З майже двох мільйонів населення на Донеччині зараз залишились 300 тисяч людей. Щоб забезпечити їхнє життя, а також надати все необхідне військовим підрозділам, працює сьогодні обласна військова адміністрація.
Як саме працює, під час пресконференції розповів голова Донецької ОВА Вадим Філашкін.
Розпочав одразу зі страшної цифри: більше 3000 разів щодня ворог обстрілює Донеччину.
Зруйновані майже всі населені пункти вздовж лінії фронту. Зруйновані вщент, нічого там не залишилось, підкреслив Філашкін. Але на тих руїнах досі залишаються близько 40 тисяч людей. Дітей з лінії фронту вивезли, а от дорослі сидять в підвалі будинку, якого вже немає, і кажуть: «Моє, тут буду жити», - категорично відмовляючись евакуюватись. З такими людьми влада працює персонально, вмовляють, мотивують, розповідають, що держава забезпечить тимчасовим житлом. Але люди неохоче залишають домівки.
От зараз лінія фронту впритул наближається до Покровська, але там все ще залишаються близько 7 тисяч людей. Їх намагаються забезпечити теплом, водою, гуманітарною допомого. На щастя, дітей із Покровська вдалося вивезти всіх.
Опалення
В містах, таких як Краматорськ та Слов’янськ, вдалося відремонтувати та запустити котельні, тож там є тепло у людей. Проте в більшості населених пунктів довелося розвозити людям дрова, вугілля, їжу, щоб вони могли протриматися зиму.
Вугілля, дрова, воду, гуманітарну допомогу надаємо тим, хто залишається.
Дороги
Зараз ОВА ремонтує лише ті дороги, які вважаються евакуаційними. Наприклад, дорога Покровськ -Дніпро прострілюється повністю, треба їхати по ній дуже швидко, тому важливо, що ця дорога була в гарному стані, без ям.
Близько 240 км евакуаційних доріг вдалося відремонтувати на Донеччині протягом 2024 року.
Бюджет
2,2 млрд грн. на підтримку Сил оборони виділили разом обласний та місцевий бюджети. Гроші пішли на придбання дронів та РЕБ.
Більше 5 мільярдів гривень податків сплатили підприємці Донеччини до обласного бюджету та 11 мільярдів – до державного бюджету.
В ЗМІ та соціальних мережах були нарікання на нераціональне використання грошей з місцевих бюджетів під час війни. Наприклад, у Покровську висаджували троянди, а в Краматорську ремонтували тротуарну плитку.
На ці зауваження Вадим Філашкік зазначив, що обласна адміністрація не впливає не ухвалення рішень місцевих громад. Проте працює програма «Прозорість та підзвітність», в межах якої здійснюється щотижневий контроль за витрачанням грошей місцевими громадами.
Вадим Філашкін стверджує, що кожному «негативному факту», які підсвічують блогери, є насправді раціональне пояснення, просто треба розбиратися, а не писати аби написати.
Наприклад, тротуарну прикладу в Краматорську не клали нову, а ремонтували просівшу плитку. Підрядник ліквідував недоліки роботи, які з’явилися через рік після укладки плитки, згідно до договору.
Ну а троянди у Покровську – за словами Філашкіна, жодної копійки з бюджету на них не було витрачено. На жаль, голова ОВА не уточнив, а чиї ж кошти були витрачені, і на жаль, не прокоментував саму суть питання – навіщо потрібні троянди у місті за 10 км від лінії фронту, окрім «так приємно».
Згідно законодавства, керівники місцевих військових адміністрацій не погоджують свої витрати з ОВА, зазначив голова обласної адміністрації.
Вадим Філашкін підкреслив, що бюджетні витрати на кшталт «благоустрій» лише звучать як зрада, а насправді хтось має ховати людей, вивозити сміття, рити окопи нарешті. Все це зараз оплачується із грошей, закладених на «благоустрій».
Попри війну, міста живуть, так і має бути, переконаний Вадим Філашкін.
Оборонні рубежі
Зараз 14 регіонів країни будують укріплення на Донеччині. Крім них, риють окопи підприємці, шахтарі, комунальники – після роботи беруть до рук лопати і риють, каже Вадим Філашкін.
Всі укріплення будуються виключно за вказівкою військових. Гуманітарна деревина для будівництва приходить – вона безкоштовна для області. Техніку надає ДСНС України.
Водопостачання
В Донецькій області склалася критична ситуація з водою. Комунікації і без того старі, будувалися в 70-ті роки, так ще й обстрілюються щоденно. Ворог не дає можливості ремонтувати, тому з водою погано.
Хоча ситуація не однорідна, десь гірше, десь краще.
Наприклад, Покровськ зараз з водою попри наближення лінії фронту, завдяки тому, що вдалося пробурити власну свердловину. Роботи профінансували міжнародні донори.
Найскладніша ситуація з водою у Костянтинівці. Ворог руйнує водогін, відремонтувати зараз його неможливо. Воду туди доводиться підвозити в щоденному режимі. Більше 6 тисяч дітей, 4 дитини залишаються у місті і чекають на воду.
Діти
З населених пунктів безпосередньо на лінії фронту дітей вдалося евакуювати, каже Вадим Філашкін. Але є випадки, коли діти повертаються на лінію фронту. Їх привозять туди безвідповідальні батьки. Були випадки, коли батьки ховали дітей в підвалах під замками, аби тільки не рятувати їх.
В одному населеному пункті чоловік з дружиною так хочвали під замком своїх дітей, а самі пиячили. Під час однієї п’янки чоловік вбив дружину. Його заарештували. Дітей знайшли випадково поліцейські і врятували.
Є також випадки, коли дітей вивозять на територію країни-агресорки. За словами очільника ОВА, на території області діє заборона перетинати блокпости в бік РФ родинам з дітьми. Проте знаходяться такі дорослі, які йдуть повз блокпости, ризикуючи натрапити на міну, і ведуть із собою дітей.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube