Володимир Зеленський дав інтерв'ю національному телемарафону. Важливі цитати

Фото з офіційного телеграм-каналу Зеленського

Президент України Володимир Зеленський дав  інтерв'ю національному телемарафону. Суспільне зібрало основні тези.

Досягнення України у 2024 році

Президент України Володимир Зеленський підсумував ключові досягнення України за 2024 рік і відзначив стійкість українського народу. Він наголосив, що найголовніше досягнення – збереження незалежності країни. Зеленський також висловив гордість за те, як українці проявили себе в умовах повномасштабного вторгнення.

"Я пам'ятаю, як ми боролися за допомогу від Конгресу США. Це сталося у 2024 році, хоча почалося ще в 2023-му", – зазначив президент.

Серед важливих здобутків року Зеленський виділив підписання 27 безпекових угод із різними країнами, що забезпечили Україні підтримку на суму 40 мільярдів доларів. Ця допомога включала зброю, гуманітарну та енергетичну підтримку.

Зеленський також наголосив на успішному проведенні індексації зарплат і пенсій, що є важливим для стабільності країни. Важливим кроком вперед стало відкриття переговорів про вступ України до Європейського Союзу.

Ще одним значним досягненням, за словами Зеленського, стало рішення НАТО передати Україні 5 додаткових систем Patriot, а також підтримка всіма членами Альянсу курсу України на вступ до НАТО.

"Вважаю серйозне здобуття щодо НАТО — рішення в Вашингтоні про п'ять додаткових Patriot. Не всі дійшли поки що, але рішення позитивне і незворотний курс нашого членства в НАТО, яке підтримали всі країни Альянсу".

Президент відзначив і те, що вдалося зупинити спроби російських військ провести наступ на Харків, Запоріжжя та Суми, що є великою перемогою для оборони країни.

Про Трампа

Зеленський заявив, що Трамп спроможний відіграти вирішальну роль у війні Росії проти України.

"Він може дійсно допомогти нам зупинити Путіна. У нас було кілька розмов у форматі на зустрічі та телефоном. Він, я вважаю, що сильний і непередбачуваний. Я б дуже хотів, щоб непередбачуваність президента Трампа стосувалась передусім в бік Російської Федерації. Я вважаю, що він дійсно хоче закінчити війну. Я вважаю, що це правда", — наголосив Зеленський.

Також президент Україні заявив, що впевнений в допомозі Україні з боку Трампа. Також, за словами українського президента, він не мав "жодного негативного моменту" в спілкуванні з Трампом протягом 2024 року:

"Поки що у мене немає жодного моменту негативного від нашого спілкування в цей рік і в цей час. Мені здається, це найголовніше — нам побудувати відносини. Я точно знаю, ми точно розуміємо, хто будує свої плани на тому, щоб розділити та посварити нас. Ми проводимо відповідні кроки. Є консультації. Ми в наші команди в постійному контакті".

Крім цього Зеленський розповів, що Трамп чекає на нього з візитом невдовзі після інавгурації.

"Трамп мені сказав телефоном, коли ми говорили, що одним із перших візитів я чекатиму саме на вас. Він мені це сказав, бо сказав, що для мене пріоритет закінчити війну і я це робитиму. Тому, я думаю, так, після інавгурації буде у нас зустріч, я думаю, ми почнемо працювати, вже розуміючи весь план".

Про мир

За словами Зеленського,  на сьогодні серед союзників є ті, які "заплуталися" у своїй позиції щодо України та Росії. І завдання України на 2025 рік об'єднати всіх довкола себе.

"Якщо позиція Америки, віримо в це, буде сильною навколо України, нам буде легше об'єднати всіх. Бо європейці прям дуже сильно дивляться на думку президента США, нового президента. Від нього багато всього залежить. Я думаю, Путін боїться його (Трампа — ред.), тому і робить саме такі кроки, щоби деякі голоси від Кремля все ж таки якось дійшли до адміністрації Трампа".

