Рахункова машинка або лічильник банкнот - це пристрій, призначений для підрахунку готівки. Багато моделей мають додаткові функції: перевірка справжності купюр, сортування грошей за номіналом та за ветхістю тощо. Сучасні машинки для рахування грошей використовуються в магазинах, у закладах сфери послуг, в офісах, в логістичних компаніях, у банківських відділеннях та сховищах валюти.
Класифікація лічильних машинок
Лічильники без додаткових функцій називаються купюрозрахунковими машинками. Ці пристрої не розпізнають номінали купюр, не сортують гроші та не перевіряють їхню справжність. Вони лише визначають кількість купюр у пачці.
За рівнем мобільності лічильники діляться на 2 групи:
- Портативні
Працюють від батареї. Можуть заряджатися від автомобільного акумулятора. Заряду вистачає на 5-6 годин. Швидкість підрахунку - 500-800 банкнот за хвилину.
- Стаціонарні
Моделі зі збільшеним корпусом. Швидкість підрахунку 1000-2000 банкнот за хвилину. Стаціонарні моделі діляться на:
- напівпрофесійні
- професійні (банківські).
Усі лічильники банківського рівня мають додаткові функції. Вони можуть працювати до 24 годин з перервами. Швидкість підрахунку: до 2000 купюр за хвилину. Є до 8 детекцій.
Як влаштована лічильна машинка?
Усередині кожної лічильної машинки є система роликів. Коли користувач завантажує пачку купюр у приймальний лоток та включає машинку, ролики починають рухатися. Вони захоплюють банкноти по одній штуці й проводять внутрішнім трактом.
Усередині пристрою є світловий потік, який тимчасово припиняється при проходженні банкнот. Система підраховує кількість переривань та виводить результат на табло. Просунуті лічильники визначають старість грошей. За старістю купюри діляться на 3 класи:
- Банкоматні. Нові гроші, нещодавно запущені в обіг.
- Середні. Неушкоджені гроші зі слідами експлуатації.
- Старі. Купюри з розривами, відсутніми фрагментами.
Деякі моделі дозволяють регулювати швидкість підрахунку. Це корисно для роботи зі старими грошима, які можуть порватися при швидкому захопленні. Коли функціонал лічильника об'єднаний з детектором, під час руху купюри трактом вона перевіряється на справжність.
Більшість лічильників мають додаткові функції:
- Сортування купюр за номіналом
- Сортування грошей за ступенем ветхості
- Підрахунок суми номіналів
- Перевірка грошей на справжність
- Фасування заданого числа купюр
- Робота з доларами та євро
Усі операції проводяться автоматично. На результати підрахунку, перевірки та фасування не впливає людський фактор. Просунуті моделі розпізнають здвоєні, пошкоджені та половинчасті банкноти.