Що і на скільки подорожчає в окупованому Маріуполі з 1 січня. Огляд російських ЗМІ

Останні півтора роки в РФ розкручується інфляція. Кожні три місяці російський центробанк піднімає відсоткову кредитну ставку, сподіваючись таким чином призупинити інфляцію, але у нього нічого не виходить – інфляція летить шаленими темпами. 

Завтра, в п’ятницю, центробанк РФ вчергове буде ухвалювати рішення по кредитній ставці, і напередодні російські економісти, політики та підприємці виступають в ЗМІ з панічними заявами у дусі: «Все пропало!», «Нас чекає стагфляція», «Ситуація буде гірше, ніж в 2009 році…»

Ми проаналізували основні заяви, цитати та економічні прогнози і вибрали інформацію, що саме буде дорожчати для російського споживача, починаючи з січня 2025 року (спойлер: буде дорожчати все).

 Інфляція стає не тільки помітною, а і обтяжливою 

За даними соціологічної групи Russian Field, 48% опитаних росіян припускають, що у найближчі 2 роки добробут росіян знизиться. 30% вважають, що добробут не зміниться. Лише 14% очікують на покращення життя.

91% респондентів спостерігають зростання цін на товари та послуги за останній рік.

Найчастіше респонденти повідомляють про подорожчання цих товарів:

  • Продукти (71%)
  • Одяг та взуття (25%)
  • Бензин та автомобільні товари (20%)

Серед послуг, що подорожчали, найчастіше називають такі:

  • ЖКП (40%)
  • Медичні послуги (26%)
  • Косметичні послуги (21%)

Морепродукти

Згідно з оцінками більшості економістів, ціни на морепродукти будуть дуже стрімко зростати в наступному році в РФ.

Очікуване підвищення  - близько 15–20%.  Виробники вже попередили про це рітейлерів. Подорожчання риби (насамперед — оселедця, скумбрії, горбуші, форелі) та креветок, як повідомляє РБК, зумовлене зростанням вартості сировини, упаковки та логістики. Також на ситуацію вплинули підвищення ключової ставки, обвал рубля та витрати, пов'язані з податковим навантаженням та дефіцитом кадрів у Росії.

Постачальники заявляють, що сировина подорожчала останнім часом на 10–55% залежно від виду риби «через обмеження у вилові», логістика та упаковка на 10–30%, а зарплати працівників — на 25%. Крім того, частина продукції, у тому числі креветки, імпортується з Еквадору та країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону, улов у яких скоротився через негативний вплив природних катаклізмів, таких як посуха та супертайфун «Яги».

Спікер ради федерації Валентина Матвієнко 9 жовтня заявила, що ціни на рибу «роблять її недоступною для більшості громадян». Після цього Федеральна антимонопольна служба пообіцяла перевірити ціни на популярні у споживачів оселедець, горбушу, мінтай, тріску та пікшу «від рибалки до прилавка». Але після перевірок ціни на рибу не стали дешевшими. Проте здорожчали вироби з риби, наприклад, суші.

Вершкове масло

 У Росстаті кажуть, що ціни за вересень-серпень на масло зросли майже на 8%, з початку року – на 18%, при цьому Асоціація роздрібної торгівлі оцінює зростання з початку року на 31%.

Яйця

З початку жовтня виробники яєць також збільшили закупівельні ціни, посилаючись на зростання собівартості виробництва. Великі птахофабрики підняли ціни на 5–8%, а з листопада зростання прогнозується до 12% через різкий злет виробничих витрат. Основними причинами підвищення є подорожчання пакувальних матеріалів, ветеринарних препаратів, кормів, а також збільшення заробітної плати через нестачу персоналу. 

Тим часом, голова ФАС Росії Максим Шаскольський на Всеросійській конференції у сфері закупівель повідомив, що його відомство аналізує ринок хліба. «Подивилися ціни. Треба сказати, що дуже високі середні націнки у торговельних мережах на найбільш затребуваний населенням хліб — у середньому це 60%, у ряді випадків націнка перевищувала 100%», — пояснив він.

Хліб

Російські експерти кажуть, що хліб в РФ вже подорожчав від 70 до 100% в різних регіонах.

Бензин

Згідно з прогнозами експертів Total Research, до 1 листопада бензин у Росії може подорожчати до 54 рублів за літр А-92 і до 59 рублів за А-95, а дизельне паливо коштуватиме в середньому близько 66 рублів. Основні причини — сезонне споживання, ремонт нафтопереробних заводів та невизначеність у експортній політиці.

У різних регіонах можливі коливання цін до 5% через логістику та віддаленість від нафтопереробних заводів. Зростання вартості палива спричинить подорожчання практично всіх товарів, оскільки зросте в ціні їх транспортування.

З 1 жовтня в Росії набули чинності нові умови утилізації автомобілів та інших транспортних засобів, згідно з якими розміри утилізаційного збору на автомобілі вже цього року суттєво зростуть. Для ходових автомобілів з ємністю двигуна від одного до двох літрів розмір утилізаційного збору зросте з 300 тисяч до 556 тисяч рублів. Це спричинить зростання роздрібних цін транспортних засобів.

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube

Републікація
10:48, Вчора