Сучасна кухня повинна відповідати смакам господарів, їхнім потребам. Саме авторські кухні Homeinside будуть найкращим вибором, за який ви не пошкодуєте.
Стиль і колірна гамма. Обов'язково визначтеся з кольором кухні, а також зі стильовим рішенням інтер'єру: буде це класичний варіант оформлення кімнати з невеликою позолотою, світла кухня, сучасний стіна з легкої розписом фасаду, модерний мінімалізм або вишуканий урбаністичний варіант. Найбільш поширеними стильовими рішеннями для кухні є сучасний модерн і солідна класика, рідше йде стиль сільського кантрі або металево-скляний хай-тек. Узгодьте колірну гаму. Намагайтеся не вибирати надто яскравий, насичений, дуже контрастний або занадто темний колір. Колір повинен відповідати настрою.
Наприклад, відтінки яскраво-червоного хоч і можуть бути дратівливими, але викликають прилив апетиту, тоді як темно-синій колір, навпаки, пригнічує його. Для кухонь гарні нейтральні відтінки зеленого, блакитного, сірого, жовтого, рожевого, а також різних світло-білих відтінків. Не допускайте великої кількості малюнків і візерунків. Якщо невелика кухонька, намагайтеся, щоб вона добре освітлювалася, а в кольорі гарнітура превалювала світла гама. Якщо ж приміщення дуже нагрівається, підбирайте більш холодні тони: зелені, блакитні, сірі. Коли кімната відносно прохолодна, знаходиться на північній стороні або ж просто недостатньо освітлена, навпаки, підбирайте пастельні відтінки – (рожеві, білі, персикові та інші подібні тони).
Обов'язково вирішіть, які побутові прилади для кухні ви будете встановлювати (може, ще послужать старі). Будуть вони вбудованими, суміщеними або «відкритими».
Планування і функціональність. Вирішіть для себе, в якому порядку буде розміщена ваша кухонні меблі, плита, холодильник, мийка тощо Поширені варіанти планування - літерою «П» (уздовж 3 стін), буквою «Г» (кутова), буквою «I» (в ряд), «острів» або «півострів». Це дуже важливо для функціональності кухонного приміщення. Зокрема, для маленьких кухонних приміщень найбільш раціональної конфігурацією буде розташування меблів «куті». Для дуже вузьких кімнат меблі та техніку краще ставити в ряд, тоді як для великих метражів допустима планування у формі літери «П» або так зване острівне розміщення з плитою по центру або з півостровом у вигляді барної стійки. Подумайте, що в якому порядку буде стояти з елементів інтер'єру. Наприклад, можна скористатися відомим правилом робочого кухонного трикутника з зонами зберігання, мийки і готування.