Тисяча від Зеленського: головне про ініціативу президента та реакція суспільства

Українці вимагають скасувати виплату тисячі гривень допомоги, яку ініціював президент України Володимир Зеленський. Відповідні петиції вже з’явилися на сайті Президента. Одна датована 29 жовтня, дві інші - 31 жовтня. Автори петицій пропонують перенаправити кошти на ракети-дрони "Паляниця", реабілітацію ветеранів та загалом на військовослужбовців. Раніше оголошувалося, на такі цілі  ці гроші використати не можна. 

На появу петицій звернув увагу нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк

"Випадково зайшов на сайт з петиціями і побачив, що вже є три петиції до президента про відмову від цієї ідіотської ідеї... Чи вірю я що взагалі тут петиція спрацює? Ні. Але я думаю що і ідея роздачі просто так грошей точно рейтинг не підніме вже. Бо надто тупо це виглядає після заяв про відсутність грошей на армію і підняття податків", - прокоментував появу петицій нардеп.

Загалом петиції набрали понад 700 голосів (для розгляду президентом потрібно 25 тисяч підписів українців).

Авторкою одного з документів є 79-річна пенсіонерка, яка отримує 3395 гривень пенсії. Вона пропонує спрямувати кошти на виготовлення ракети-дрона "Паляниця", яку ЗСУ раніше вже успішно застосували.

"Навіть з урахуванням моєї жебрацької пенсії я вважаю, що дані гроші потрібно пустити на обороноздатність України. На ці гроші, що заплановано виплатити, можна виготовити від 500 до 1000 ракета-дронів "Паляниця". І саме це потрібно зараз українцям. Виплата 1000 гривень окремо не допоможе нікому, але допоможе нам усім у захисті України. Прошу Вас скасувати рішення про виплату цих грошей, поки йде повномасштабна війна і направити їх на виробництво необхідної для перемоги України зброї", - йдеться в тексті петиції.

Авторка іншої петиції каже, що програма Зеленського порушує 24 статтю Конституції України. Відповідно до ст. 24 Конституції України (українці мають рівні конституційні права я свободи та є рівними перед законом). Пояснила це тим, що нібито не всі громадяни мають смартфон, щоб зареєструватися в "Дії". Жінка пропонує краще направити ці кошти військовим.

Автор третьої петиції пропонує перенаправити кошти, виділені на "Вовину тисячу", на програми реабілітації ветеранів війни. За його словами, це сприятиме збільшенню кількості працездатних громадян, що, своєю чергою, позитивно позначиться на економічній ситуації в країні та дозволить збільшити ресурси для інших важливих галузей економіки та оборони нашої держави.

Що відомо про тисячу гривень від Володимира Зеленського

Президент Зеленський доручив Кабінету міністрів України запровадити з 1 грудня нову програму, відповідно до якої кожен громадянин отримає 1 тисячі гривень. Про це він сказав 25 жовтня у своєму вечірньому відеозверненні:

"Я доручив Уряду запровадити з 1 грудня нову програму, яка буде відчутною для кожної сім’ї в Україні. Є-підтримка для всіх наших людей - дорослі, діти, кожна сім’я в Україні. Тисяча гривень на людину - на родину це вийде по кілька тисяч гривень, і кошти можна буде витратити на оплату українських товарів і послуг, зокрема комунальних послуг, електрики. Квитки - це Укрзалізниця. Українські лікарські засоби. Також доручив, щоб ці кошти можна було витратити на українські книжки, на культурні послуги. Можна донатити на військових - волонтерам, на дрони. Усі деталі має визначити Кабмін і представити все це людям. Я чекаю цього найближчим часом. Першого грудня гроші мають бути у людей".

Як анонсував Зеленський, отримати по тисячі гривень зможе кожен українець – ідеться про дорослих і дітей.

Проте виплату не зможуть отримати українці, які проживають за кордоном, навіть якщо вони мають статус біженців. Це означає, що потрібно буде пройти верифікацію місця перебування перед отриманням виплати.

Тисячу гривень можна буде витратити на:

  • товари українського виробництва (імовірно йдеться про товари, зареєстровані в програмі "Національний кешбек");

  • комунальні послуги;

  • купити квитки на поїзди "Укрзалізниці";

  • відвідування культурних закладів;

  • ліки;

  • книжки українських видавництв;

  • мобільний зв’язок;

  • на підтримку ЗСУ – перерахувати гроші можна буде конкретному підрозділу, на офіційні рахунки: United24, Міноборони, Державної прикордонної служби, Національної гвардії України, або ж на рахунки волонтерського фонду.

Як отримати гроші 

У Мінекономіки 26 жовтня розповіли, що кошти нарахують на віртуальну карту "Національного кешбеку", яку можна відкрити через "Дію". Також 28 жовтня заступник міністра економіки Олексій Соболєв пояснив, звідки в бюджеті кошти на нову соцвиплату. За його словами, кошти надали міжнародні донори, а за їхніми умовами їх не можна використати для військових видатків або на потреби оборони.

Що кажуть експерти

Як пише ВВС, експерти дискутують про вплив такого рішення на економіку України.

Печерним популізмом і неефективним витрачання ресурсів назвав таке рішення Зеленського Сергій Фурса, інвестиційний банкір.

"Це намагання задобрити суспільство після прокурорів і МСЕК. Ні, це не могло бути використаним на армію. Це буде йти з тої частини бюджету, що призначена "не на сектор оборони", - зазначив експерт.

Фурса прогнозує, що таке розкидання грошей може призвести до інфляції й цікавиться, як на це відреагує Нацбанк, який з нею бореться.

У Нацбанку рішення президента не коментували.

"Ми підіймаємо податки, щоб назбирати 50 млрд грн на ЗСУ, бо нема чим бійцям зарплати платити, і тут же роздаємо 30 млрд грн в рамках пекельно популістичної акції", - обурюється Катерина Венжик, економічна журналістка, співавторка видання "Мейканемо".

Вона сподівається, що Нацбанк не піде на те, щоб друкувати гроші.

Реакція українців

Українці розповіли, як ставляться до нової "Вовиної тисячі". Майже 40% громадян здивовані цією соціальною виплатою, натомість 27% відчувають роздратованість та недовіру. Про це свідчать дані соцопитування компанії Active Group. Надію ініціатива Зеленського викликала в 10,6% опитаних, а зневіру - у 11,9%. Гордість відчувають 3,2 %. Крім того, 1,2% опитаних вважають, що виплата істотно покращить їхній фінансовий стан, 1,2% опитаних. Трохи покращить додаткова тисяча матеріальне становище майже 15%. Більшість - 70,8% - відповіли, що тисяча від Зеленського для них нічого не змінить, а 2 і 5,2% відповідно сказали, що допомога навіть трохи чи істотно погіршить їхній стан.

Це вже було

Раніше українці вже отримували тисячу гривень від держави, яку неформально називали "Вовиною тисячею", а офіційно "єПідтримка". Це було у 2021 році у розпал пандемії ковіду. Гроші виділяли повністю вакцинованим українцям на віртуальні платіжні картки через "Дію".

Тоді уряд виділив на це 8 млрд. Кошти програми можна було витратити лише на книжки, послуги у сфері культури, спорту чи пасажирських перевезень.

Пізніше уряд розширив програму на підлітків віком від 14 років. Кошти "єПідтримки" можна було витратити на освітні послуги, дитячі позашкільні гуртки, перебування в літньому/спортивному дитячому таборі.