Фото: https://unsplash.com/photos/BxHnbYyNfTg
Залежність - це гостра потреба щось робити або вживати. Будь-яка залежність рано чи пізно стає шкідливою, адже якщо ми надмірно щось вживаємо чи покладаємося на щось, від цього деградують та страждають інші сфери нашого життя. Згідно зі статистикою, в Україні проблема залежностей завжди була актуальною, адже, наприклад, за рівнем розповсюдженості алкогольної залежності Україна вже давно серед лідерів. Про те, звідки береться залежність та як позбутися залежності, розповідає психолог-психоаналітик Христина Рахубовська.
Розуміння залежності
Які види залежностей існують? Виділяють дві основні форми залежності - фізичну та психологічну. Фізична залежність - це залежність від певних речовин, наприклад, алкогольна або наркотична залежність.
Психологічна залежність - це скоріше поведінкова характеристика, яка може стосуватися не тільки речовин, але й людей або певних дій. На практиці між цими двома формами залежності нема строгої різниці, оскільки механізм виникнення залежності закладений у функціонуванні нашого мозку і розгортається однаково, чого б ця залежність не стосувалася. Відмінність може бути лише у швидкості та інтенсивності залежності.
Чому ми стаємо залежними?
Причин залежності може бути багато, але основними є психічні травми, особливо у ранньому віці, а також власне функціонування нашого мозку. Людський мозок адаптується до будь-якої дози задоволення, зменшуючи вироблення “гормону щастя” дофаміну, і ми вже потребуємо більшої дози для тієї ж міри задоволення. Саме так і виникає звикання. Щоправда, у випадку зловживання алкоголем чи наркотиками залежність буде формуватися стрімкіше та інтенсивніше, оскільки ці речовини впливатимуть безпосередньо на нейрони у мозку. У випадку залежності від людини або від подій потрібно буде більше часу для її формування.
Як позбутися залежності?
Розглянемо поради психолога щодо того, як визначити причини залежності та знайти відповідні методи лікування. Першим кроком, аби позбутися залежності завжди є визнання її наявності. Якщо ми не визнаємо, що у нас є проблема, ми ніколи не зможемо її вирішити.
Важливо також, аби у залежної людини була мотивація позбутися проблеми. Якщо ця мотивація наявна лише у її близьких, результату не буде, якою б сильною не була ця мотивація. Важливо зрозуміти, що привело вас до залежності, які переживання чи події виступають тригерами залежної поведінки. Однаково важливо як дослідити актуальні події, що “тригерять” залежність, так і зрозуміти глибші причини, серед яких можуть бути стреси та травми минулого.
Ми часто використовуємо залежність з одного боку як спосіб забутися та відволіктися від переживань, які нам важко переносити, а з іншого — як повторення негативного досвіду, злиття з ним та намагання на цей раз пережити його по-іншому, впоратися з ним. Символічно, шкода, яку наносить інтоксикація організму наркотичними речовинами, є уособленням психічної шкоди, яку нам наносили досвіди нашого минулого.
Якщо людина визнає проблему та розуміє, або принаймні намагається зрозуміти причини своєї залежності, можна починати безпосередньо боротьбу з проблемою.
На жаль, залежність є однією з тих проблем, з якими неможливо боротися самостійно. Зважаючи на біохімічні процеси у мозку та глибокі емоційні потрясіння, які призводять до залежності, боротьба з будь-якою залежністю потребує допомоги одного чи багатьох різних фахівців. Залежність — це складна проблема, що потребує комплексного підходу для досягнення результату.
Будь-якій людині з залежністю потрібна професійна допомога, незалежно від того, йдеться про лікування алкогольної залежності, чи про залежність від комп’ютерних ігор чи порнографії. Дуже високу ефективність у боротьбі з залежністю показали групи взаємопідтримки: так звані групи анонімних алкоголіків чи наркоманів. Такі групи можна знайти з будь-якою тематикою — від алкоголізму до шопоголізму. Вони, як правило, проходять під керівництвом досвідчених та навчених ведучих, які самі мають великий досвід у боротьбі з залежністю. А підтримка та натхнення з боку людей, що проходять через те ж саме, допомагає знайти відповіді на питання, як позбутися залежності.
У більшості випадків для подолання залежності необхідна також допомога психолога. Але як правило боротьба із залежністю потребує спеціальних навичок від спеціаліста, а у випадку важких фізичних залежностей ще й адиктолога, психіатра та інших лікарів.