Зеленський наголосив, що "справедливий мир — це сильна українська армія, а не 40-50 тисяч військових, як хоче Путін". За його словами, Україні потрібні серйозні гарантії безпеки, аби не допустити того, що Росія знову прийде з агресією:

"Ніхто їм все одно не даруватиме ні наші землі, ні нашу незалежність. Всі говорять про мир, але коли ми говоримо про справедливий мир — це сильна Україна. Це серйозні гарантії безпеки, недопущення того, що Путін знов прийде з агресією. Якщо коротко, справедливий мир для нас — це розуміння, що ми в ЄС і коли є розуміння, що у нас є потужні сильні гарантії безпеки, НАТО — кращий варіант".

Президент наголосив, що будь-які гарантії безпеки для України, щоб бути дієвими, повинні передбачати участь Сполучених Штатів Америки.

Про розгортання миротворців ЄС в Україні

За словами Зеленського, Україна підтримує розгортання європейських миротворців на своїй території, але така місія не повинна замінювати членства України в НАТО.

Президент нагадав, що очільник Франції Еммануель Макрон ініціював розміщення французьких військових на території України, однак, за його словами, "однієї Франції недостатньо":

"Ми б не хотіли, щоб це було були була одна-дві країни, якщо дійде до цієї ініціативи. Це не значить, що розміщені європейські сили виключає майбутнє України в НАТО".

Зеленський припускає, що європейські сили та зокрема Велика Британія готові будуть підтримати ідею розміщення миротворців в Україні, проте деякі країни не готові говорити про це "публічно", оскільки "бояться впливу Росії".

"Сама ця ідея прозвучала на нашій зустрічі з Макроном і Трампом у Франції. Я побачив, що Трамп позитивно ставиться до цієї ідеї, але я порушив питання, що серед цих сил ми поки що не почули, які конкретні країни та чи будуть там Сполучені Штати Америки. І в якому обсязі? Поки що рано про це говорити. Тобто ми повинні з вами розуміти, що одна, дві, три тисячі просто показові, і вони не спрацюють".

Окрім "живої сили", за словами Зеленського, Україні потрібні будуть також і технічні засоби, зокрема для охорони, зокрема Чорного моря:

"Така присутність — це вже не про кількість людей, бо не люди тільки потрібні. Це безумовно, пріоритет, але не тільки вони, але й технології, кораблі, і літаки...".

Про вибори та другий президентський термін

Зеленський наголосив, що Конституція України унеможливлює проведення президентських та парламентських виборів до закінчення воєнного стану, в іншому випадку потрібно вносити законодавчі зміни.

У разі ж, якщо в Україні закінчиться гаряча фаза війни і "залишиться сильна армія, сильний пакет зброї, гарантій безпеки", а Верховна рада скасує воєнний стан в країні та призначить дату виборів — тоді вони можуть відбутися. Щодо того, чи планує балотуватися на другий президентський термін Зеленський відповів:

"Для мене це не є фокусом сьогоднішнього дня. Це не є сьогоднішньою ціллю.. Я не знаю, як закінчиться ця війна. Якщо я зроблю більше, ніж можу — тоді буду дивитись на це більш позитивно".

Про Курську операцію

Зеленський заявив, що "Курська операція — це сильний козир України на всіх переговорах. Особливо для країн Глобального Півдня". За його словами, успіх української армії справив на них сильне враження:

"Вони (росіяни — ред.) взяли північнокорейський контингент. Куди вони його направили? Саме туди (Курська область РФ — ред.). Я вважаю, що це їх тактична помилка, бажаю їм їх побільше. І тому 12 000 військових КНДР, які прийшли зі зброєю, також не змогли нічого зробити. І все це працює проти Росії. Це виглядає сильним аргументом за нас".

Про СЗЧ в українській армії

За словами Зеленського, восени 2024 року в Україні зменшилася кількість випадків самовільного залишення частини (СЗЧ) військовослужбовцями. Президент підкреслив, що збільшення ротацій можливе завдяки резервам, а їх "не так багато, тому що не все доїхало, щоб укомплектовувати військових":

"СЗЧ в 24-му році збільшилось, а з жовтня місяця або з вересня місяця воно зменшилось. Це факт. Довга війна. А люди стоять, і люди втомлюються. І це правда. Втомлюються всюди. Питання відсотка втомлених з усієї армії. Резервів не так, бо не все доїхало, щоб укомплектувати резерви".

ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629

НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629

ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой

ДИВІТЬСЯ нас на YouTube