У Росії суттєво урізали програми пільгової іпотеки на придбання житла в умовах рекордного зростання видатків на війну з Україною. Найбільші банки країни на невизначений час призупиняють сімейну іпотеку. Зокрема, нещодавно про це повідомив “Сбербанк”.
Як пише російське видання "Комерсант" з посиланням на пресслужбу банку, "там повідомили, що запис на нові позики припиняється з 18 вересня. Це не торкнеться клієнтів, які вже записалися на угоду, уточнили у "Сбербанку". Запис на угоди буде відновлено після виділення додаткового ліміту”.
“Новая газета” в свою чергу повідомляє, що інформація про те, що великі іпотечні банки близькі до вичерпання лімітів по сімейній іпотеці, з'явилася ще на початку вересня.
"На думку експертів галузі, через призупинення видач за цією програмою ринок новобудов у IV кварталі року чекає на ще більше падіння", - пише видання.
У той же час, російський банк ВТБ обмежив доступність сімейної іпотеки для окремих клієнтів, підвищивши мінімальний початковий внесок з 30,1 до 50,1% навіть при підтвердженні доходу. Тепер мінімальний внесок у колишньому розмірі доступний лише для поточних зарплатних клієнтів або під час використання комбо-іпотеки при підтвердженні доходу та зайнятості, повідомив ТАРС.
Низка інших банків і зовсім відмовилася від сімейної іпотеки.
У липні 2024 російський Forbes інформував, що з 15 найбільших за обсягом видачі іпотечних кредитів банків заявки продовжують приймати лише шість, але й при цьому виникають перешкоди у вигляді додаткових умов. За даним видання, на невизначений час призупинили сімейну іпотеку у ВТБ, банку Дом.РФ, Альфа-банку, Газпромбанку, Уралсибі, РСГБ, банку Ак Барс і РНКБ.
У Совкомбанку, ПСБ і Абсолют Банку приймають заявки на сімейну іпотеку тільки від сімей, у яких є діти з інвалідністю. У МКБ і банку Санкт-Петербург заявку на отримання сімейної іпотеки можуть подати тільки сім'ї з дітьми, народженими в 2018-2023 роках.
Банки, які продовжують приймати заявки, збирають контакти на майбутнє, щоб не втрачати клієнтську базу після відновлення сімейної іпотеки на нових умовах.
Нагадаємо, Російський уряд запровадив сімейну іпотеку під 6% річних у 2018 році, і тривалий час вона залишалася однією з найпопулярніших і найдоступніших держпрограм на придбання житла в новобудовах у РФ. Програма мала завершитися 1 липня цього року, але Путін під час послання Федеральним зборам доручив продовжити її до 2030 року зі збереженням процентної ставки (6% річних).
В окупованому Маріуполі пропонують пільгову іпотеку під 2% річних. Російські забудовники стверджують, що нові квартири у місті розкуповують як "гарячі пиріжки". Проте деякім маріупольцям вже відмовили у придбанні іпотеки. Інші й самі не поспішають, адже, за словами маріупольців, навіть за таких нібито привабливих умов, у них не вистачає на це грошей.
Читайте також: Окупанти припинили видавати маріупольцям житло замість зруйнованого. Що буде далі