Маріупольські школярі сьогодні сіли за реальні або віртуальні парти в Україні, за кордоном, а також в окупованому Маріуполі.
В деяких країнах, де оселилися маріупольські родини, навчальний рік ще не почався. Наприклад в Італії через спекотну погоду навчальний рік в школах розпочинається лише з середини вересня.
В деяких країнах, навпаки, діти вчаться вже з серпня. Наприклад у Німеччині кожна земля (так там називаються області) встановлює самостійно дати початку та закінчення навчального року. Тож в частині земель навчання відновилося 10 серпня. Проте в деяких землях діти повернуться до школи лише 10 вересня.
Паралельно з навчанням в місцевих школах, маріупольські школярі отримують і українську освіту. На щастя, Міністерство освіти України «передумало» і не стало забороняти дистанційну освіту для переселенців. Це дуже важливо для того, щоб українські діти за кордоном могли отримувати українську освіту і не втрачати зв’язок із Батьківщиною.
Тож цього року за «шкільні парти» дистанційних маріупольських шкіл сіли 4478 маріупольських дітей. Серед них 190 першокласників.
Напередодні 2 вересня центри "ЯМаріуполь" провели підготовчі навчання до школи для майбутніх першокласників. "Академію майбутнього першокласника пройшли 325 дітей. Міська влада придбала для них 325 рюкзаків з канцелярією. За відгуками батьків, там дійсно є все, що необхідне для навчання.
Фото - Маріупольської міської ради, телеграм-канал
На сьогодні працюють шість маріупольських шкіл, які пройшли перевірку на здатність давати повноцінну середню освіту в дистанційному форматі. Це школи №№ 10, 29, 47, 48, 54, 66. А ще в Пущі-Водиці в Києві працює Маріупольський міський ліцей міста Києва.
Дистанційні маріупольські школи провели сьогодні "Перші дзвоники" онлайн. Вони проходять в ці хвилини (15.00-16.00), тому що навчання в них починається з 15.00. Все робиться для зручності тих, хто мешкає за кордоном і вчиться одразу в двох школах - українській та місцевій.
Звичайно, що серед тих маріупольців, які мешкають в різних містах вільної України, більшість дітей поступово переходять до місцевих офф-лайн шкіл. Це загальна тенденція по Донеччині.
За даними директорки департаменту освіти Донецької обласної військової адміністрації Тетяни Сідашевої, кількість дітей, які залишаються в школах регіону (як в очному, так і в дистанційному форматі), скорочується.
Якщо у 2021 році в школах Донецької області (підконтрольна Україні частина) було 14,7 тисяч першокласників, в 2022-му – 5,4 тисячі, 2023-му – 5,3 тисячі, то зараз школи мають близько 4 тисяч заяв від батьків (точні дані будуть відомі в середині вересня).
Діти в окупації. Росіяни змогли відновити роботу лише 29 шкіл із 69-ти, які працювали в Маріуполі до початку повномасштабного вторгнення. Стверджують, що вперше за парти у них там сіли 1800 українських дітей, яких тепер росіянам доведеться ламати і позбавляти власної ідентичності.
Нагадаємо, що перевірити, скільки точно дітей навчається в окупації, ми не маємо можливості.
Окрім шкіл, сьогодні розпочало роботу і нахимівське училище. Росія, яка вбила декілька тисяч маріупольців навесні 2022 року, тепер змушує дітей, підлітків та дорослих гучно співати хором «славься отечество» під звуки гімну Радянського Союзу (неіснуюча держава, до складу якої колись входила і Україна). Окупанти стверджують, що зібрали з усієї Донецької та Луганської областей 560 дітей, батьки яких погодилися з тим, що їхні дітки підуть воювати та помирати за Росію.
Взагалі, російська пропаганда лише посилюється з часом окупації.
Росіяни майже кожному школяру в окупованому Маріуполі подарували набори канцелярії. Їх підготував муніципалітет Санкт-Петербургу. Окрім канцелярії, дітям подарували шкільні щоденники із назвою «Росія» в кольорах російського прапору, а ще – книжку «Русский характер» (не вдалося уточнити, чи це оповідання радянського письменника Алєксєя Толстого, чи щось більш сучасне).
Тож пропаганда на марші.
Із новинок навчального року в окупації.
Там повністю заборонили школярам використовувати мобільні пристрої навіть для навчання. Страх, що правда про те, що окупанти роблять з дітьми в школах, буде поширюватися, виявився сильнішим за здоровий глузд.
В школах ввели форму, але, на щастя, не радянську (принаймні поки що).
Дітям дозволили не проходити медичний огляд через брак лікарів у лікарнях.
В навчальний процес вводять окремий напрямок – виховання родинних цінностей, необхідність вступати в брак, багатодітність в родині як основа сили держави.
Ну і буквально напередодні початку навчального року терорист Пушилін звільнив начальницю департаменту освіти Ольгу Колударову і призначив на цю посаду її заступника Олега Трофимова. Обидва – громадяни російської федерації. Обидва були призначені на посади в окуповану Донеччину в 2022 році, коли Росія вирішила анексувати Донецьку область. Тож зміст і значення такої заміни поки що не зрозумілий.
На відміну від Маріуполя де ще в 2023 році посунули від посади колаборанта Мирошниченко (справа по ньому ще розглядається у київському суді) і призначили керувати освітою Олену Узун.
Узун – професійна людина, проте вона мала проросійські настрої ще починаючи з 2014 року. Саме вона разом дала розпорядження директорам маріупольських шкіл відкрити двері шкіл для сепаратистів, що ті могли провести незаконний референдум 11 вересня 2014 року. І тільки втручання журналістів, розголошення ситуації дозволили не допустити цього.
Тепер ця людина дзвонить у дзвоники на відкритті після ремонту 34 школи в Маріуполі.
2,5 роки окупанти відбудовували цю школу. І ось тепер там будуть перевиховувати українських дітей – так би мовити, в комфортних для дітей умовах будуть стирати дітям пам’ять про те, хто вони є, де народились і громадянами якої країни є.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де і як будуть навчатися діти-переселенці в новому навчальному році