Іпотека для переселенців від уряду Німеччини: плюси і мінуси

Уряд Німеччині ще з 2014 року реалізує програму підтримки українських родин для придбання ними житла в кредит на пільгових умовах. Але якщо раніше в програмі брали участь учасники антитерористичної операції та донецькі і луганські переселенці, що не мали у власності майна, то зараз програму розширили на всіх переселенців, які не мають нерухомості у власності або чия нерухомість залишилася в окупації.

Уряд Німеччині пропонує найбільш лояльну, доступну програму іпотечного кредитування серед всіх, що існують зараз в Україні. 

Перший внесок – 6% від вартості житла.

Термін кредитування – до 30 років.

Відсоткова ставка – 3% річних.

Проте у цій програмі є один великий недолік – занадто багато людей в черзі на отримання кредиту.

Як розповіла в коментарі 0629 Олена Маленкова, переселенка з 2014 року і екс-радниця Комітету Верховної Ради з питань ВПО, спочатку іноземні донори не розуміли потреб українців, які залишилися без житла через російську агресію. «Німецький уряд хотів будувати для нас мобільні будиночки. Але ж ми не сирійці, вибачте. Нам не потрібно  тимчасове житло, так ми, українці,  влаштовані. Тож ми переконували, що нам потрібна дешева іпотека, а не вагончики. І перші гроші, які зайшли в Україну для пільгової іпотеки, були вичерпані в лічені дні. 

Не пам’ятаю точно, чи то у 2015-му, чи можливо у 2016-му році Німеччина виділила 200 млн євро під гарантії Кабміну на дешеві житлові кредити переселенцям. Ці гроші довго лежали на рахунках, бо уряд ніяк не міг визначитися, яке саме міністерство має ними опікуватися. Так вони і повернулися назад до Німеччини», - пригадує Олена Маленкова.

Тобто програма не пішла через українську бюрократію. Але в 2019 році німці знову запропонували свою допомогу у вирішенні питання житла для переселенців.

Тож з 2019 року  програма повернулася. Зараз  за гроші уряду Німеччини через банк KFW її реалізує Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву. Програма фінансує придбання житла в іпотеку не тільки для молоді, а і  для переселенців старшого віку. Проте очікують фінансування більше 35 тисяч людей зі статусом ВПО.

Для того, щоб урівняти родини у шансі отримати кредит, кандидатів визначає генератор випадкових чисел. Родинам присвоюється номер, а генератор визначає раз на місяць, хто саме буде купувати квартиру.

За даними Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, в 2023 році фонд забезпечив житлом більше 400 родин, з них 119 – це родини внутрішніх переселенців.

Це, звичайно, дуже мало. Проте цей потяг хоча і повільно, але таки рушить вперед. На конференції  "Забезпечення доступу до фінансування житла для ВПО. Стійкі рішення", яка відбулась у кінці листопаду, заступниця міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська повідомила, що німецький уряд вже заклав фінансування програми на наступний рік у свій бюджет.

«Потреба у житлі є однією з найгостріших для українців у час війни. Беручи до уваги, що фінансове становище ВПО є дуже різним, потрібен диференційований підхід у забезпеченні їх житлом – від тимчасового і соціального житла до пільгового кредитування для осіб, які можуть сплачувати за кредитом (а таких внутрішніх переселенців, за даними органів влади, наразі налічується близько чверті їх загальної кількості)», - заявила Козловська.

За її інформацією, проєкт з KfW став основою для домовленостей із Банком розвитку Ради Європи щодо фінансування аналогічної програми на 50 млн євро вже 2025 року. 

«Це крок до створення стійких рішень у сфері житла для ВПО», - вважає Козловська.

Тож якщо ви згодні зіграти із долею у лотерею, радимо зареєструватися на участь у програмі.

Хто має право претендувати на пільговий кредит від уряду Німеччини

Ви маєте право на пільговий кредит, якщо:

  • Є внутрішньо переміщеними особами;
  • Ви не маєте житла на території України (крім житлової нерухомості, що розташована на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації);
  • Ваша платоспроможність передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу з погашення зобов’язань за кредитом, залишок доходу Вашої сім’ї (в розрахунку на кожного члена сім’ї) - не менше, ніж прожитковий мінімум;
  • Маєте позитивну кредитну історію.

ДО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї КАНДИДАТА ВІДНОСЯТЬСЯ:

Дружина (чоловік), їх діти, діти дружини (чоловіка), які проживають разом з кандидатом;

Батьки кандидата, батьки дружини (чоловіка) кандидата, які проживають разом з кандидатом;

Особа, яка перебуває під опікою або піклуванням кандидата та проживає разом з кандидатом.

Вимоги до об’єкту нерухомості

За рахунок кредиту родина може придбати будинок або квартиру збудовані не більше ніж 50 років тому чи реконструйовано не більше 35 років тому.

Розмір кредиту розраховується так: ГРАНИЧНА ВАРТІСТЬ х НОРМАТИВНА ПЛОЩА

Нормативна площа: 52,5 кв. метра на сім’ю з 1 особи (одинока особа) чи сім’ю з 2 осіб та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї.

Гранична вартість:

  • для Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова не може перевищувати опосередковану вартість, яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, збільшену в 1,75 рази,
  •  для міст – обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, – 1,5 рази, 
  • для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. – 1,25 рази, 
  • для інших населених пунктів – опосередковану вартість у відповідній області.

Як подати документи

Документи можна подати в електронному вигляді через портал «Дія».

У разі, якщо цей функціонал в «Дії» з якихось причин не працює, то треба подати заяву безпосередньо в один із регіональних офісів фонду (зразок заяви є на сайті фонду).

Далі кожному зареєстрованому учаснику присвоюють персональний номер заявки. Кожного місяця проводить розіграш черги. Він транслюється наживо, а спостерігають за ним міжнародні спостерігачі.

Якщо ваша родина опинилася в числі щасливчиків, то далі з вами укладуть договір, треба перерахувати суму першого внесу, отримати від банку залишок суми і придбати житло, про яке ви мріяли.

Більше про житло, іпотеки, компенсації читайте в нашій СПЕЦТЕМІ

Новини компаній
12:00, Сьогодні