Мільйони українців вимушено опинилися за межами своєї країни після початку повномасштабного російського вторгнення. Вони не обирали таку долю. Значна частина тих, хто мешкає за межами України, відчувають провину через те, що не можуть разом з усіма переживати найважчі часи і допомагати.
Звісно, в кожній країні, яка прийняла до себе вимушених емігрантів з України, є свої волонтерські центри, які ініціюють різні акції на підтримку України. Проте часто до них не дістатися українцям, які опинилися у віддалених містах і містечках.
Але з’явилася ініціатива, яка здатна об’єднати всіх, хто мешкає за кордоном, незалежно від точці на мапі світу. Strichka – так вона називається. Її появу анонсували одразу декілька публічних осіб в травні цього року, пише газета Схід.NOW
Олександр Сидоренко Fozzey оголосив про створення нової ініціативи на своєму концерті у США, а волонтерка Юлія Паєвська Тайра анонсувала щось дуже цікаве та об’єднуюче на своїй сторінці у Фейсбуці.
«Ворог намагається переломити хід війни, а значить ми повинні потроїти наші зусилля, - написала Тайра. - Ми тут придумали, як кожен може долучитись, не зважаючи на країну де він знаходиться, і це стосується справи адвокації перемоги України. Це народна дипломатія.
Ініціатива розрахована в першу чергу на українців за кордоном - нашу потужну діаспору. Нас чекає багато цікавих ініціатив і різноманітного двіжу. Ми вирішили системно підійти до просування Україні в світі, аби ефективно протистояти російській пропаганді».
Розпочати анонсований двіж вирішили з Дня вишиванки і оголосили всесвітню адвокаційну акцію на користь України - «Не Просто Вишиванка». Ну а далі – пішло-поїхало. День незалежності України, акції за вступ України до НАТО, флешмоб - подякуй за підтримку України.
«Ідея створення «Стрічки» виникла у декількох людей одночасно. Я багато подорожую зараз, просуваючи інтереси нашої країни на Заході, зустрічаюсь з людьми, які змушені були виїхати. Багато маріупольців наших, дуже багато. Більшість з них відчуває, що мусить робити більше для України, але не має можливості, не знає як. Було очевидно, що людям не вистачає координації. Людям бракує єднання, такої об’єднуючої структури, яка б допомогла організовуватися швидко. Тож ми з однодумцями зібралися, обговорили, знайшли рішення», - розповіла Юлія Паєвська
«Стрічка» - це не організація, це – платформа, мобільний додаток, завдяки якому люди можуть обмінюватися ідеями, координувати роботу, влаштовувати всесвітні акції на підтримку України.
Для того, що таке створити, були потрібні люди, які на цьому знаються. На щастя такі люди знайшлися.
За технічну реалізацію «Стрічки» взявся Дмитро Шоломко, який останні 17 років очолював представництво Google в Україні. Він доклав зусиль до розробки мобільного додатку Strichka, виступив співзасновником та генеральним директором проєкту.
Юлія Паєвська, з якою вдалося поспілкуватися нашому виданню, в цьому проєкті - амбасадор.
Як це працює
Для того, щоб долучитися до «Стрічки», треба лише мати мобільний телефон. Просто завантажуєте додаток – і стаєте учасником проукраїнського руху по всьому світу.
На сьогоднішній день Strichka має більше трьох тисяч зареєстрованих учасників, а ще тисячі долучаються через своїх знайомих, зареєстрований у проєкті друзів, рідних.
Платформа Strichka надає можливість:
- Обмінюватися ідеями та досвідом.
- Запрошувати та координувати діяльність з іншими активістами для проведення акцій на підтримку України.
- Спільного доступу до календаря подій.
- Розміщення анонсів цікавих проєктів та найближчих заходів.
- Розсилки пуш-повідомлень.
- Безпечної комунікації (на відміну від інших месенджерів).
Окрім такої технічної роботи, Strichka ще і навчає українців, як правильно комунікувати з мешканцями різних країн, як захищати інтереси нашої країни, як правильно реагувати на поширення шейків і дезінформації про Україну. Для цього на платформі розміщені поради – у питаннях та відповідях. Причому, що важливо, даються поради, як краще пояснювати ті чи інши питання людям, залежно від країни перебування, бо для людей у Німеччині, або, наприклад, в Ірландії приклади мають бути різними, зрозумілими мешканцями конкретної країни.
«Народна дипломатія – дуже потужна річь. І ми маємо її використовувати на повну потужність. Професійних дипломатів на жаль не вистачає. Грошей на пропаганду в України теж бракує – все, що маємо, скеровуємо на війну. Тож нам потрібно розширювати саме народну дипломатію, яка здатна підсилити голос України у світі», - пояснює Юлія Паєвська.
«Стрічку» помітили
Фактично Strichka існує з травня цього року, а повністю – технічно – робота над нею була завершена на початку серпня, проте вже зараз на появу нового руху відреагували російські пропагандисти.
Наприклад, Анатолій Шарій, на якого накладені санкції і який має підозру від СБУ у державній зраді. Цей пан поширив на своїх ресурсах інформацію, яка створює міф про «велику підпільну українську мережу розвідників», які координують діяльність, «виконують спеціальні завдання» і взагалі дуже небезпечні для європейців.
«В контексте совещания Зеленского по преследованию оппонентов за границей есть интересная информация о работе спецорганов Украины с украинскими релокантами в странах пребывания.
К примеру, кто организовывал «украинские шествия» за границей 24 августа.
За этим стоит ГУР Украины, которая синхронизировала деятельность украинских диаспор через ряд общественных и волонтерских структур, в частности STRICHKA.
Курирует данную структуру лейтенант ГУР Игорь Щедрин. А для прикрытия поставлена фунт Юлия Паевская (та самая Тайра)…
Обратите внимание на стилистику [«Стрічки» ] – «спецзавдання українцям за кордоном». Спецзадания в Евросоюзе? Серьезно?
STRICHKA – широкий проект, полностью финансируется разведкой, для удобства вовлечения украинцев «в работу» и обмена информацией создано также приложение», - написав Шарій.
Він намагається залякати європейців тим, що виділяючи гроші Україні, вони фактично фінансують терор проти себе. Нічого нового – звичайна російська пропаганда.
Юлія Паєвська сподівається, що Strichka як інструмент народної дипломатії буде мати довге життя в Україні і за її межами не тільки зараз, поки триває війна, а і після війни.
«Бо справ багато, нам треба буде відновлювати нашу Україну, треба буде залучати інвестиції, просувати інтереси країни у світі і поширювати, популяризувати українську культуру. Тому так, я сподіваюсь, що це довгостроковий проєкт», - каже Юлія Паєвська.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube