Починаючи з 2020 року, попит на оренду офісів у столиці різко знизився через розвиток віддаленої роботи, а війна ще більше підкреслила цей тренд. У першій половині 2024 року загальний темп зростання офісних площ значно уповільнився. Видання Finteco аналізує основні тенденції розвитку ринку комерційної нерухомості на найближчий час.
Чому ринок офісної нерухомості переживає кризу
На початок 2024 року рівень вакантності офісних приміщень залишається високим, хоча ставки оренди для класу А в Києві стабілізувалися на рівні $20 за кв.м на місяць. Якщо прогнозувати, чи будуть падати ціни на нерухомість 2025 році, то варто звернути на поточну ситуацію на ринку.
В його сегментах спостерігається зниження орендних ставок через перенасичення вільними площами.
Прогнози на найближчі місяці вказують на подальше зниження орендних ставок, особливо для застарілих об’єктів. Відновлення попиту на офіси можливе лише за умов стабілізації безпекової ситуації та покращення економічної ситуації.
Попри це, ринок офісної нерухомості Києва, демонструє стійкість та продовжує розвиватися. За останні два роки девелопери ввели в експлуатацію щонайменше 10 нових бізнес-центрів:
- Creative State of Arsenal 3 — його відкрили 12 грудня 2022 року, розташовується цей бізнес-простір на площі Арсенальній у будівлі історичної комендатури. Загальна площа становить понад 3000 кв. м, у бізнес-центрі можуть комфортно розташуватися до 475 резидентів.
- GRADIENT Business Centre — його відкриття відбулося 20 жовтня 2023 року на вулиці Короленківській, 4, поблизу станції метро "Олімпійська". Цей 21-поверховий бізнес-центр класу А має загальну площу 102 000 кв.
- Кампуси UNIT.City: У 2023 році закінчили будівництво двох високотехнологічних кампусів в інноваційному парку UNIT.City, кожен з яких має площу приблизно 20 000 кв. м.
- Forum City Garden: Девелоперська компанія Forum Group ввела в експлуатацію цей бізнес-центр у Києві, розширюючи свою мережу об'єктів класу В.
- Бізнес-центри Heritage та tw12ve: У першому півріччі 2024 року в Києві відкрито два бізнес-центри класу В – Heritage площею 13 300 кв. м та tw12ve площею 16 000 кв. м.
Попри складні умови, девелопери продовжують реалізовувати нові проєкти, що свідчить про їхню впевненість у перспективності ринку офісної нерухомості Києва.
Хто є основним гравцем на ринку офісної нерухомості Києва
Це передусім IT-компанії, які, попри загальне зниження попиту, продовжують виступати рушійною силою галузі. IT-сегмент утримує лідерство, забезпечуючи 51% загального попиту на офісні площі. Навіть зі зменшенням фізичної присутності співробітників в офісах, ці компанії залишаються основними орендарями.
Водночас міжнародний сектор суттєво втратив свою частку: кількість іноземних компаній, які мають представництва в Україні, зменшилася з понад 2000 у 2014 році до лише 700 у 2023 році. Це скорочення істотно знизило загальний попит на офісні приміщення.