Нещодавно проведені експерименти показують наступне — в осіб із синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) вищий ризик прогресу деменції у похилому віці, порівняно з тими, у кого такого діагнозу немає. Що це таке? Це розлад нервового та психічного розвитку, основною характеристикою якого є невпорядкованість, гіперактивність та імпульсивність. Деякі випадки, за думкою дослідників, можуть виникати навіть у дорослому віці, збільшуючи ризики. Група фахівців з Інституту здоров'я мозку (Rutgers Brain Health Institute, BHI) проаналізувала дані понад 100 000 літніх людей в Ізраїлі за 17 років, з 2003 по 2020 рік. Після цього вони вивчили, як з віком у цій групі розвивалася деменція.

Головні відомості на сьогодні

Проведений експеримент, який було опубліковано у журналі JAMA Network Open, розкрив наступну інформацію — у дорослих осіб із синдромом ймовірність розвитку деменції майже втричі вища, ніж у інших. Ці результати мають значуще значення для медичних фахівців та опікунів, оскільки вони можуть вплинути на підхід до лікування та способи життя таких пацієнтів. За даними, від 3% до 4% дорослих людей страждають від СДУГ. Мільйони дорослих по всьому світу мають цей розлад. Людям з таким синдромом навіть гра у улюбленому Elslots не завжди зможе підняти настрій, але все ж є способи, які допоможуть виправити ситуацію. Основними висновками є те, що:

  • отримані результати вважаються "вихідною точкою" для подальших досліджень цього питання;
  • науковці припускають, що захворювання у дорослих може впливати на мозкову активність і спосіб, яким людина компенсує втрату когнітивних здібностей у старшому віці.

Це дослідження також вказує на можливість, що лікування за допомогою психостимуляторів може допомогти знизити ризик розвитку деменції у дорослих осіб.

Психостимулятори, як правило, впливають на різні хімічні речовини у мозку, такі як дофамін і норадреналін, можуть покращувати концентрацію уваги, зменшувати імпульсивність та полегшувати симптоми надмірної сонливості.

Наростальний обсяг доказів

Нове дослідження розширює розуміння взаємозв'язку між синдромом та ризиком розвитку деменції. Тогорічні висновки, які було зроблено на основі результатів 3 мільйонів мешканців Швеції, народжених між 1932 і 1963 роками, показало, що люди із СДУГ мають майже втричі вищий ризик розвитку деменції. Крім того, виявилося, що у цих людей у 6 разів частіше спостерігаються легкі когнітивні порушення.

У 2021 році провели дослідження на два мільйони осіб, які народилися у Швеції між 1980 і 2001 роками. Ці проведені наукові експерименти не дозволили встановити причинно-наслідковий зв'язок між захворюванням і деменцією, але підкреслили, що існує взаємозв'язок між цими факторами. Отже, оскільки кожного року з'являються нові подробиці щодо цього захворювання, є шанс знайти ефективні методи боротьби із ним.