні групи, представників консульств Румунії, Канади, Німеччинита інших. Було дуже багато людей. Ми, українці в Міннесоті, опинилися в центрі уваги уряду, громадських організацій, преси. Нас питали, чи маємо ми рідних в Україні, що ми відчуваємо, як нам можна допомогти», - пригадує перші тижні повномасштабного російського вторгнення Люда Анастазієвська. 

До Українського громадського центру стали звертатися багато американців, які пропонували свою допомогу, в тому числі і фінансову. Завдяки спільним зусиллям вдалося організувати безкоштовні обіди для біженців, медичну допомогу, юридичний супровід.

Фандрейзингова робота ведеться дуже потужно. Українська спільнота в Міннесоті збирає великі суми грошей і закуповує медичне обладнання, машини для військових, багато різних речей на потребу української армії. Окрім того, збирає кошти на протезування поранених  цивільних та військових.

Протезуванням дітей та вояк займається ще одна неприбуткова організація - «Фундація Протез». 

Спочатку волонтери центру самотужки допомагали з пошуком житла, працевлаштуванням, консультуванням тощо. Але біженців ставало все більше. І силами тільки ентузіастів було вже важко впоратися з ситуацією. І тоді на допомогу волонтерам прийшов уряд Міннесоти. Представники уряду стали проводити круглі столи за участю різних гуманітарних організацій, для того щоб визначити, якої саме допомоги найбільше потребують українські біженці. І в результаті роботи цих робочих груп уряд призначив грант на надання допомоги біженцям з України. Український громадський центр отримав цей грант і зміг взяти на цей напрямок шість працівників, які налагодили системну роботу по всім основним напрямкам допомоги.

«Ми дуже вдячні уряду за підтримку України. Майбутній віце-президент та нинішній губернатор Міннесоти Тім Волз (він  - офіційно визначений кандидат на пост віце-президента США кандидаткою у президенти Камалою Харріс, - прим.ред.)  стоїть з Україною!  Наша українська громада дуже цінує його та віце-губернатора Фланагана підтримку!» - каже Люда Анастазієвська.

Вона зазначає, що уряд Міннесоти майже одразу після повномасштабного російського вторгнення припинив інвестування у Російську Федерацію та Білорусь. Проводилась раніше і проводиться зараз глибока адвокаційна робота на підтримку України.

«У нас діє Адвокаційний комітет, який співпрацює з усіма представниками нашого штату у Вашингтоні. Ця робота велась і до повномасштабного вторгнення, але після 24 лютого 2022 року вона значно посилилась», - кажуть в Українському громадському центрі.

У кожній людини, яка задіяна в цій складній і багатогранній роботі на підтримку України та українців, є своє сфера відповідальності. Практика круглих столів із залучанням не тільки Українського громадського центру, а інших організацій, які долучаються до допомоги українцям, продовжується.

«Ми постійно шукаємо можливості для розширення допомоги. Організували дворівневі мовні курси, безкоштовно. Діти-емігранти отримали можливість зарахувати свою рідну мову як другу іноземну при закінченні вищої школи (за вимогою законодавства, кожен випускник має знати дві мови обов’язково – англійську та іноземну). Тобто тепер українці можуть скласти екзамен з рідної мови, і це буде зараховуватись як друга іноземна. Працюємо над наданням медичної допомоги тим, хто має серйозні проблеми із здоров’ям. Нещодавно забезпечили безкоштовне офтальмологічне обстеження біженців, які цього потребують, люди безкоштовно отримали окуляри. За рахунок уряду були запроваджені спеціальні пільги на транспорт та медичне обслуговування», - розповідає Люда Анастазієвська.

Але, звісно, основна допомога сконцентрована на тих, хто тільки прибуває до штату за програмою U4U. Директором служби біженців Українського громадського центру, яка фактично зустрічає людей на американській землі, став Володимир Анастазієвський, чоловік пані Люди.

Uniting for Ukraine (U4U):  з якими проблемами стикаються люди

 На сьогодні програма U4U  - єдина, за якою українці можуть отримати тимчасовий захист у США, пояснює Володимир Анастазієвський. Вона розрахована на українців, які до початку повномасштабного російського вторгнення (до 11 лютого 2022 року) знаходилися на території України.

Для того, щоб стати учасником програми, треба пройти біометричну та біографічну безпекову перевірку і знайти спонсора – громадянина США. Спонсором може бути як фізична, так і юридична особа. І за правилами, вона має забезпечити бенефіціара програми тимчасовим житлом, допомогти з медичним обслуговуванням, якщо потрібно, надати можливість пройти навчання з англійської.

«На жаль, на практиці часто буває не так. Дуже часто спонсори ставляться до своїх обов’язків суто формально. І родинам доводиться самостійно вирішувати масу проблем, з якими вони стикаються по прибуттю до США. І ось тут на допомогу приходимо ми – Служба допомоги біженцям Україно-американського громадського центру», - пояснює пан Володимир.

Більшість тих, хто прибуває в Міннесоту, не знають англійської. І це проблема. Треба заповнювати багато реєстраційних документів, оформлювати медичну страховку тощо. Всі ці процедури досить складні, особливо без знання мови. Тому на допомогу приходять юристи Служби допомоги.

«Ми консультуємо по всіх юридичних питаннях, розповідаємо нюанси програми, пояснюємо специфіку медицини у США, а вона тут складна і сильно відрізняється від тої, що діє в Україні або навіть у Європі. Наша служба допомагає знайти тимчасове житло для тих, у кого є проблеми зі спонсорами. Ми надаємо безкоштовні обіди. Уряд штату виплачує фінансову допомогу. Але все це діє не довго, протягом 6 місяців. Тому дуже важливо для людей, які приїжджають, швидко адаптуватися і знайти роботу», - каже Володимир Анастазієвський.

