Унікальна плащаниця надазовських греків, яку вони вивезли із Криму під час депортації в кінці XVIII століття, дивом врятувалась від російської навали. І не тільки вона. Ще близько 20 експонатів.
Це просто неймовірна історія, яку ми дізналися під час відкриття виставки «Хрест і надія: священна спадщина греків Маріуполя». Її урочисто відкрили в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври в минулу п’ятницю, 27 вересня. Виставка присвячення святкуванню Дня Маріуполя.
На вулиці перед входом до храму виставлені стенди, які розповідають трагічну історію надазовських греків – від депортації корінних народів Криму у Надазов’я в ХVIII столітті до насильницького поневолення росіянами вже у XXI сторіччі.
Сотні років минає, а дії росіян щодо малих народів не змінюються – вони несуть смерть всім, хто не хоче бути частиною їхньої кривавої імперії.
Сотні греків загинули під час депортації від хвороб і голоду у 18 сторіччі. Примушені залишити рідні домівки, корінні народи Криму вирушили до Азовського узбережжя, несучи з собою святині та віру як єдині джерела сили у важкі часи. Їхній шлях був сповнений страждань і випробувань, але віра допомогла їм збудувати нове життя у Маріуполі та на землях Надазов’я. Стражденною була і доля козаків, яких примусово виселили з Кальміуса, змусили покинути рідні домівки.
Греки несли із собою дві унікальні реліквії - ікону «Святий Георгій воїн з житієм» середини XI століття та плащаницю XVIII сторіччя.
Ікона вже багато років зберігається в Національному художньому музеї в Києві. А от унікальна плащаниця весь час зберігалася в Маріупольському краєзнавчому музеї.
«В 2018 році міська влада відправила її на реставрацію до Києва. Це просто неймовірне везіння, що під час російського нападу реліквія була не в Маріуполі. Це врятувало її!» - розповів 0629 керівник департаменту культури Маріупольської міської ради Ігор Павлюк.
Директор Маріупольського краєзнавчого музею Олександр Горе уточнив, що ініціатива реставрації реліквії належала Національному науково-дослідницькому реставраційному центру України. І підкреслив, що реставраційні роботи були виконані безкоштовно.