Якщо ви любите читати журнали про подорожі або кулінарні блоги, то вам, напевно, траплялися фотографії забавного печива з кокетливою «спідничкою», скріпленого між собою яскравою кремовою начинкою. Називаються ці французькі тістечка макаронами (macarons), і історія їх появи вельми цікава. Найсмачніші macarons ви можете скоштувати у нашому інтернет магазині http://bilka.ua/makarons/
Правильно називати ці тістечка саме «макаронами», так як за правилами французької граматики буква s на кінці слова не читається. Деякі називають їх «макарунами», але і це неправильно; макаруни – це американське кокосове печиво, яке не має відношення до паризького різнобарвному ласощів. По суті, «половинки» macarons – це класичні мигдальні печива, які випікаються італійськими і французькими кондитерами вже більше сотні років. Ласощі було популярно настільки, що відразу декілька міст Середземномор'я сперечалися за право називатися його батьківщиною. В кожному регіоні, в кожній провінції був свій рецепт, особливо запам'яталися ласунам того часу печива, випікається сестрами кармелитками в одному з монастирів Нансі (регіон, до речі, досі славиться своїми кондитерськими виробами).
Проте в їх сучасному вигляді придумав француз П'єр Дефонтен, власник кондитерського дому Laduree – в одному зі своїх подорожей він розпробував швейцарський шоколадно-вершковий крем і вирішив в якості експерименту «склеїти» їм два традиційних мигдальні печива. З цього історичного моменту почався зліт кондитерського дому Laduree. Нове тістечко отримало назву Gerbet– саме так і донині називають всі паризькі macarons. Окрилений успіхом нового десерту, Дефонтен зробив крок далі і відкрив першу в Парижі кав'ярню при своїй кондитерській. Місце одразу облюбували дами – в ті часи у традиційних «чоловічих» кафе їх присутність була небажаною, а в кав'ярні можна було спокійно посидіти в компанії інших дівчат, випити чашечку гарячого шоколаду і, звичайно ж, поласувати парою-трійкою дивовижних мигдальних тістечок з ніжною начинкою.
Інші паризькі кондитери швидко включилися в солодку гонку, і за короткий термін в Парижі з'явилося безліч великих і маленьких кафе та кав'ярень, основною «стравою» в яких були саме macarons. Змагаючись один з одним, кондитери придумували все нові і нові начинки: шоколад, фісташки, вершкова карамель, м'ята, горіхи, фіалка, різноманітні ягоди і фрукти, кокос, конвалія, шампанське... Саме Париж з тих пір вважається «офіційною столицею» macarons, і гурмани з усього світу прагнуть сюди, щоб спробувати справжній смак цих тістечок.