Збільшені витрати на пальне та обслуговування автомобіля можуть свідчити про зношення або неправильний підбір гуми. Обираючи шини, важливо враховувати не лише сезонність та розміри, але й безліч інших нюансів. Які саме — детально розповімо в цій статті.
Критерії вибору гуми для автомобіля
Найважливішим у виборі гуми є її виробник. Не варто сподіватися на те, що дешеві колеса відповідної сезонності стануть надійним помічником на дорозі, адже від якості матеріалів залежить термін служби та стійкість до впливу навколишніх факторів. Можна віддати перевагу шинам того ж бренду, які були встановлені на авто виробником, чи підібрати товари від компанії з гарною репутацією.
Також необхідно врахувати:
- вид транспортного засобу;
- особливості конструкції колеса;
- формат протектору;
- рівень шуму.
Вимоги до шин на легковий та вантажний автомобіль суттєво відрізняються саме через вагу та вантажність транспортного засобу. Легкова гума є універсальною та найбільш поширеною. Для неї характерне найкраще співвідношення показників керованості, гальмівних властивостей, рівня шуму та індексу швидкості.
Шини для позашляховиків у маркуванні мають позначку 4х4. Вони відрізняються більшою вантажністю та глибоким малюнком протектора, який забезпечує можливість пересування по бездоріжжю.
Гума для комерційного транспорту та мікроавтобусів характеризується стійкістю до зношування. Вона призначена для роботи з вантажами, але відрізняється гіршою керованістю та гальмівною здатністю.
Під час вибору зважайте на найважливіші конструктивні особливості колеса:
- Розмір посадкового місця. Відповідає діаметру диска, вимірюється в дюймах. Інформацію щодо розміру обода, який підходить для конкретної моделі авто, потрібно знайти в технічній документації.
- Конструкція корду. Діагональна використовується на зносостійкій гумі, радіальна — на призначеній для легкового транспорту. Саме від цієї характеристики залежать експлуатаційні властивості шини та граничне допустиме навантаження на неї.
- Наявність камери. Безкамерна гума зараз найпопулярніша завдяки простоті монтажу та здатності до довшого утримання тиску після проколу. Також вона відрізняється меншою вагою, внаслідок чого зменшується навантаження на підвіску.
Важливу роль відіграє і формат протектора. Літня та всесезонна гума має малюнок у вигляді «ялинки», який забезпечує хороше відведення води в дощову погоду. Для зимової характерний протектор «ромб», котрий відповідає за безпеку на кризі та снігу.