Взагалі програма дозволяє українцям працевлаштовуватися вже з першого дня перебування у США. Проте в реалії такі, що без знання англійської неможливо працевлаштуватися за фахом.

«Якщо ви електрик або інженер, то для вас процес адаптації та пошуку роботи буде не довгим. Потреба у таких фахівцях велика. Або інший приклад - ви хочете відкрити свій бізнес у США. Вам для цього достатньо знати чинні закони (ми допомагаємо із цим) і мати певні фінанси для старту. А от якщо ви лікар, то вам доведеться складати наново не тільки іспити з англійської мови, а і всі відповідні медичні іспити, і зрозуміло, англійською. Це виявляється часто дуже складно.

Я знаю одну українку, вона офтальмологиня. Так ось для того, щоб успішно скласти медичний  іспит, їй довелося проходити повне навчання за фахом спочатку. На це пішло приблизно 6 років. Сьогодні вона відома у Мінессоті офтальмологиня, але для цього їй довелося витратити багато часу і докласти чимало зусиль.

Тому я так скажу щодо роботи: я знаю людей, які дуже швидко знаходять роботу, я знаю людей, у яких пошук роботи затягувався на декілька місяців. Це залежить від особистих якостей людини, її професійного рівня, здатності навчатися, адаптуватися і, звісно, знань англійської. Але абсолютно точно  - більшість з тих, хто приїжджає в США, намагаються працевлаштуватися якнайшвидше, щоб стати на ноги і не залежати від державної допомоги», - каже Володимир Анастазієвський.

Він з колегами зі свого боку намагається максимально спростити пошук роботи. Для цього організують зустрічі, проводять тренінги, консультують з усіх питань, пов’язаних з працевлаштуванням у США.

Наявність роботи дозволяє українцям швидко вирішувати і житлове питання. Володимир Анастазієвський рекомендує потенційним учасникам програми U4U починати домовлятися про житло, ще знаходячись в Україні (або в іншій країні, звідки буде виїжджати бенефіціар). Треба вести переговори зі спонсором, можна починати пошук житла на спеціальних телеграм-каналах, де люди пропонують таку допомогу. Якщо вдається заздалегідь вирішити питання проживання, це закриває більшу частину і інших проблемних питань.

«Деякі люди орендують квартиру або навіть кімнату у квартирі, а деякі родини об’єднуються і вдвох або втрьох орендують будинок. У нас у Міннеаполісі багато здається в оренду саме будинків. Вони великі, комфортні, і там без проблем живуть поруч 2-3 родини, які ділять витрати на оренду житла і так економлять гроші», - розповідає Люда Анастазієвська.

Окрім працевлаштування і житла, інша важлива частина роботи Служби з питань біженців  -  супровід родин, у яких є певні складнощі. Багатодітні родини, сім’ї, де є поранені  - дорослі або діти, просто діти, що стикаються з проблемами адаптації у школі, хворі люди, літні люди, які потребують особливої уваги,  - всі вони отримують персонального коуча від Служби біженців. Він супроводжує родину на постійній основі, допомагає у вирішенні будь-яких проблемних питань. Особливу увагу приділяє дітям.

«Загалом українські діти набагато швидше адаптуються в нових умовах, ніж діти з інших країн, - ділиться своїми спостереженнями Люда Анастазієвська. Вона працює в школі викладачем англійської як  другої мови. Каже, що за законами штату, в кожній школі має бути такий викладач, як вона, бо в Міннесоті багато емігрантів. – Взагалі програма викладання англійської як другої мови розрахована на 7-8 років, але українські діти вже через 2 роки опановують її на такому рівні, що їм більше не потрібна допомога у навчальному процесі. Багато українських дітей вже приїжджає з непоганими знаннями англійської мови, і це допомагає поглибити рівень оволодіння англійською».

Коуч може супроводжувати родину при відвідуванні соціальних служб, медичних закладів, організує дозвілля для дітей, вирішує складні моменти, які виникають під час навчального процесу дитини.

Але і це не все. Для того, щоб українці почували себе частиною нової для них громади, Український громадський центр активно залучає їх до своєї діяльності.

Українці допомагають українцям

«Серед тих, хто залучений зараз у роботу Служби біженців, більша частина – самі біженці, які вже адаптувалися у США, - пояснює Володимир Анастазієвський. – В США приїжджають багато українців з вищою освітою, є такі, що опанували вже англійську. Такі фахівці швидко адаптуються, швидко знаходять себе на новому місці, і ми намагаємось таких людей активно залучати до нашої діяльності. Але я хочу наголосити, що допомога біженцям – це не єдине, чим займається зараз наша організація».

Люда і Володимир Анастазієвські з захопленням розповідають, про танцювальний ансамбль «Черемош», який розпочинався як дитячий, а потім батьки, які супроводжували дітей на заняття, і самі вирішили долучитися і створили власний танцювальний колектив «Буревій». Про українську школу «Дивосвіт». Про табір для дітей біженців, що тільки-но прибули.

Українська громада Міннесоти організує виставки, проводить урочистості з нагоди українських держаних і релігійних свят, влаштовує ярмарки  тощо.

Проте головне, чим живе сьогодні спільнота – це допомога Україні, підсилення її стійкості.

«Ми намагаємось робити все, що в наших силах, щоб тримати Україну у суспільному та медійному фокусі. Інколи це важко, але ми відчуваємо підтримку з боку американців і віримо у перемогу України», - кажуть в Українському громадському центрі.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube