Новий закон про землю - новий спалах рейдерства: фермери потерпають від зловмисників більше, ніж раніше

З 1 липня 2021 року офіційно почав діяти законопроект про землю, який викликав чисельні суперечності у аграріїв та землевласників. Для великих корпорацій та агрохолдингів відкриття ринку землі є зручною можливістю. У той же час велика кількість фермерських господарств опинилася під загрозою.

Як вплинув новий законопроект про землю: чому фермери бояться за свою власність?

Суттєвого ажіотажу відкриття ринку землі не викликало. За офіційними даними, на сьогоднішній день було укладено менш ніж 1600 угод. Однією з причин такого низького рівня цікавості може бути ризик придбання землі, пов’язаний з рейдерством. Ще два роки тому екс-міністр економіки Тимофій Милованов попереджав, що в унікальну українську землю не вкладають гроші через унікальні проблеми з рейдерством та судовою системою.

За минулий рік в Україні було зафіксовано 849 випадків рейдерства (у тому числі - землі). Після прийняття нового законопроекту про землю розпочалася нова хвиля атак на фермерські землі, землі сільськогосподарських кооперативів, паї громадян. Люди не почувають себе в безпеці, суди та силові структури не надають допомоги і захисту, а рейдерів покривають посадовці.

З року в рік методи рейдерських атак на українських аграріїв стають складнішими. Для того, щоб захопити чуже підприємство, врожай або (найчастіше) земельну ділянку, рейдери сьогодні використовують “юридичну зброю” - помилки в оформленні землі або неналежне виконання договору оренди.

Але не цураються рейдери і звичних кримінальних методів, з використанням фізичного насильства, погрозами, озброєними нападами. Здебільшого жертвами таких атак стає малий і середній бізнес. Сам ця категорія підприємців здебільшого не має значних статків, зв’язків та впливу, або грошей на хорошу приватну охорону. Не надає захисту в таких випадках і поліція - розглядання заяв у таких випадках часто затягується на роки.

Новий ринок землі: як захиститися від рейдерів?

Новий ринок землі: як захиститися від рейдерів?

Що робити тим аграріям, які бояться за свою землю і бізнес? Експерти радять в першу чергу провести земельний аудит і перевірити кадастрові дані. Це особливо актуально, враховуючи нещодавній законопроект про землю.  Якщо впевнитися, що всі документи дійсні, правильно оформлені та відповідають чинним нормам законодавства (яке постійно змінюється), підібратися до підприємства через юридичні помилки буде важко.

На сьогоднішній день аграрії найчастіше чинять опір рейдерам, об’єднуючись між собою. Поліція в критичних ситуаціях переважно стоїть осторонь та не хоче втручатися в конфлікт. Те ж саме можна сказати і про посадовців (не кажучи вже про те, що деякі з них самі допомагають рейдерам уникнути відповідальності).

Після прийняття законопроекту про землю багато фермерів не знають як протидіяти рейдерським атакам. Підтримки з боку силових структур немає, знайти правду в суді також здебільшого не вдається. Не дивлячись на заяви прем’єр-міністра про те, що ринок землі працює спокійно, люди фактично опинилися кинутими напризволяще. Також багато експертів зазначають, що така схвильованість пояснюється тим, що попри новий законопроект про землю, який нібито мав відстоювати інтереси аграріїв, люди почувають себе беззахисними перед злочинними діями.

Юристи зазначають, що коли рейдерське захоплення вже відбулося - добитися справедливості навряд чи вдасться. Тому фермерам радять діяти заздалегідь, аби не допустити захоплення свого майна. По-перше, оформити або привести в порядок згідно чинного законодавства усі можливі папери. Переважна частина рейдерських захоплень здійснюється саме через помилки в оформленні, тож відповідність усіх документів актуальним законодавчим нормам можна вважати своєрідним страхуванням.

По-друге, за можливості слід організувати фізичну охорону підприємства. Слід зазначити, що далеко не всі фермери можуть дозволити собі послуги приватних охоронців. В таких випадках вже показали себе досить ефективними об'єднання місцевих фермерів, що можуть разом протистояти зловмисникам.

Що стосується орендованих земельних ділянок, запорукою протидії рейдерству можна також вважати хороші стосунки з орендодавцем. Враховані побажання орендодавця під час укладання договору, своєчасне сплачення орендної плати - все це страхує від того, що орендодавець розірве договір, вставши на сторону рейдерів.

Якщо рейдерське захоплення вже відбулося - існує стандартний алгоритм дій, який включає звернення до поліції, адміністративне оскарження, судовий позов. Паралельно слід активно говорити про ситуацію у соцмережах і ЗМІ - чим більше уваги вдасться привернути до ситуації, тим важче буде правоохоронцям та посадовцям залишатись осторонь.