Маріупольська влада припинила виплачувати гроші за простій керівникам дитячих садочків

Маріупольська міська влада продовжує скорочувати витрати за рахунок виплат грошей за простій працівникам закладів освіти.

Спочатку, з 1 січня 2023 року, скасували виплати всім освітянам, окрім керівників шкіл, дитячих садочків та позашкільних закладів. А з 1 жовтня 2024 року скасовані виплати і керівникам дитячих садочків та позашкільних закладів.

Реакція педагогів

Реакція педагогів на таке рішення влади була різко негативною. В приватних розмовах працівники освіти висловлювали образу. Справа в тому, що попри припинення виплат, керівників не звільнили, і вони продовжують заповнювати певні звіти і вести документацію. Тепер вони це роблять безкоштовно.

На жаль, публічно коментувати ситуацію ті з них, з ким ми поспілкувалися, не захотіли.

«Проблема не тільки у виплатах (влада застосувала несправедливий підхід – одні за кордоном, і отримують виплати, інші педагоги теж за кордоном, але не отримують їх). Нам не зберігається стаж, хоча ми і не звільнені. А педагогічний стаж - це важливо», - пояснила на умовах анонімності вихователька одного із маріупольських садочків.

Деякі маріупольські педагоги намагалися добитися справедливості щодо себе самостійно, звертаючись до Міністерства освіти, але отримували відповідь – «звертайтесь до департаменту освіти». 

Законодавча плутанина

Згідно до законодавства, бюджетні працівники освіти у випадку форсмажорних обставин мають отримувати виплати із бюджету за вимушений простій. Всі! Наприклад, вчителі у Запорізькій області такі виплати отримують. В Донецькій – ні.

«В умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, відповідно до частини другої статті 9 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, частини першої статті 13 Закону України “Про оплату праці” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Надати право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).

2. Рекомендувати керівникам органів місцевого самоврядування застосовувати положення пункту 1 цієї постанови та здійснювати його виконання в межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах відповідних органів, підприємств, установ та організацій», - йшлося у постанові уряду 2022 року.

Лише 13 серпня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення (постанова №915), згідно з яким педагогам, які виїхали за межі України, виплати за простій припиняються.

В Маріуполі освітяни не отримують грошей від держави з 1 січня 2023 року, тобто за рік до означеного рішення уряду.

Ми звернулися із запитом до Міністерства соціальної політики з проханням пояснити, наскільки законними є рішення місцевої влади, і чи не порушені права працівників освіти Маріуполя, на що в Мінсоцполітики повідомили, що це не їхня відповідальність, і порадили звертатися до Міністерства освіти. Коло замкнулося.

В департаменті освіти Донецької обласної військової адміністрації на наше питання порадили вчителям і вихователям Маріуполя звертатися до суду і в судовому порядку вирішувати проблему, якщо вони вважають, що їхні права порушені.

Виходить, що іншим шляхом, окрім судового, добитися правди зараз неможливо. 

Позиція маріупольського муніципалітету

Ми звернулися за роз’ясненнями в департамент освіти Маріупольської міської ради, але відповіді на те, чому саме зараз муніципалітет вирішив припинити виплати не тільки вихователям, а і керівникам, ми не отримали.

«У зв’язку з тимчасово обмеженими функціями установ та закладів освіти на території Маріупольської міської територіальної громади, підпорядкованих департаменту освіти Маріупольської міської ради, із відсутністю будівель, контингенту дітей, не здійсненням статутної діяльності керівниками закладів дошкільної освіти  та закладів позашкільної освіти, виникла необхідність призупинити дії трудових договорів з керівниками ЗДО та ЗПО, що знаходяться у простої, оплата праці яких здійснювалась за рахунок місцевого бюджету», - йдеться у відповіді департаменту освіти на наш запит.

Проте заклади освіти не мають будівель та дітей з лютого 2022 року, а виплати керівникам припинили лише зараз.

В департаменті вирішили зберегти виплати лише для керівників 7 дитячих садочків, які, на думку департаменту освіти, будуть займатися відновленням мережі дитячих установ після деокупації Маріуполя. Це керівники садочків №№49, 76, 90, 117, 124, 134, 140.

У якості компенсації департамент забезпечив роботою декількох працівників дитячих садочків при центрах «ЯМаріуполь». Проте ті, хто такої роботи не отримав, безумовно, відчувають несправедливість щодо себе. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчителі та гроші. Чому педагоги Маріуполя більше не отримують зарплату

Републікація
10:48, Вчора