На минулому тижні в Маріуполі відбулися перші офіційні збори місцевого осередку «Русской общины».
Про це повідомив новостворений телеграм-канал "Русская община Мариуполя". Станом на зараз в ньому вже більше 1000 учасників.
Адміністратори каналу скриті. Але вони зараз у Маріуполі ведуть активну роботу по збільшенню членів організації. Збори проходять щотижня і в одному з пабів Маріуполя.
Передтечею цього російського націоналістичного руху стали так звані «землячества», які стали з’являтися на території РФ ще після розпаду Радянського Союзу. Був такий осередок і в довоєнному Маріуполі.
Саме через такі неформальні об’єднання (в одно із таких, до речі, входив відомий співак донецького походження Йосип Кобзон) Російська Федерація намагалася впливати на суспільні настрої, часто здійснювала фінансування тих чи інших проросійських проектів на території колишніх республік і загалом об'єднувала криминіальні течії.
Власне «русские общины» як окрема організація з’явилися в 2020 році, ще до початку повномасштабного вторгнення. Ідея була – об’єднати російських націоналістів. Російська служба ВВС провела дослідження цієї організації. Найцікавіші фрагменти з нього наводимо далі.
Проект «Русской общины» з'явився наприкінці 2020 року, пише ВВС. Один із його засновників — Євген Чесноков, колишній координатор руху «За життя», який виступає за повну заборону абортів у Росії. Інші відомі співзасновники «Общины» — колишній віце-спікер омської міської ради Андрій Ткачук і журналіст телеканалу СПАС, а в минулому «Царгорода» Андрій Афанасьєв.
Колаж та фото - ВВС. На ньому лідери «Русской общины»
І Ткачук, і Афанасьєв добре знайомі з бізнесменом та засновником «Царгорода» Костянтином Малофеєвим, який на початку війни на Донбасі у 2014 році надавав фінансову підтримку самопроголошеним псевдо республікам в Донецьку та Луганську. Афанасьєв у 2010-х роках уже керував кількома ультраправими проєктами, які фінансував Малофєєв. Спочатку це була «Російська молодіжна організація», потім – «Двоголовий орел».
До створення «Русской общины» Андрій Ткачук, Євген Чесноков та Андрій Афанасьєв уже займалися націоналістичними проєктами та просуванням «традиційних цінностей»
Обидва проєкти просували імперські ідеї, православ'я та традиційні цінності, а також публікували контент, що розкручує тему «етнозлочинності». Відомо, що Малофєєв фінансував і низку інших націоналістичних проєктів усередині Росії, але про те, чи він вкладає гроші в «Русскую общину», даних немає.
Як зазначено на сайті спільноти, її мета – «єднання російських людей для всіх видів допомоги один одному». «Вони позиціонують себе як організацію, яка відстоює інтереси російських людей, як російську діаспору, хоч як це безглуздо звучить у Росії», — каже Бі-бі-сі Віра Альперович, експертка інформаційно-аналітичного центру «Сова», який моніторить активність ультраправих у Росії.
«У нас же є вірменська діаспора чи таджицька діаспора. Це, по суті, така сама громада. Вони теж живуть згуртовано, але чомусь їх ніхто не питає, чому це таджицька діаспора. Так само є і «Русской общины», — міркує в розмові з Бі-бі-сі координатор ярославського осередку «Русской общины» Павло Омельницький, також використовуючи порівняння «Общины» з національними діаспорами.
Зараз у головного каналу організації в телеграмі понад 400 тисяч передплатників. Судячи з опублікованого в ньому списку, загалом по країні «Російська громада» має майже 150 регіональних відділень.
Є таке, як ми тепер знаємо, і в окупованому росіянами Маріуполі.
Омельницький став координатором ярославського відділення «Русской общины» у 2023 році. Ще під час навчання у Московській духовній академії Омельницького почало турбувати те, що люди в країні стали роз'єднаними — він почав замислюватися про те, як «відродити соборність» російського народу і як пояснити дітям та молоді, що «важливо ходити до церкви». «А принагідно постало питання, що багато хто навіть не знає нашу російську культуру, наші російські традиції», — пояснює Омельницький своє рішення вступити до організації.
«Русская община» на території РФ замість поліції «розбирається» з громадянами РФ інших національностей, якщо вони «ображають», на думку членів організації, «руських». Але, наприклад, про допомогу попросить жінка, яка зробила аборт, то їй у допомозі відмовлять.
«Русская община» окрім того, що виконує роботу поліції по такому собі "наведенню порядків", вона ще й взаємодіє із правоохоронними органами. Практично відразу після свого створення в 2020 році організація запустила свою однойменну програму, в якій є SOS-кнопка.
Активізм «Русской общины» добре простежується з прикладу недавніх подій у місті Батайськ Ростовської області. Наприкінці квітня під час уроку в батайській школі №4 відбулася словесна суперечка між літньою вчителькою та учнем-езидом. В опублікованому в місцевих пабликах відео вчителька спочатку говорить дитині, що та «зухвало поводиться», а потім переходить на образи на національному ґрунті: «Ніхто ви без нас, ніхто. Ви що, літаками керуєте? Вертольоти створюєте? Я хвалюся своєю російською нацією, могутньою країною, яка виступила проти США. А у вас навіть мови своєї немає, ви не створили своєї мови, у вас навіть країни своєї немає. Без росіян вас поріжуть».
Хлопчик сперечається з нею і вимовляє фразу: «Ви багато разів говорили, що мене хтось поб'є. Але коли [вони] виходили, то ви навколішки ставали». Хто?! Перед тобою?! - Запитує жінка і починає кричати: «Ну давай, постав мене на коліна! Постав мене на коліна! Постав мене, російську вчительку, на коліна! Постав мене, російську жінку, на коліна! Ну, дивися, всі запам'ятали, що ти росіян ставиш на коліна». "Я не дивлюся, я їх на коліна ставлю", - парирував хлопчик.
На фото ВВС - схід біля школи в Батайську
«Русская община» в цій ситуації обурилася поведінкою школяра, до вчительки жодних претензій у них не виникло. У пості, присвяченому ситуації, вони назвали дитину «підлітком, що вирішив поставити росіян на коліна», а вчительку — «шановним педагогом», і зібралися біля школи, щоб підтримати її.
Пізніше з'ясувалося, що шістьох «общинників», у тому числі «ветерана СВО», який брав участь у боях за Бахмут, за підсумками цього стихійного сходу було затримано. Як розповіли у самій «Русской общине», заяву на них написав директор школи, який спочатку, за їхніми словами, сам їх і викликав.
«Русская община» бере участь також в антимігрантських заходах силовиків. А ще полюють за представниками ЛГБТ-спільноти.
І ось тепер організація розгортає свою діяльність і в Маріуполі – місті, де і без їхньої участі посилена напруженість у суспільстві через війну, руйнування, наплив росіян із азійської частини РФ а також із інших країн Азії.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube