Більше мільйона – не туди. Ревізія виявила фінансові порушення на ремонтах соціальних гуртожитків та центру «ЯМаріуполь»

Більше мільйона гривень управління капітального будівництва Маріупольської міської ради витратило незаконно під час ремонтних робіт на соціальних об'єктах і тепер має компенсувати шкоду.

Такий висновок зробив Перший апеляційний адміністративний суд у місті Дніпрі після розгляду апеляційної скарги від маріупольського УКСу. 

Завдяки рішенню суду, тепер і ми можемо дізнатися в деталях, що не так в кошторисах, які складає маріупольський УКС під час ремонтів соціальних приміщень.

А почалось все з ремонту соціального гуртожитку по вулиці Короля Піхоти, 2 у Дніпрі. Це був перший гуртожиток, який був відремонтований у якості соціального житла для переселенців з Маріуполя. 

Ідея полягала в тому, щоб брати в оренду занедбані комунальні приміщення в різних містах України, ремонтувати їх за рахунок донорів, і передавати під тимчасове житло переселенцям. Вигода для власника житла – відремонтоване, комфортне приміщення у власності без жодних витрат зі свого боку. Вигода для людей – безкоштовне житло на весь період дії воєнного стану і ще два роки після його скасування.

Мерія отримала велику кількість критики за цей проєкт. Нарікали владі тим, що гуртожитки – не те житло, яке потрібне людям, що вкладати бюджетні гроші в будівлі, які громаді не належать, - це марнотратство. Проте мер Маріуполя Вадим Бойченко пояснював, що купувати приміщення у власність міськрада не може просто тому, що для цього потрібно мати працюючий депутатський корпус, кворум і можливість проводити сесії. Тож на твердження мера, ремонт гуртожитків – чи не єдина можливість допомогти із житлом маріупольцям.

Проте реальність виявилася не такою, як її малювали в мерії. Гуртожитки ремонтувались аж занадто довго – по року і більше, а вартість ремонтних робіт була така, що її критикували всі – і громадськість, і журналісти.

Судіть самі: в першому гуртожитку у Дніпрі навесні 2023-го квартири отримали лише 35 родин.

Ремонт 35 квартир для 35 родин коштував маріупольському міському бюджету 35 млн грн (тобто по мільйону на родину). Така сума була заявлена владою на відкритті гуртожитку. Проте пізніше з’ясувалося, що сума - не остаточна, і доробки підвалу, прибудинкової території ще більше підняли вартість об’єкту.

Нарешті увагу до діяльності маріупольського муніципалітету звернули і перевіряючі органи. В кінці 2023 року Східний офіс Держаудитслужби розпочав перевірку діяльності управління капітального будівництва Маріупольської міської ради.

Комісія перевіряла вартість та обсяги виконаних робіт та ремонтів і встановила цілий ряд порушень. Тут і завищення вартості робіт машин та механізмів, і завищення обсягів фактично виконаних робіт, і інші порушення.

Маріупольська міська влада з висновками ревізії не погодилася і подала позов до Донецького окружного суду. Той задовольнив позовні вимоги, але лише частково – значну частину претензій комісії суд залишив чинними, зобов’язав відшкодувати збитки, попрацювати з підрядниками, щоб ті повернули гроші, які отримали незаконно, і потурбувались про те, щоб винні у порушенні закону були притягнуті щдо відповідальності.

Але управління капітального будівництва з таким рішенням знову не погодилося і подало апеляцію.

Перший апеляційний адміністративний суд розглянув позовні вимоги і – залишив в силі попереднє рішення суду.

Ми дослідили, які саме звинувачення суд залишив в силі, і порахували загальну суму незаконних витрат, які дозволило собі управління капітального будівництва Маріупольської міської ради.

Тож, згідно з постановою суду, були встановлені фінансові порушення під час проведення ремонтних робіт у гуртожитку по вулиці Лізи Чайкіної, 2 (вулиці Короля Піхоти,2), у центрі «ЯМаріуполь» по вул. Фабра,10 у Дніпрі, під час ремонту соціального приміщення у Львові.

Конкретно по сумах:

606 024 грн - підрядник ТОВ "АРХСТРОЙТЕХНАДЗОР" повинен був виконати поточний ремонт 2, 3, 4 поверхів та даху колишнього гуртожитку за адресою: вул. Лізи Чайкіної, 2 (нова назва вулиці - Короля Піхоти) у Соборному районі, м. Дніпро.Під час виконання робіт з'явилася потреба виконувати більше 400 видів додаткових робіт, яких не було в початковому кошторисі; вартість додаткових робіт 10 812 994 грн. В поясненнях виконавців зазначається, що в приміщенні не було опалення, і тому виникла потреба обігрівати приміщення інфрачервоними обігрівачами. Ревізійна комісія визнала витрати на обігрівання приміщень за допомогою інфрачервоного обігрівача газового на суму 570 024,00 грн та осушувача повітря промислового рефрижераторного типу на суму 36 000,00 грн  безпідставними. Суд погодився із висновками.

419 015 грн - підрядник ТОВ ОПИТНИЙ ЗАВОД М був зобов’язаний виконати  ремонт у приміщенні центру “ЯМаріуполь” по вул. Андрія Фабри,10. В ході ревізії комісія проводила обмір реальної площі виконаних робіт, але підрядник відмовився брати участь у замірах. За даними контрольного обміру, комісія виявила  розбіжність між фактично виконаними будівельними роботами та виконаними роботами на суму 310566 грн. Ще на 108448 грн була встановлена завищена вартість виконаних робіт.

40 577 грн - завищена вартість адміністративних витрат за договором вже на ремонті у Львові. В ході ревізії по ремонту приміщень будівлі по вул. Замарстинівській, буд. 120б, встановлено завищення вартості виконаних ремонтних робіт внаслідок непідтвердження суми адміністративних витрат, включених до акту виконаних робіт на суму 40 577,49 грн

Тож, згідно з результатами роботи ревізійної комісії, які були перевірені під час судових засідань, управління капітального будівництва Маріупольської міської ради допустило безпідставні витрати на суму 1 мільйон 65 тис. грн. Ревізія охоплювала період з 2022 року по 3 квартал 2023-го. 

Нагадаємо, що після завершення ремонту першого соціального гуртожитку, Маріупольська міська влада запропонувала контролювати хід реконструкції, винаймати підрядників тощо Міжнародній організації з міграції. Тож  наступні соціальні об'єкти контролював МОМ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Дніпрі відкрився перший соціальний гуртожиток для маріупольців, - ФОТО ВІДЕО