Рада ухвалила закон про компенсацію за знищене житло на окупованих територіях

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №11161, який спрощує процедуру призначення компенсації за знищене чи пошкоджене майно, що розташоване на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих РФ.

Про це повідомив народний депутат із парламентської фракції «Голос» Ярослав Железняк.

За відповідне рішення проголосували 292 народних депутати.

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту, документ має полегшити процедуру отримання компенсації за зруйновані або пошкоджені об’єкти нерухомого майна для ВПО, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Для цього пошкоджені об’єкти нерухомого майна на вищезазначених територіях прирівнюються до зруйнованих - через неможливість зафіксувати пошкодження та забезпечити надання компенсації.

Як зауважив співавтор законопроєкту №11161 народний депутат Олексій Гончаренко, цей закон  сприятиме адаптації ВПО в нових громадах і покращенню їхніх умов життя, надаючи можливість швидше отримати допомогу для відновлення житла.

Основні зміни, передбачені у законопроєкті :

  • Спрощення процедури компенсації для ВПО, які не можуть зафіксувати пошкодження свого майна через бойові дії чи окупацію.

  • Прирівняння пошкодженого майна до зруйнованого на цих територіях, що дозволить отримати компенсацію навіть без проведення обстеження.

  • Скасування обстеження майна на територіях, де досі тривають бойові дії або окупація, для спрощення процедури.

Головною умовою отримання компенсації є проживання в Україні. Кошти отримають ті, хто проживає в Україні протягом двох останніх років від дати подання заяви. 

Після отримання компенсації людина має відмовитись від права власності на майно, що знаходиться на ТОТ, на користь держави або громади. При цьому державі або громаді передають і право вимоги до росії щодо відшкодування збитків.

Порядок отримання компенсації за житло в окупації має встановити Уряд.

Після ухвалення закону Верховною Радою, його має підписати президент країни.

У першому читанні законопроєкт №11161 щодо порядку компенсації за знищене майно на окупованих територіях ВР підтримала 4 червня 2024 року.

Нагадаємо, що в Україні діє програма «єВідновлення» для отримання компенсацій за зруйноване чи пошкоджене житло. 1 серпня 2023 року в «Дії» стартував прийом відповідних заявок. У жовтні 2023 року право на компенсацію за послугою «єВідновлення» отримали українці, які відновили житло власним коштом. Також послуга «єВідновлення» тепер доступна для людей з житлом у спільній власності.

Читайте також: 

Уряд направив додаткових 15 млрд грн. на житло для переселенців

Скільки грошей заклали урядовці та іноземці на житло для переселенців. Коментарі Олени Шуляк, - ВІДЕО

Компенсація за зруйноване житло без огляду комісії. У ВР зареєстрували ще один законопроект. Чи буде від нього користь маріупольцям