Чинна влада Маріуполя має намір витратити понад 9 мільйонів гривень на охорону п’ятьох гуртожитків для переселенців протягом наступного 2025 року
19 грудня на сайті Prozorro було оприлюднено новий тендер на послуги з охорони публічної безпеки і порядку від імені маріупольського комунального закладу «Маріупольський міський соціальний гуртожиток».
Чиновники вирішили, що є доречним витратити 9 млн 198 тисяч гривень маріупольських платників податків на цілодобову охорону гуртожитків, які розташовані у Києві, Дніпрі та Чернівцях.
Згідно з тендерною документацією, до кінця 2025 року у кожному гуртожитку у режимі 24/7 мають чергувати охоронці.
У вимогах до майбутньої охорони зазначається, що гуртожитки, у яких мешкають переселенці з Маріуполя, - це режимний об'єкт, який потребує пильної уваги.
Від охорони вимагають високої кваліфікації та не менш ніж 5 років досвіду у роботі. Крім того, кожен охоронець повинен мати при собі пістолет, сльозогінний газ, наручники та гумовий кийок, бути одягненим у каску і бронежилет.
Початок аукціону запланований на 30 грудня.
Питання доцільності витрат на охорону виникає з 2023 року, коли міськрада оголосила перший тендер на Прозорро після початку повномасштабного вторгнення. З тих пір громадськість постійно критикує владу за такі витрати, наголошуючи, що ані меру, ані виконкому, ані маріупольцям у гуртожитках ніяка охорона не потрібна.
Проте влада не відступає і змінює лише об'єкти охорони. Спочатку, на думку муніципалітету, охороняти потрібно було виконком міськради, потім про це припинили згадувати і стали наполягати, що охорони потребують гуртожитки.
А от компанія, яка стабільно виграє тендери від маріупольського муніципалітету, залишається незмінною - це Маріупольський районний відділ поліції охорони.
Депутат Маріупольської міськради Максим Бородін минулого року отримав відповідь від представника муніципалітету, що охорона гуртожитків - вимога Міжнародної організації міграції, яка є партнером Маріуполя у програмі реконструкції соціального житла для переселенців. Але коли він зробив депутатський запит на МОМ, з'ясувалося, що організація такої вимоги не висувала.
Тож залишається відкритим питання, чому муніципалітет наполягає на забезпеченні охорони саме гуртожитків.
А тим часом сума витрат рік від року на послуги охорони зростає. На запит 0629 у міськраді це пояснили так:
"Зміна вартості пов’язана зі зростанням кількості об’єктів соціального житла, що підлягають охороні. До таких належать об’єкти соціального житла у містах Дніпро (три), Київ (один), а також Чернівці (один), де наразі завершуються ремонтні роботи зі створення соціального житла для маріупольців".
Тож виходить, що кількість бюджетних надходжень у місцеву казну щороку зменшується, а кількість витрат - зростає.
Тому логічним було б місцевій владі розглянути інші способи забезпечити безпеку реконструйованих об'єктів, не таку дорогу.
Але в маріупольському муніципалітеті з такими поглядами на проблему не погоджуються.
"Основною метою охорони є не лише збереження майна, а й забезпечення громадського порядку, що передбачає оперативне реагування на конфліктні, небезпечні ситуації або потенційні загрози безпосередньо на об'єкті. Більш того, функціонування існуючих об'єктів соціального житла у Дніпрі вже показало необхідність наявності представника Національної поліції, як ключового фактору забезпечення правопорядку та безпеки маріупольських родин, які проживають у соціальному житлі", - так прокоментували в муніципалітеті.
В пресслужбі мерії підкреслили: ці гроші витрачаються виключно за призначенням, і про охорону персонально мера Маріуполя не йдеться.
"В договорі прописано, що охоронні послуги надаються виключно за конкретними адресами об’єктів соціального житла. Використання охоронців для виконання завдань за іншими адресами або для виконання інших робіт, не передбачених договором, не передбачено".
Нагадаємо, за фінансової участі партнерів маріупольська влада перетворює гуртожитки в соціальне житло для маріупольців. Основним партнером в цьому проєкті став уряд Франції, який виділив 7 млн євро.
За підрахунками посадовців, цієї суми має вистачити на розв'язання житлового питання для 333 маріупольських родин або 1000 осіб (тобто в середньому на одну сім’ю буде витрачено 21 тис. євро або 915,3 тис. гривень в еквіваленті). При цьому кошти йдуть не напряму місту, а через Міжнародну організацію з міграції (МОМ).
За словами чинного мера Вадима Бойченка, це “прозора та відкрита модель партнерства, яка виключає корупційні ризики, захищає європейські кошти, спрямовуючи їх безпосередньо на реалізацію проєктів з відбудови Маріуполя та України"
Читайте також:
Охорона для гуртожитку. Навіщо переселенцям з Маріуполя люди зі зброєю
Ще 25 родин маріупольців отримають соціальне житло у Києві
У Чернівцях ремонтують гуртожиток для 65 родин маріупольських переселенців, - ФОТО
У Дніпрі ремонтують ще один гуртожиток для маріупольських переселенців