Маріупольська міська влада продовжує скорочувати витрати за рахунок виплат грошей за простій працівникам закладів освіти.
Спочатку, з 1 січня 2023 року, скасували виплати всім освітянам, окрім керівників шкіл, дитячих садочків та позашкільних закладів. А з 1 жовтня 2024 року скасовані виплати і керівникам дитячих садочків та позашкільних закладів.
Реакція педагогів
Реакція педагогів на таке рішення влади була різко негативною. В приватних розмовах працівники освіти висловлювали образу. Справа в тому, що попри припинення виплат, керівників не звільнили, і вони продовжують заповнювати певні звіти і вести документацію. Тепер вони це роблять безкоштовно.
На жаль, публічно коментувати ситуацію ті з них, з ким ми поспілкувалися, не захотіли.
«Проблема не тільки у виплатах (влада застосувала несправедливий підхід – одні за кордоном, і отримують виплати, інші педагоги теж за кордоном, але не отримують їх). Нам не зберігається стаж, хоча ми і не звільнені. А педагогічний стаж - це важливо», - пояснила на умовах анонімності вихователька одного із маріупольських садочків.
Деякі маріупольські педагоги намагалися добитися справедливості щодо себе самостійно, звертаючись до Міністерства освіти, але отримували відповідь – «звертайтесь до департаменту освіти».
Законодавча плутанина
Згідно до законодавства, бюджетні працівники освіти у випадку форсмажорних обставин мають отримувати виплати із бюджету за вимушений простій. Всі! Наприклад, вчителі у Запорізькій області такі виплати отримують. В Донецькій – ні.
«В умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, відповідно до частини другої статті 9 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, частини першої статті 13 Закону України “Про оплату праці” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Надати право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
2. Рекомендувати керівникам органів місцевого самоврядування застосовувати положення пункту 1 цієї постанови та здійснювати його виконання в межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах відповідних органів, підприємств, установ та організацій», - йшлося у постанові уряду 2022 року.
Лише 13 серпня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення (постанова №915), згідно з яким педагогам, які виїхали за межі України, виплати за простій припиняються.
В Маріуполі освітяни не отримують грошей від держави з 1 січня 2023 року, тобто за рік до означеного рішення уряду.
Ми звернулися із запитом до Міністерства соціальної політики з проханням пояснити, наскільки законними є рішення місцевої влади, і чи не порушені права працівників освіти Маріуполя, на що в Мінсоцполітики повідомили, що це не їхня відповідальність, і порадили звертатися до Міністерства освіти. Коло замкнулося.
В департаменті освіти Донецької обласної військової адміністрації на наше питання порадили вчителям і вихователям Маріуполя звертатися до суду і в судовому порядку вирішувати проблему, якщо вони вважають, що їхні права порушені.
Виходить, що іншим шляхом, окрім судового, добитися правди зараз неможливо.
Позиція маріупольського муніципалітету
Ми звернулися за роз’ясненнями в департамент освіти Маріупольської міської ради, але відповіді на те, чому саме зараз муніципалітет вирішив припинити виплати не тільки вихователям, а і керівникам, ми не отримали.
Проте заклади освіти не мають будівель та дітей з лютого 2022 року, а виплати керівникам припинили лише зараз.
В департаменті вирішили зберегти виплати лише для керівників 7 дитячих садочків, які, на думку департаменту освіти, будуть займатися відновленням мережі дитячих установ після деокупації Маріуполя. Це керівники садочків №№49, 76, 90, 117, 124, 134, 140.
У якості компенсації департамент забезпечив роботою декількох працівників дитячих садочків при центрах «ЯМаріуполь». Проте ті, хто такої роботи не отримав, безумовно, відчувають несправедливість щодо себе.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчителі та гроші. Чому педагоги Маріуполя більше не отримують зарплату