Все через гроші. Чому не працює мелітопольський експеримент, і коли надійдуть компенсації за майно на окупованих територіях

Ще в лютому 2023 року Верховна Рада ухвалила закон про компенсацію зруйнованого Росією майна. Проте досі цей закон не запрацював для тих, чиє майно залишилось на окупованих або прифронтових територіях.

Весь 2023 рік влада обіцяла розробити механізм надання компенсацій таким людям. Спочатку він мав би з’явитися в травні, потім в жовтні, листопаді. І ось вже грудень 2024 року, а механізму немає.

Проблема в тому, що комісія з призначення компенсацій не може виїхати в окупацію, щоб встановити факт руйнації об’єкта нерухомості. А раз немає висновків комісії – немає і компенсації.

Мелітопольський експеримент

Навесні 2023 року влада започаткувала експеримент в Мелітополі. Уряд дозволив приймати заяви на компенсацію зруйнованого житла на підставі супутникових знімків, які можуть довести факт повної руйнації будинку.

Чому саме у Мелітополі, а не, наприклад,  в Маріуполі? Це тому що там майже немає зруйнованих будинків, а тому експеримент легше провести.

Пілотний проєкт завершився в 2023  році. Олена Шуляк, депутатка Верховної Ради від «Слуг народу», голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, в коментарі 0629 підтвердила успішність експерименту.

«Експеримент у Мелітополі підтвердив, що технічно все працює, можна підтверджувати факт пошкодження або повного знищення будинку, вносити дані у всі необхідні реєстри. На сьогодні немає жодних причин, чому не можна розповсюдити цей експеримент і на інші окуповані міста України, в тому числі Маріуполь та Бахмут. Немає нічого, що технічно не дозволяло б розповсюдити цей експеримент на всі постраждалі міста України. Але уряд не ухвалює відповідного рішення. Чому? Це і взагалі ставлення до програми єВідновлення, і брак коштів. Нагадаю, що в початковому проєкті бюджету на єВідновлення не заклали жодної копійки, і мені довелося битися, щоб гроші були закладені, інакше як ми взагалі збираємося повертати людей. 4 млрд грн. запланували на 2025 рік на цю програму. Це дуже і дуже мало, але вже що є», - відповіла на питання 0629 Олена Шуляк.

Вона зазначила, що Міністерство розвитку громад підтримує програму єВідновлення. В них є дуже чітке бачення того, що програма потрібна. Вони активно беруть участь в обговоренні проблемних моментів. Але в цьому питання є багато стейкхолдерів, які не дають можливості закласти більше коштів на реалізацію.

Тому Олена Шуляк звернулася до колег з проханням посилити роботу з міжнародними партнерами, щоб вони долучалися до фінансування єВідновлення.

Законопроєкт 11161

Законопроєкт 11161 авторства «Європейської солідарності» запровадив інший спосіб вирішення проблеми компенсацій майна на окупованих територіях. Члени фракції запропонували, без всяких фіксацій і комісій компенсувати нерухомість всім, хто того потребує.

Натомість власник нерухомості зобов’язаний відмовитися на користь державі від майнових прав, якщо погодиться на компенсацію.

Законопроєкт був ухвалений в першому читання, але до другого читання ніяк не дійде – його з різних причин не вносять на розгляд в сесійну залу.

На сайті Верховної Ради розміщена порівняльна таблиця до другого читання закону. В цій версії серед іншого з’явилася норма, яка забороняє отримувати компенсації тим, хто два і більше роки живе за кордоном.

Олена Шуляк не змогла пояснити логіку такого нововведення  - каже, треба розбиратися, але запевнила, що цей закон точно потрапить на розгляд парламенту.

«Проте ви маєте розуміти, навіть якщо законопроєкт буде ухвалений, це не буде гарантією отримання грошей. Треба наповнювати фонди і залучати більше іноземних партнерів до фінансування проєкту», - зазначила Шуляк.

Вона заявила, що не підтримує ідею створення тимчасового житла. І сподівається, що наступного року програма буде більш успішною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гуртожитки чи компенсації? Як влада намагається (не)вирішувати проблему житла для переселенців