Повномасштабна війна, яку розпочала росія в лютому 2022 року проти України, негативно позначилася на будівельному ринку України. Зокрема виросла вартість покрівельних матеріалів. У цій статті поведемо мову про профнастил та металочерепицю. Чому про них? Ці матеріали виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. А зміни в її постачанні та вартості стали поштовхом для підвищення ціни на покрівельну продукцію. Також ми дамо прогнози відносно того, чого чекати у найближчий час від ринку покрівельних матеріалів.
Профнастил подорожчав на 35%
У лютому 2022 року запаси рулонної сталі на складах заводів-виробників профнастилу в Україні були мінімальними. Справа в тому, що чекали на нові поставки з азійських країн — Китаю, Південної Кореї та Індії. З рулонної сталі цих постачальників виробляється 60% всього профнастилу. Чому склалась така ситуація? Профнастил — це сезонний покрівельний матеріал. Оскільки пік перекриття покрівель припадає на літо-осінь, то найбільше квадратних метрів закуповується саме в цей період. Восени, зокрема в листопаді, трейдери контрактуються на нові поставки рулонної сталі. Тоді ж Україна оплачує закуплені бухти металу, які прибувають до портів на початку наступного року.
У 2022 році заводи-виробники очікували на прибуття нових бухт. Але росія стала обстрілювати мирні українські міста. Одеса та інші порти змушені були закритися. І кораблі, що пливли з рулонною сталлю, змінили логістичний маршрут. Виникли затримки доставки. Коли перевалочний пункт знайшовся у Туреччині, там перевантажили сталь на автомобілі і доставили її сухопутним шляхом в Україну.
Це значно удорожчило доставку. Морський шлях — напрацьований роками. Він був значно дешевшим порівняно з транспортуванням автомобільними дорогами. До того ж потрібно було більше коштів витратити на пальне. Ці фактори вплинули на те, що ціна на профнастил виросла на 35% у травні. Якщо в лютому, березні та квітні 75% українських підприємців змушені були згорнути свою діяльність, через що подорожчання не відчувалося, то з середини травня вартість порівняно з довоєнними часами виросла.
Металочерепиця виросла в ціні на 40%
Причини росту металочерепиці у ціні ті ж самі, що й у профнастилу. По-перше, це порушення логістичних маршрутів. По-друге, подорожчання пального. По-третє, через російське вторгнення курс валют став нестабільним. З місяця в місяць вартість долара та євро росте відносно гривні. Це безпосередньо впливає на вартість рулонної сталі, а в кінцевому результаті — металочерепиці як готового продукту.
У серпні 2022 року ціна на металочерепицю виросла на 40% і навіть більше. Попит на покрівельний матеріал упав утричі. Ринок металочерепиці тримається завдяки жителям деокупованих територій, які повертаються додому. Люди почали активно ремонтувати будинки, адже зиму 2023 року буде надто складно пережити в пошкодженому житлі.
Підсумовуючи сказане, можемо стверджувати: єдине, що зупинить ріст ціни на металочерепицю та профнастил, — перемога України у війні з росією. Це стабілізує валютний ринок. Долар і євро перестануть рости відносно гривні, а вітчизняна валюта укріпиться. Це позитивно вплине на вартість рулонної сталі, а разом із тим — на вартість покрівельної продукції. Наскільки швидко це станеться, будемо спостерігати. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі.