Наслідки аварії російських танкерів у Керченській затоці: у Чорному морі фіксують масову загибель дельфінів. Під загрозою забруднення Азовського моря, - ФОТО, ВІДЕО

15 грудня у Керченській протоці сталася аварія з двома російськими нафтовими танкерами «Волгонефть-212» і «Волгонефть-239». У результаті аварії в море потрапила велика кількість мазуту. Поступово мазут рухається до відкритої акваторії Чорного моря. 

Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

Український науковий центр екології моря (УкрНЦЕМ ) змоделював шлях розповсюдження нафтопродуктів у Чорному морі на 23—29 грудня 2024 року.

Зазначається, що результати попереднього моделювання підтверджуються. Зараз мазут досягнув суходолу в російському місті Анапа. Але, як показують супутникові знімки, частина нафтопродуктів залишилась у затонулій частині судна та поступово вивільняється у морську воду.

“Модельні розрахунки, проведені для періоду з 23 по 29 грудня 2024 року з інтервалом у 12 годин, свідчать про поступове розповсюдження мазуту в акваторії Чорного моря. Основні результати свідчать про те, що мазут продовжує витікати із затонулого судна, забруднюючи Керченську протоку та узбережжя Криму. Проте спостерігається поступове переміщення забруднення у східному напрямку, до відкритої акваторії Чорного моря”, - інформує Міндовкілля.

У міністерстві констатують, що 23 грудня пляма мазуту концентрується в районі Керченської протоки, і прогнозують, що у наступні дні мазут під впливом вітрових умов і течій почне поступово розширюватися.

За даними УкрНЦЕМ, до ключових загроз у цей період можна віднести забруднення прибережних природоохоронних територій України, зокрема територій Опукського природного заповідника та ландшафтного парку "Мис Такиль" в Криму.

З 25 грудня через зміну синоптичної ситуації прогнозується поступовий рух нафтопродуктів у північно-західному напрямку. Це ймовірно створить потенційну загрозу досягнення мазутом південного узбережжя Криму. Надалі мазут може знову поширитися на північ від точки, де затонуло судно, у напрямку Азовського моря, що підтверджується результатами моделювання на 27–29 грудня.

“На сьогодні досі залишаються невідомими точна кількість мазуту, що залишається у затонулій частині судна та швидкість витікання мазуту, яка може залежати від гідрологічних умов, ступеня руйнування корпусу судна та інших факторів. Ці фактори створюють значну невизначеність у прогнозуванні масштабів забруднення”, - наголосили у Міндовкілля.

Як передає Бабель, російський науково-екологічний центр порятунку дельфінів «Дельфа» писав, що під час шторму 22 грудня частина мішків, куди збирають пісок із мазутом після аварії російських танкерів у Керченській протоці, віднесло назад у Чорне море.

Зоозахисники також фіксують масовий викид морських мешканців на берег. За їхніми даними, у Новоросійську в Алексино (60—70 км від Анапи) знайшли 8 загиблих дельфінів азовок: 6 на березі та 2 у воді без зовнішніх видимих ​​слідів мазуту. А в Станиці Благовіщенській знайшли азовку за слідами мазуту, яка загинула кілька днів тому.

Загалом з 15 грудня до 22 грудня 2024 року зафіксовано смерть 10 азовок — причиною може бути розлив мазуту.

Справка

В Україні існує три види дельфінів, які мешкають у Чорному морі: афаліна, білобочка та азовка. Всі вони занесені до Червоної книги України.

Найменший дельфін Чорного моря – азовка, якого ще називають морською свинею через округлу форму тіла та відсутність довгого носа, як у афаліни. Частина популяції азовки щороку з березня – квітня мігрує через Керченську протоку до Азовського моря, де народжує діточок, а у жовтні – листопаді, прямуючи за косяками азовської хамси повертається до Чорного моря. Існує версія вчених, що в Азовському морі є самостійне стадо азовки. Довжина дельфіна – азовки сягає 1,3 – 1.6 метра, а вага біля 30 кг. Дзьоб майже непомітний, лише нижня губа кілька випирає вперед. Верхня частина тіла, голова та плавці чорного кольору, боки більш світліші. Самиці крупніші за самців. Живуть азовки у середньому 7-10 років, деякі особини доживають до 23 років. 

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube