Про кіно, Маріуполь та розвал СРСР, - ВІДЕО

Останнім часом російські політики, депутати роблять дивні заяви про причини розвалу Радянського Союзу. З подивом дізналися, що вузькі джинси стали однією з причин. А днями спікер держдуми РФ Володін звинуватив у розвалі СРСР фільм «Інтердєвочка».

Фільм став культовим через тематику, яка тривалий час була заборонена в Радянському Союзу. Як відомо, в СРСР не було сексу, відповідно, не було проституції. І раптом на екрани вивалили всю правду і про секс, і про проституцію, і – о який жах! – про те, що життя за кордоном багате та щасливе, на відміну від життя в самому СРСР.

Звичайно, фільм викликав інтерес у обділеної правдою аудиторії. Проте «Інтердєвочка» був не єдиним фільмом, який ламав радянські устої. Невдовзі після «Інтердєвочки» в прокат виходить ще один фільм – «Маленька Віра» режисера Пічула. І ось тут  вже до розвалу СРСР доклався наш рідний Маріуполь. Бо саме його сірі закопчені заводами стіни стали декораціями до фільму. 

Сюжет нетривіальний за радянськими стандартами.  В речах власної доньки батьки знайшли 20 доларів. Це стає приводом для чергового скандалу в родині. Бо мати долари в СРСР – це злочин, за який постраждати могли не тільки Віра, а і її батьки.

Родина, що показана у фільмі, - примітивна. Батько працює на заводі і пиячить поміж змінами, мати загинається від домашніх справ і злиднів. Діти намагаються вирватися і втекти з дому якомога скоріше. І звісно, куди? В Москву, яка завжди у радянських стрічках була чи не єдиним способом досягти успіху у житті.

Фільм загалом  – про гнилий світ радянщини, про світ, що руйнується. Про радянську фальш, яку не сприймає молодь, а лише сміється з «ідеї комунізму».

Тож якщо слідкувати за логікою теперішнього спікера російської держдуми, Маріуполь таки взяв участь у розвалі СРСР.

Загалом в Маріуполі знімали 15 фільмів -  і художніх, і документальних. В 2015 році був знятий «Маріуполіс». Режисер Мантос Кведаравічюс  казав, що цей фільм не про війну, а про мир під час війни. В 2022 році Мантос загинув в блокадном Маріуполі, з камерою в руках. 

Проте страшні події російської агресії, бомбардування і блокади Маріуполя все ж таки побачили світ. Фільм «20 днів у Маріуполі» українських документалістів Мстислава Чернова та Євгена Малолєтки змусили світ здригнутися від жаху.

Радянський Союз пав, але люди, які носили в собі його ідею, залишилися. І зараз вони вбивають тих, хто не хоче жити під їхнім копитом.