Прийом психолога як плацебо починає працювати навіть без реального впливу. Навіть якщо ви вирішите не готуватися до зустрічі, якийсь процес підготовки, очікування вже починається з того моменту, коли ви подумаєте про можливу зустріч. Тому нічого спеціально робити не треба, краще просто прислухатися до себе — що з вами відбувається зараз, коли ви збираєтеся скористатися послугами психолога. Адже коли ми щось плануємо, у нас виникають природні роздуми, фантазії, передчуття, бажання та наміри: що на мене там чекає, як складеться бесіда, що я скажу, чи допоможуть мені...
Перед прийомом
Перед прийомом психолога ви, напевно, будете розмірковувати про те, як сформулювати свою проблему, питання, завдання, — подумки пробуйте різні формулювання, пошукайте найбільш точне, таке, щоб воно справді відображало ваші переживання, побоювання, сумніви, надії. У процесі такого обмірковування ви вже починаєте процес психологічної роботи, — як музикант пробує інструмент перед виступом, як спортсмен розминається перед тренуванням. Подумайте про те, з якого моменту ви стали турбуватися про вашу проблему і з чим, на вашу думку, вона могла б бути пов'язана у вашому житті - що ви могли б припустити щодо її причин. Сам процес роздумів про це вже створює умови для того, щоб проблемна тема почала розкриватися перед вашою свідомістю, і ви надалі змогли б побачити її в новому світлі, з новими можливостями вирішення, — у цьому вам допоможе психолог.
Крім раціональних роздумів, дайте можливість вільно фантазувати у зв'язку з вашим зверненням до психолога. Наприклад, якщо ви не були особисто знайомі з вашим психологом, а знаєте його/її тільки заочно (звернулися за рекомендацією, поговорили тільки по телефону, читали в інтернеті і т.д.), то відзначте, яким вам представляється психолог і його реакції, поведінка в розмові з вами: чи приходить вам на думку побоюватися засудження або ви впевнені в підтримці з його боку, або вам представляється той чи інший стиль його поведінки. Можливо, поки ви очікуєте першої зустрічі, вам:
- буде щось снитися, або спливатимуть спогади, які якось пов'язані з тим, у зв'язку з чим ви хотіли б звернутися до психолога.
- ви помітите несподівані збіги, наприклад, хтось із знайомих, не знаючи про ваші плани, скаже вам, що збирається йти на прийом до психолога.
- в книзі, яку ви читаєте, раптом натрапите на слова, що ніби описують ваш нинішній стан. Мова не про містичні явища, а про те, на що налаштовується ваше сприйняття, які образи свідомість вихоплює з навколишнього світу, у чому пізнає себе.
Зверніть увагу на всі ці речі, поділіться своїми спостереженнями з психологом при першій зустрічі, це дасть хороший змістовний старт вашій співпраці.