Національний кешбек стартував, але поки не працює. Що важливо знати

2 вересня стартувала урядова програма "Національний кешбек", яка надаватиме українцям компенсації у розмірі 10% вартості куплених товарів українського виробництва, окрім підакцизних. 

Отриманий кешбек можна буде витратити на сплату комуналки, медичні послуги, транспорт, мобільний зв'язок, заклади харчування, кіно та інше. Вже відомо, що найбільші продуктові мережі підтвердили приєднання до програми.

Проте ініціативу уряду різко засуджують економісти та частина депутатів Верховної Ради. Наприклад маріуполець Ярослав Железняк, депутат ВР від партії «Голос», вважає, що «національний кешбек» ніяким чином не допоможе українському товаровиробнику, проте буде вартувати бюджету приблизно 3 млрд грн. В умовах, коли в бюджеті країні діра в 500 млрд грн., нема чим платити зарплати військовим, і влада вимушена розглядати законопроєкт про підвищення податків, викинути 3 млрд грн. на кешбек – це марнотратство, вважає він.

"Абсолютно популістська ініціатива, яка має відношення до якогось пожвавлення економіки приблизно так само як молот до балету. Тобто ніяк", - сказав народний депутат України Ярослав Железняк на брифінгу, передає УНІАН.

"З нашої кишені і трохи з кишені міжнародників роздадуть на вітер 3 мільярди".

 Железняк переконує, що в уряду виникає проблема, бо для реалізації програми кешбеку не зможуть обійти Верховну Раду, оскільки потрібні ухвалені нею рішення.

"Уряд прийняв експериментальний проєкт про запровадження оцього кешбеку за наші з вами гроші, але він для них же має декілька юридичних проблем. Перше, це гроші з Фонду підтримки підприємців, тобто фізичним особам будуть надавати гроші з фонду підтримки підприємців. Тут відбувається порушення бюджетного законодавства", - наголосив нардеп.

Друге – це оподаткування суми кеш беку на рівні 19%. Тобто ніякі 3 тис. грн. громадяни не отримують, сума буде меншою.

Частина підприємців також не підтримують програму уряду. Дехто з підприємців на умовах анонімності розповідають, що не готові «гратися» з урядом в будь-які програми через брак довіри. 

Крім того, програма, яка на словах була покликана підтримувати малий та середній бізнес, не допускає до участі в ній ФОПи, що робить її на старті абсолютно недієвою.

"Програма діє виключно з продавцями, які знаходяться на загальній системі оподаткування. Тобто, проєкт є недоступним для ФОПів – платників єдиного податку. Тим паче, якщо мова про купівлю громадянином будь чого на ринку з рук", - пояснює В’ячеслав Черкашин, старший аналітик з питань оподаткування Інституту соціально-економічної трансформації в коментарі для УНІАН.

Але попри всі ці експертні і бізнесові зауваження уряд все ж таки наважився на експеримент, який має на меті трохи пом’якшити враження населення від підвищення податків.

Як бізнес може долучитися до програмі

Взяти участь у програмі можуть підприємства України на загальній системі оподаткування, які зареєструються в національній системі «Дія» (всі окрім тих, що виробляють алкоголь, тютюн, пальне). Можливість для реєстрації там вже відкрита.

Реєстрація відбувається в три кроки онлайн.

1. Натисніть Приєднатися, зареєструйтеся або авторизуйтеся в кабінеті громадянина за допомогою електронного підпису.

2. Заповніть перелік товарів свого виробництва, ввівши EAN-код, — унікальний штрихкод для ідентифікації кожного виробу.

3. Перевірте сформовану заяву та підпишіть електронним підписом.

Після цього покупці будуть отримувати 10% від вартості товару на спеціальні картки. Вигода товаровиробника – його товари будуть зі знижкою для покупця, а значить, вірогідно, їх будуть купувати частіше.

Як долучитися до програми покупцю

Вчора, 2 вересня, попри заяви про старт програми ані в банках, ані в «Дії» не були готові до запуску. Банки відмовляли від випуску спеціальних карт «національний кешбек», бо чекали команди від уряду, а в «Дії не було відповідних розділів для покупців.

Сьогодні такий розділ у «Дії» з’явився.

Для того, щоб взяти участь в програмі в позиції покупця, треба:

Крок перший: відкрити спеціальну картку «Національний кешбек» в одному із українських банків.

Крок другий: придбати товари з позначкою «Український вирбник». Кожен товар, який бере участь в акції, має обов’язково бути промаркованим.

Крок третій: витратити гроші, які прийдуть на спеціальну картку.

Ми спробували відкрити картку безпосередньо через банківські додатки і через «Дію». Експеримент показав, що через банківські додатки станом на 3 вересня відкрити карту «Національний кеш бек» майже не можливо. Наприклад, в Монобанку ніяких змін з цього приводу не з’явилося, а в Приватбанку з’явилася кнопка «Національний кеш бек», але програма підвисає, глючить і не доводить справу до кінця.

А от через «Дію» ми без проблем відкрили картку «Національний кеш бек» в тому ж «Монобанку». «Дія» дає широкий перелік банків, які беруть участь у програмі.

Картка оформлюється в один клік.

Активація відбувається після першої покупки товару з позначкою «український виробник».

10% будуть нараховані на спеціальну картку. 

Сума кешбеку не може перевищувати 3000 грн на місяць. Кошти від кешбеку надходитимуть громадянам не одразу, а до 20 числа наступного місяця. Наприклад, кошти за вересень учасники програми отримають до 20 жовтня. 

Ці гроші можна витратити не на будь-що, а лише на комуналку, медичні послуги, спорт, кіно, квитки на потяг, заклади харчування, мобільний зв’язок, а також на купівлю інших українських товарів. Також за них можна купити військові облігації, або ж задонатити кешбек на ЗСУ. А ось зняти готівкові кошти зі спеціального рахунку для кешбеку буде неможливо. 

Наразі програма є тимчасовою: отриманий національний кешбек можна використати лише до 31 січня наступного року. Але у разі успіху проєкту, його можуть продовжити й надалі.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube