• Головна
  • Місто - це люди. У Києві за три дні покажуть, яким був культурний Маріуполь, доки не прийшла війна, - ФОТОРЕПОРТАЖ
11:49, 23 червня 2022 р.

Місто - це люди. У Києві за три дні покажуть, яким був культурний Маріуполь, доки не прийшла війна, - ФОТОРЕПОРТАЖ

Фото Євгена Сосновського/ Facebook

Фото Євгена Сосновського/ Facebook

22 червня у Києві у приміщенні Центральної бібліотеки ім. Шевченка розпочався марафон культурних подій «Маріуполь: Мистецтво vs Війна». Тут представлені п’ять тематичних експозицій, присвячених Маріуполю. На них - фото довоєнного міста, зі захисниками “Азовсталю” та  маріупольців, які виживали під час окупації. 

Як повідомляє видання "Вечірній Київ", виставку відвідали мер Вадим Бойченко та міський голова Києва Віталій Кличко. Вони стали одними із перших глядачів епізоду документальної вистави «Обличчя кольору війна» від маріупольського театру авторської п’єси «Conception».

«Ми бачимо сучасний, європейський Маріуполь, який ми будували. Місто, де втілювалися мрії та створювалися нові можливості. Сьогодні місто зруйновано. Ця виставка ще раз показує трагедію сотні тисяч маріупольців, які залишилися без домівок та рідного міста», - сказав Вадим Бойченко. 

Він зазначив, Маріуполь буде повернуто та відбудовано. А наразі для підтримки евакуйованих жителів, у різних містах країни відкриваються центри «ЯМаріуполь». 

Віталій Кличко наголосив, що Київ став тимчасовим прихистком для тисяч маріупольців. Він вірить, що скоро вони зможуть повернутися додому.

«Українці, іноземні медіа, весь світ повинен знати про трагедію Маріуполя, про жорстокість з якою російські війська знищували місто та його мешканців. Маріуполь — це відкрита рана України. Свідчення геноциду українського народу, — зазначив мер Києва. — Цю історію ми повинні передати наступним поколінням, аби вони пам’ятали, як українці виборювали своє право жити у вільній і незалежній країні. Над Маріуполем майорітиме український прапор! Україна здолає навалу варварів і переможе!».

Вторгнення російських військ обірвало стрімкий розвиток Маріуполя як культурного та туристичного осередку.

«До 24 лютого не так багато людей знали про наше місто, сприймали переважно як промислове. Насправді це був сучасний європейський центр, що мав чимало планів і проєктів, — розповідає Діана Трима, директорка Департаменту культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради. — Останні 5 років були дуже яскравими. У нас проходив великий фестиваль на березі моря М-фест, Гогольфест, Маріуполь класік — єдиний фестиваль класичної музики у Приазовському регіоні. Ми багато робили для підтримки творчої молоді, зокрема літню мистецьку академію».

У 2021 році Маріуполь виграв грант УКФ та став «Великою культурною столицею України». За рік тут влаштували 11 великих фестивалів. У місті облаштовували нові парки, зокрема оновили театральний сквер, парк Веселка, площу Свободи, яка стала одним з головних туристичних магнітів. Розташовані по периметру 25 голубів символізують мир. На крилах птахів зобразили орнаменти кожного регіону нашої країни.

У планах міста було будівництво сучасної лікарні і навіть аеропорту, який би мав ім’я видатного скульптора Архипа Куїнджі.

Життя мирного Маріуполя, а також останні трагічні сторінки його історії демонструють тематичні фотоекспозиції. Експозиція «Місто Марії» знайомить з сучасним та динамічним Маріуполем через його простори, міські краєвиди, прогресивні проєкти та локації. «Культура міста М» розкриває Маріуполь через його унікальні культурні події, масштабні фестивалі та міські святкування. «Маріуполь 240 років тому» — це погляд на місто крізь призму історії, його старовинні будівлі.

«Сталь Азову» присвячена «сталевим» захисникам Маріуполя, їх незламності та героїзму, а також звичайним маріупольцям, яких не зламала війна. «Маріуполь vs Війна» представляє епізоди протистояння міста Марії та нищівної сили війни, що обернула його на руїни.

У розділі «Маріуполь втрачає найкращих» розповідають про діячів культури, життя яких забрала війна. Серед них — народна артистка України Світлана Отченашенко, офіцер та письменник Євген Баль, історик Сергій Буров, керівниця Маруіпольського театру ляльок Ірина Руденко, письменник Анатолій Ніколін…

Чимало світлин для експозиції надав маріупольський фотограф Євген Сосновский. З 2014 року він знімав патріотичні, мистецькі та інші знакові для міста події. Два місяці разом з родиною перебував в окупації й, виходячи з підвалу, фіксував страшні перетворення Маріуполя.

«Маю понад 50 тисяч фотографій. Відчуваю біль. Бо ніколи не можна буде повернути ту атмосферу, — поділився Євген Сосновський. — Звільнити той самий Маріуполь неможливо. Це буде вже інше місто з новою історією».

До Києва після півтора місяця перебування в окупації переїхали й актори театру авторської п’єси «Conception».

«У нас була неймовірна атмосфера, театр мав великий попит. За місяць глядачі розкуповували всі квитки, — пригадує засновник та режисер театру Олексій Гнатюк. — Мали 8 унікальних вистав, що проходили у камерному форматі. Глядачі були учасниками спектаклів, бо у нас не було сцени, що розділяла б акторів і глядачів. Кожну виставу намагалися зробити як особливу подію, свято — з приємними зустрічами та живою музикою».

До 27 березня чимало акторів знаходилися в театрі, підвал якого слугував укриттям. Руйнування змусило їх полишити рідне місто. Пішки вирушили на Мелекіне, звідти дісталися до Бердянська, Запоріжжя і, нарешті, до Києва. У межах марафону вперше публічно показують фрагмент документальної вистави «Обличчя кольору війна».

«Зараз ми відроджуємо театр у Києві. Всі учасники вистави, заснованої на реальних подіях, діляться власними враженнями, станом, емоціями, пережитими в окупованому Маріуполі, — зазначає Олексій Гнатюк. — Хочемо показати, що ми не зломлені. Готові й надалі розвиватися, відновлювати культуру нашого міста. До нас приєдналися й інші актори та культурні діячі Маріуполя, яким не вистачає сцени.

Репетируємо у приміщенні театру Карпенко-Карого, шукаємо для себе власну сцену. Плануємо велику виставу з використанням диджітал-технологій. Художники в реальному часі будуть малювати події, що відбувалися в Маріуполі. Наразі в трупі 14 людей, і до нас постійно приєднуються нові учасники».

Актори переповідають свої історії. Як на початку війни намагалися жити, як раніше, і займатися звичними справами. Однак «прильотів» ставало все більше, на п’ятиий день вимкнули світло. Були змушені під обстрілами готувати їжу. Як ховалися у підвалах і втрачали знайомих. Глядачі не могли стримати сліз, пригадуючи власні переживання…

«Зараз театр готовий об’єднувати. Ми віримо, що мистецтво може зцілити навіть понівечену душу. Знаємо, що обов’язково повернемося в рідний український Маріуполь», — завершує зворушливий показ один із акторів.

«Дуже емоційна вистава. Дівчата та хлопці не грали. Вони розказували, що пережили, — каже після оплесків Віталій Кличко. — Місто — це не парки і будівлі, а в першу чергу люди, які живуть там. Ми все відновимо і відбудуємо. На жаль, в житті ключовим є принцип: без боротьби нічого не буває. Потрібно боротися за світогляд, за своє місто, країну і майбутнє. Переконаний, що об’єднавши зусилля ми переможемо. Бо правда на нашому боці».

Творчий вечір продовжили музичні виступи уродженців Маріуполя — поета та композитора Андрія Голованя, музиканта та фіналіста шоу «Х-фактор» Олександра Кривошапко.

Мер Маріуполя Вадим Бойченко впевнений, що росіяни заздрили розвитку Маріуполя, адже він за останні роки став вітриною відновленого Донбасу. І тому так жорстко і цілеспрямовано нищили місто.

«За сім років місто збільшилося на 30%. Люди повірили в нього, їхали з окупованих Донецька, Єнакієва і Макіївки, хотіли жити у вільному цивілізованому світі, — поділився Вадим Бойченко. — Але так сталося, що 24 лютого ворог прийшов і почав руйнувати, вбивати та знищувати нас як націю. У 1941-43 роках, за два роки окупації фашисти в Маріуполі вбили більш як 10 тисяч людей. За 2 місяці рашисти вбили понад 22 тисячі мешканців.

Марафон Meet up «Маріуполь: Мистецтво vs Війна» — перший масштабний захід у столиці, в якому беруть участь культурні діячі, які були в окупації і яким вдалося вийти. Наразі вони перебувають у Києві в евакуації.

Проведення культурної події у столиці підтримали Департамент культури КМДА та Київський міський центр народної творчості та культурологічних досліджень.

«Культурні діячі Маріуполя, які переїхали до Києва були розгублені, їм складно було знайти партнерів. Наш центр не зупинявся, ми постійно проводили події. Тому радо підтримали маріупольців, — розповів директор центру Федір Баландін. — Вважаю, концентрація культурних ініціатив, етнічне і релігійне розмаїття дає змогу Маріуполю творити новітню історію культури України. Ми хочемо і мріємо повернути Маріуполь до України. Знаємо, що так і буде. І навіть плануємо дні київської культури у звільненому місті».

Федір Баландін часто бував в Маріуполі. Згадує, що на його очах місто змінювалось і стало українською Рів’єрою.

«Для мене Маріуполь асоціюється з грецькою культурою, — поділився він. — Так, на конкурс пісні мовами країн ЄС „Formidable“, який ми проводимо, учасники з Маріуполя часто надсилали пісні грецькою мовою. Греки зробили визначний внесок в розвиток міста, чимало його локацій наче дихали Грецією».

Важливо, що марафон поклав початок створенню платформи культури Маріуполя в Києві. Що об’єднувала б митців і давала змогу реалізовувати їх творчі ідеї.

Meet up «Маріуполь: Мистецтво vs Війна» триватиме до 24 червня. Окрім експозицій, відвідувачам підготували різнопланову програму. З програмою можна ознайомитися ТУТ

У статті використано фото Євгена Сосновського, сайту "Вечірній Київ" та пресслужби Маріупольської міськради


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Київ #марафон
live comments feed...