Чи вистачить у росії грошей, щоб відбудувати Маріуполь
18 російських регіонів оголосили про шефство над населеними пунктами чи районами Донецької та Луганської областей України, які окупувала росія.
Відновлення вибудовується за схемою, яка була застосована після окупації Криму. Влада зобов’язала декілька регіонів росії відбудовувати Крим за власні регіональні гроші. Мова йшла в першу чергу про регіони росії, найближчі до Криму територіально.
У випадку з Донбасом росія забажала прокурити таку ж схему, проте виникли проблеми.
Проблема перша
Згідно до законів російсько федерації, регіони можуть надавати шефську допомогу тільки суб’єктам російської федерації. Україна – це інша держава. Навіть визнані росією «ДНР» та «ЛНР» з точки зору російського законодавства – це інша держава. А це означає, що кожного губернатора росії путін зможе притягнути потім, пізніше, до кримінальної відповідальності за шефську допомогу Маріуполю чи то Новоазовську. І це стримує російських губернаторів в бажанні їхати на Донбас.
Проблема друга
Брак грошей в регіональних бюджетах. Якщо федеральний бюджет росії ще якось витягує за рахунок накопичених резервів, то регіональні бюджети просто потерпають від недофінансування.
Як повідомляють російські ЗМІ (підкреслюємо – не українські, а саме російські), в регіонах повністю були згорнуті програми з ремонту та будівництва дорог. Призупиняють роботу підприємства. Навіть ті, які не потрапляють під санкції.
У Пскові став завод із сушіння ягід і фруктів «Сибірський гостинець», оскільки немає ані ягід, ані фреону, ані деталей. Директор та найбільший акціонер компанії Дмитро Ходас повідомив, що Росія не має виробництва побутових приладів та речей у промисловій кількості – всі комплектуючі імпортні:
«Ми не вирощуємо фрукти та ягоди (навіть полуницю) у промислових обсягах для переробників. Ми не виробляємо фреон – газ, завдяки якому працює ваш холодильник. Ми не робимо в необхідних обсягах нічого, щоб зробити країну стратегічно незалежною».
Рязанська підприємниця Олена Тагільцева, яка створила бренд одягу «Ochen.clothes», жаліється, що залишилась без імпортних матеріалів і основного інтернет-майданчика:
«Ще вчора я впевнено твердила: ми зможемо вижити. А сьогодні нам скасували Instagram. Впевненість відпала. Я будувала свою справу шість років. Вкладено багато сил, нервів, часу і грошей. Всі контакти, замовлення – в Instagram. Тепер мені здається, що я стою на руїнах у повній розгубленості. Навіть у часи дефолту було зрозуміло, що все буде дуже дорогим, але буде. Нині ж здається, що незабаром взагалі нічого не буде. У нас все імпортне: машини, тканини, блискавки, фурнітура, навіть ниток своїх у країні немає».
У травні в Ленінградській області через санкції став Тихвінський вагонобудівний завод. За принципом доміно це вдарило по малим підрядникам. Одним довелось брати кредити на зарплати, іншим – шукати замовлення деінде.
Аграрії визнали, що стануть неефективними, якщо перейдуть на російську техніку. Іван Брігерт, президент Союзу селянських (фермерських) господарств Омської області каже:
«Як можна нашим великим передовим підприємствам пропонувати перейти на російську техніку і зберігати високі результати роботи? Це ж немислимо. Уявіть, що ви їздите на «Мерседесі», а тепер маєте пересісти на «Москвич». По-перше, це дорого: навіть якщо я продам зараз два своїх комбайни New Holland, мені все одно не вистачить грошей, щоб придбати один «Ростсільмаш». Тим більше із нинішньою вартістю кредитів… Ми 30 років поклали, щоби створити гідний парк техніки, придбати це імпортне обладнання, а тепер нам пропонують взяти «Кіровець» і ще 30 років за нього розраховуватися».
І така ситуація – всюди по росії.
Наталія Зубаревич, російський економіко-географ, спеціаліст у галузі соціально-економічного розвитку регіонів, професор кафедри економічної та соціальної географії Росії географічного факультету МДУ імені М. В. Ломоносова, вчора отримала статистичні дані по результатах економічної діяльності країни за травень. І вона побачила провал майже по кожному з напрямків економіки. Причому якщо цей провал в травні порівнювати з квітнем, то ситуація ще біль-менш, але якщо дані порівнювати з березнем – то це вже шокуючи новини для російських громадян.
Падіння економіки – від 6 до 17%, окрім будівництва житла. Але Зубаревич не впевнена, що і тут не почнеться спад через те, що у людей просто не залишається грошей на іпотеку.
Чим і як допомагають
Російське видання РБК спробувало проаналізувати, яким же ресурсом регіони допомагають українським містам, і не знайшло чіткої відповіді, звідки ресурси.
Жоден із представників регіональної влади росії не навів даних про те, скільки коштів буде виділено на допомогу «ЛНР» та «ДНР». Бо по факту - грошей немає.
Тому ця допомога наразі має вираз не фінансовий, а людський та суто технічний. Регіони направляють власну техніку та фахівців. Що стосується будівельних матеріалів, то тут, пише видання, росія змушує підприємців надавати власне майно безкоштовно, в якості своїх зобов’язань перед владою рф.
Наприклад, Тульська область взяла на себе зобов’язання по відновленню Лівобережного району Маріуполя. Але після того, як представники регіону приїхали і побачили на власні очі масштаб руйнувань, попросили допомогу у інших регіонів. І тепер Лівобережжя поділили між собою Тула і Москва.
Санкт-петербург взяв на себе Центральний район Маріуполя. Але і там не кажуть, звідки взяли гроші.
У прес-службі губернатора Петербурга РБК не надали інформацію про джерела фінансування, зазначивши, що всі відомості знаходяться на офіційному сайті адміністрації.
Москва та Пітер це на сьогодні єдині регіони, які ще якось справляються з економічною ситуацією. Але і вони не можуть відверто сказати: грошей в бюджеті недостатньо для нас, не кажучи вже про Донбас, тому ми використовуємо «ініціативу підприємців». Саме за словом «ініціатива» росіяни ховають слово «примусили».
Методом примусу російська влада має висмоктати з власного бізнесу біля 2 трильйонів рублів на відновлення двох областей – Донецької та Луганської.
АЛЕ! Цих грошей катастрофічно недостатньо для того, щоб відновити зруйновані регіони.
За дуже попередніми оцінками Маріупольської міської адміністрації, для відновлення Маріуполя потрібно не менше 10 мільярдів доларів. Це більше ніж пів трильйона російських рублів! На одне тільки місто!
Двох мільярдів рублів може вистачити лише на Маріуполь, Сєвєродонецьк і Волноваху з Горлівкою. І це при умовах, що росіяни не будуть красти. Хоча такого ще ніколи не було. Тому і ці міста відновити росіянам навряд чи вдасться.
Але головне навіть не крадіжки. Обіцяних трильйонів немає в регіонах вже зараз. Вони існують лише в обіцянках. Тож, єдиний порятунок для українських міст – деокупація.
В статті використані дані з сайту "Наші гроші" , РБК та 0629.com.ua
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Біологічна зброя. Як росія вбиває маріупольців без бомб і ракет, - ФОТО, ІНФОГРАФІКА
ЧИТАЙТЕ НАС В ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ МАРІУПОЛЬ 0629. ОБГОВОРЮЙТЕ НОВИНИ В НАШІЙ ГРУПІ В ФЕЙСБУЦІ МАРУПОЛЬ МІСТО-ГЕРОЙ