У звичному житті гігієною називають перелік правил і рекомендацій, які дозволяють захистити організм від негативних наслідків викликаних контактом з бактеріями й мікробами, і підтримати загальний задовільний стан здоров'я людини. Прості процедури, які проводяться регулярно, дають можливість досягти кінцевої цілі, а саме оминути більшість потенційних проблем з органами й системами людини. У цифровому світі, куди останнім часом швидко інтегрується наше життя, теж виникає необхідність захисту цифрового простору.

На жаль, деякі речі у віртуальному світі дійсно можуть впливати на ефективність праці, настрій та ментальність, тому сучасна цифрова сфера часто є джерелом різних негативних явищ: від стресу до дрібних неприємностей, з якими теж треба боротися, попри те, що вони майже не заподівають фізичної шкоди людині. Спеціалісти досить глибинно вивчають цю проблематику, але поки не можуть знайти єдиного правильного рішення, бо рівень впливу цифрової індустрії зростає з кожним роком. Очевидним стає тільки те, що варто робити більший акцент на особистій безпеці, бо вона є важливою складовою цифрової гігієни та закладена в основу всіх процесів. Якщо нехтувати простими правилами, то рано чи пізно в захищений простір хтось увірветься, скориставшись недбалістю власника, та події почнуть розгортатися в непередбаченому для нього ключі. Щоб мінімізувати ризики, радимо взяти до уваги рекомендації, які будуть представлені нижче.

Надійний пароль – основний елемент захисту

Сьогодні паролі залишаються основним методом підтвердження права власності акаунта в інтернеті. Це пов’язано з тим, що на багатьох сайтах діє специфічна система, яка дозволяє користувачам увійти в особистий кабінет, шляхом введення певної буквено-цифрової комбінації. Цей специфічний «ключ» може бути досить простим, що дозволить шахраям скористатись банальним методом підбору. У такому випадку система відразу стає вразливою, попри велику кількість ресурсів, які вкладаються провайдерами в забезпечення безпеки.

Щоб не доводити діло до такої критичної ситуації, варто спиратись на ключові правила цифрової гігієни. Перш за все, слід звернути увагу на: 2-факторну автентифікацію, яка використовується Google, або токен безпеки RSA, що застосовується на платформі PokerStars. Схема функціонування Steam також вельми показова, оскільки глобальний ігровий сервіс пропонує користувачам відразу кілька векторів захисту – підтвердження по SMS і відновлення забутого пароля, обмеження доступу до коштів на рахунку та інших цінних даних. Однак, попри швидке вдосконалення сучасного програмного забезпечення, не всі сайти йдуть в ногу з технологічним прогресом, тому часто користувачі вимушені розраховувати на власні сили, а це іноді призводить до критичних помилок, пов’язаних з використанням неліцензійного програмного забезпечення. При цьому спеціальні генератори паролів, які автоматично видають складні цифрові комбінації, якраз стануть хорошими помічниками, бо тримати важливу інформацію в голові – не краща ідея.

Як використовувати програми для боротьби з вірусами?

Останнім часом у користувачів виникають сумніви з приводу небезпеки вірусів та доцільності їх знищення. Таким чином, ліцензійне програмне забезпечення для захисту ПК поступово відходить на другий план. У цьому є певна логіка, бо банальний самоконтроль часто дозволяє почуватися впевненіше, але ніхто не застрахований від простих помилок. Малодосвідчені юзери завжди будуть у зоні ризику, бо вони не здатні самостійно виявити потенційну загрозу. Саме тому різні антивіруси є досить ефективними, що підтверджує статистика. Зокрема, якщо вірити дослідженням, майже 25% користувачів нехтують додатковим захистом, що має виключно негативний ефект, оскільки ПК досі залишаються важливою метою шахраїв.

Що таке шкідливі посилання?

Перевіряючи особисту електронну скриньку або повідомлення у соціальних мережах, користувачі легко можуть натрапити на листи від невідомих людей. Загальновідомий факт, що їх краще взагалі ігнорувати, але все ж цікавість іноді перемагає здоровий глузд. У таких ситуаціях варто хоча б оминати дивні посилання чи робити потрібні маніпуляції в іншому браузері. Саме так у вас вийде захистити важливу інформацію, доступ до якої зловмисники можуть отримати через пошту.

Ще один стандартний підхід мережевих махінаторів – спроба отримати гроші, видавши себе за іншу людину. Потенційною жертвою може стати будь-хто, адже коли друг просить про допомогу, відмовити досить важко. Однак, завжди потрібно зберігати пильність, бо за фото знайомої людини може ховатися абсолютно стороння особа. При цьому прохання про допомогу зазвичай дійсно схожі на правду, тому слід ретельно обдумати кожну дію, особливо грошовий переказ, якщо він потрібен.

В цілому, цифрова гігієна базується на простих правилах і принципах, які не потребують додаткового пояснення чи специфічних знань. Все досить зрозуміло, адже навіть банальне відокремлення особистої та публічної інформації дозволить застрахуватись від непотрібних ризиків. Яскравим прикладом грамотного серфінгу у цифровому просторі стане використання двох електронних скриньок – для професійних задач і дружніх контактів. Таким чином, буде зберігатися певна конфіденційність, але користувач залишиться відкритим до людей, яким довіряє на 100%.