Єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримувальним фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство нашої країни в НАТО.
Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України з нагоди 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму.
«Цього тижня, 5 грудня 2024 року, виповнюється 30 років з часу підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум. Цей документ мав забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї», – нагадали в МЗС.
Однак попри підписання документа, додали у відомстві, 2014 року РФ, яка була нібито одним із гарантів безпеки, здійснила агресію проти України. А вже 2022 році ця агресія стала повномасштабною. В МЗС підкреслили, що такі дії Росії – це порушення міжнародного права, зокрема Статуту ООН. Останній зобов’язує держави поважати суверенітет і територіальну цілісність інших країн та ґрунтується на принципі незастосування сили або погрози нею.
«Будапештський меморандум не зміг запобігти агресії Російської Федерації як держави, що володіє ядерною зброєю, проти України як держави, яка від свого ядерного арсеналу відмовилася; не були проведені навіть передбачені документом консультації, які Україна неодноразово намагалася ініціювати. Порушення Росією Будапештського меморандуму створило небезпечний прецедент, що підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння. Натомість бачимо активні спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу до євроатлантичного простору створити чи розширити наявні ядерні арсенали», – йдеться у заяві.
У МЗС наголосили, що невиконання Будапештського меморандуму також стало причиною катастрофічного збільшення безпекових загроз не лише для України. Під загрозою опинилися інші країни та регіони, зокрема, Європа, євроатлантичний простір, Центральна та Південно-Східна Азія, Близький Схід та міжнародний мир і безпеки загалом.
Будапештський меморандум у МЗС назвали памʼятником недалекоглядності в ухваленні стратегічних безпекових рішень. Там наголосили, що цей документ має стати нагадуванням для інших лідерів країні євроатлантичної спільноти, що розбудова європейської архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не з їх урахуванням, приречена на провал. Зокрема, у відомстві наголосили, що відсутність реальних гарантій безпеки для України в 1990-х роках стало помилкою, якою скористалася РФ.
«Ця помилка має бути виправлена. Україна має отримати чіткі, юридично зобов’язуючі гарантії безпеки, які відповідають її вагомому внеску у глобальне ядерне роззброєння та підтримання міжнародного миру та безпеки», – зазначили в МЗС.
Цією заявою Міністерство закордонних справ звернулося до США та Великої Британії, Франції та Китаю, а також до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Зокрема, МЗС таким чином закликало підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки.
«Ми переконані, що єдиною такою реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО. Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО», – заявили в МЗС.
Там наголосили, що запрошення України до НАТО сьогодні – це дієва протидія шантажу, яким займається РФ. Це запрошення позбавить Кремль ілюзій щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції України.
«Це також єдиний шанс зупинити ерозію ключових принципів ядерного нерозповсюдження та відновити довіру до ядерного роззброєння. 30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору», – додали в МЗС.
Вступ України до НАТО. Що відомо
Запрошення України до НАТО є першим пунктом плану перемоги президента Володимира Зеленського, який він представив європейським лідерам у Брюсселі 17 жовтня.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив на зустрічі міністрів оборони НАТО, що Україна стане 33-м або 34-м членом Альянсу в майбутньому. Водночас Politico пише, що поки що Альянс не реагує на заклик Зеленського про запрошення.
Посол США при НАТО Джуліан Сміт 16 жовтня зазначила, що Альянс не планує запрошувати Україну до вступу в найближчому майбутньому.
Українська амбасадорка при НАТО Наталія Галібаренко в інтерв'ю Reuters говорила, що Україна дипломатичними каналами просить про запрошення до НАТО до того моменту, як Джо Байден залишить посаду президента США.
Зі свого боку президент Парламентської асамблеї НАТО Джеррі Конноллі заявляв, що Україна зможе отримати запрошення в НАТО тільки після відновлення суверенітету над своїми територіями.
29 листопада міністр закордонних справ України Андрій Сибіга закликав надати Києву запрошення приєднатися до НАТО.
Водночас агентство Reuters повідомило, що НАТО, ймовірно, не підтримає запит України щодо запрошення до членства в Альянсі під час засідання 3 грудня.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube