За 2,5 роки повномасштабної війни російські військові, які повернулися з України, вбили понад 240 своїх співвітчизників. Більшість злочинів мають побутовий характер і відбуваються через вживання спиртного. В РФ вже навіть розробили пам'ятку з правилами поведінки для родичів учасників «СВО» (спеціальна військова операція - так в Росії називають війну в Україні).
Про це йдеться у дослідженні російського опозиційного видання “Верстка”
У своєму дослідженні видання спиралося на повідомлення російських ЗМІ та дані судових картотек.
“За останні два з половиною роки як мінімум 242 особи загинули, ще мінімум 227 отримали тяжкі травми через злочини, які вчинили учасники війни в Україні, які повернулися до Росії. Військові, що повернулися, скоїли як мінімум 211 злочинів з людськими жертвами, серед них 114 вбивств в результаті яких загинуло 139 осіб, 64 випадки завдання тяжких тілесних ушкоджень, жертвами яких стали 64 особи, 20 порушень правил дорожнього руху, які призвели до смерті 31 людини”, - підрахували журналісти.
Інфографіка "Верстки"
Зазначається, що більшість цих злочинів скоїли колишні екс-ув'язнені, яких завербували з в'язниць, і які вже повернулися після короткострокової служби на фронті.
Жертвами стали жителі 80 регіонів РФ та невизнаної Південної Осетії. Переважно це родичі та знайомі окупантів, більшість з них - жінки.
“Серед учасників "СВО" 246 помилуваних або умовно звільнених екс-ув'язнених та 180 військовослужбовців”, - пише видання.
Як з'ясувала "Верстка", зі 125 помилуваних і умовно звільнених учасників війни, які знову скоїли вбивство, 54 раніше мали судимість за аналогічні злочини, а ще 3 - за зґвалтування.
Зазначається, що дві третини подібних злочинів пов'язані з алкоголем: 30 випадків у екс-ув'язнених і 11 - у інших військових. Хоча суди враховували спиртне як обтяжуючу обставину далеко не завжди - у восьми випадках у екс-в'язнів і в двох у інших військових.
Терміни за вже винесеними вироками для найманців з колоній становлять від 4 до 12 років колонії суворого режиму і від 4 до 10 років суворого режиму - для інших бійців.
Лише 3 випадки з 64 були пов'язані з пограбуваннями, в основному це побутове насильство серед близького оточення учасників війни.
Інший екс-ув'язнений В'ячеслав Савельєв із Татарстану вбив племінника, який заступився за ЗСУ. Під час застілля Савельєв розповів про службу в Україні, але племінник не схвалив убивства людей. На що дядько відповів, що "це були не люди, а тварини", але родич продовжив "захищати українських військових". Розгорілася сварка і Савельєв зарізав опонента, за що отримав 7,5 років в'язниці.
"Вагнерівець" Сергій Гомжин жорстоко вбив рідного дядька через конфлікт "з приводу його служби в СВО" під час застілля. П'яний екс-ув'язнений завдав жертві загалом понад півсотні ударів руками по голові й тілу, вдарив його по голові поліном, а потім двічі вдарив ножем у шию. За це Краснодарський суд відправив Гомжина в колонію суворого режиму на 9 років 10 місяців", - розповіли журналісти.
Наприклад, від рук "ветеранів СВО" в Костромській області загинуло 15 осіб, з них 13 - жертви пожежі в клубі "Полігон", яку влаштував військовослужбовець Станіслав Іонкін. У Московській області (включно з Москвою) - 11 жертв, стільки ж - у Ростовській, 10 - Краснодарському краї.
Журналісти костатують, що участь у «СВО» практично завжди пом'якшує вироки учасникам війни
“Зі 292 опублікованих вироків, проаналізованих «Версткою», лише у 15% учасників війни судді не врахували як пом'якшувальну обставину їхню участь у «СВО». Плюс до цього в деяких випадках замість «участі в СВО» як пом'якшувальний суд враховував отримані «держнагороди» або «участь у діяльності ЗС РФ»”, - підсумовує видання.
За даними "Верстки", учасники війни отримують умовні терміни, якщо їхні жертви виживають. Так, крім двох сотень загиблих, є стільки ж людей, які отримали важкі каліцтва. Більшість таких росіян постраждали від рук екс-ув'язнених: 124 травмованих із 227. Усі вони дістали важкі травми аж до інвалідності.
Наприклад, "вагнерівець" Ігор Горбунов з Алтайського краю жорстоко побив свою співмешканку, яка захотіла "інтимної близькості" і розбудила його. Дівчина отримала черепно-мозкову травму, перелом і зміщення кісток черепа, забій мозку, а Горбунов - 4 роки умовно.
Як зазначається в публікації, кількість злочинів, імовірно, більша, ніж вдалося виявити "Верстці". Суди публікують не всі постанови за розглянутими справами, у своїх рішеннях часто не вказують відомостей про "путінське помилування" екс-ув'язнених або участь обвинуваченого в "СВО". Крім того, мають місце випадки, коли вже після публікації вироків учасникам війни, документи редагують, видаляючи дані про держнагороди або весь текст вироку.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube