• Головна
  • Що буде з маріупольськими ЗМІ після рішення Ахметова відмовитись від медіа
12:58, 12 липня 2022 р.
Надійне джерело

Що буде з маріупольськими ЗМІ після рішення Ахметова відмовитись від медіа

На фото - останній візит Ріната Ахметова в Маріуполь напередодні масштабної війни. 16 лютого 2022 рік

На фото - останній візит Ріната Ахметова в Маріуполь напередодні масштабної війни. 16 лютого 2022 рік

Вчора, 11 липня, Рінат Ахметов заявив, що виходить з медіабізнесу і повертає державі ліцензії, також припиняє роботу онлайн-ресурсів, що належали його медіагрупі. 

Це рішення Ахметова торкається Маріуполя безпосередньо. 90% маріупольських ЗМІ належать саме Рінату Ахметову. Тож ми вирішили розібратись в цьому питанні. Чим обернеться ця історія для маріупольського медіасередовища.

Наразі маріупольський сайт Ахметова mrpl.city продовжує роботу. Хоча он-лайн ресурси національного розповсюдження Групи перестали оновлюватись з відучора.

Що буде з маріупольськими ЗМІ після рішення Ахметова відмовитись від медіа, фото-1

Телеканали медіагрупи, Україна, Україна24, НЛО ТВ і навіть Футбол, почали транслювати національний телемарафон.

В Маріуполі телеканали Ріната Ахметова з початком війни і окупації міста перейшли на роботу в онлайн-форматі та на you-tube. Тож поки що в їх роботі змін не відбулось. Керівник телеканалу МТВ Микола Осиченко не прокоментував нам ситуацію через те, що рішення власника для нього, як і для багатьох інших колег, стало сюрпризом.

Що буде з маріупольськими ЗМІ після рішення Ахметова відмовитись від медіа, фото-2

Але він не виключає, що вихід із бізнесу такого інвестора, як Рінат Ахметов, може спровокувати кризу на ринку праці в сфері медіа.

Редактор маріупольської міської газети «Приазовський робочий» Олена Калайтан також поки не прокоментувала ситуацію.

Нагадаємо, що ПР – єдина міська газета, яка залишилась в Маріуполі. Її втрата може взагалі означати припинення існування паперової преси в місті. Бо ПР – це бренд, піднімати ж з нуля невідому газету в умовах тотальної цифровізації буде дуже складно. Це неприбутковий бізнес.

Наразі газета «Приазовський робочий» не виходить у друк з березня 2022 року через війну і окупацію Маріуполя. Її логотипи використовують російськи окупанти, які привласнили майно медіахолдингу.

Для журналістів та технічних працівників медіакомпаній залишається основне питання – чи зможуть вони продовжувати працювати, чи опиняться без роботи. Під час війни і природньому звуженні медіасередовища це може стати великою проблемою для декількох тисяч чоловік, що працювали на Ахметова.

Правда, експерти не так вже і песимістичні. 

Оксана Романюк, керівниця Інституту масової інформації вважає, що після гучної заяви Ахметова варто очікувати появу онлайн-холдингу, «записаного на кота». 

«Скажем прямо, телевізійні ліцензії дещо втратили свою цінність в умовах "марафону". Схоже, вони більше не приносить ні прибутку, ні довіри. Олігархи звикли самі контролювати контент, плюс прибутки від реклами, які опинились під питанням…

Активи можна переформатувати на онлайн, у якого буде якийсь новий власник (чи власники), не олігархи. За новим законопроєктом про медіа, онлайни стануть повноцінними медіа. Якось так», - вважає експертка.

Що буде з маріупольськими ЗМІ після рішення Ахметова відмовитись від медіа, фото-3

Заява Ахметова про передачу ліцензії "на користь держави" – це гра слів, пояснює LIGA.net член громадської ради при Нацраді з питань телебачення і радіомовлення Олександр Глущенко. Відмова від ліцензії не означає, що тепер телеканали перейдуть у користування держави. 

Ліцензія – це по суті дозвіл на роботу телерадіокомпанії, пояснює Глущенко. Відмова від неї означає, що її телеканали просто припинять діяльність після проходження відповідної процедури. 

Що буде з маріупольськими ЗМІ після рішення Ахметова відмовитись від медіа, фото-4

"Якщо у вас є студія, телеканал і ви отримали ліцензію, але в якийсь момент захотіли припинити роботу, то це не означає, що ви маєте державі віддати свої камери, обладнання. Це приватна власність", – пояснює Глущенко. У такому випадку працівники зазвичай звільняються, додає він.

Це ж саме уточнення надала і  директорка з комунікацій SCM Наталія Ємченко, реагуючи на висвітлення заяви Ріната Ахметова щодо «виходу його компанії з медійного бізнесу».

«Ми повертаємо державі тільки державне, тобто ліцензії (які вона нам видала) на мовлення. Все. Саме це зазначено в заяві Ріната Ахметова. І саме це буде зроблено», — написала вона в своєму Фейсбуці, уточнивши, що «жодні інші активи медіагрупи (окрім цих ліцензій ми державі не передаємо — ані бренди, ані бібліотеки. Про передачу активів нема ані слова в заяві Ахметова». 

В президентській партії «Слуга народу» в цілому задоволені рішенням Ахметова. Його рішення відмовитись від ліцензій там вважають доказом того, що вони були праві, коли вносили в закон про деолігархізацію умову про власне медіа.

Проте в соціальних мережах сміються з цього.

«Був олігарх – і немає олігарху», - коментують українці, розуміючи, що все це в суспільстві відбувається трохи по-іншому.

Що буде з маріупольськими ЗМІ після рішення Ахметова відмовитись від медіа, фото-5

В холдінгу Ахметова Закон про олігархів формально називають основною причиною відмови від медіабізнесу. Проте «Детектор медіа» пише, що це скоріше – формальний привід. А основна причина – гроші, точніше їх відсутність.

«Бізнес Ріната Ахметова значною мірою зосереджений на Донеччині, зокрема у загарбаному росіянами Маріуполі, та залежить від експорту через порти, - пише видання. - За час великої війни бізнесмен втратив 9,5 мільярдів доларів. Зруйновані “Азовсталь” і комбінат Ілліча; “Запоріжсталь” не може продавати продукцію через заблоковані порти», — змальовував втрати Ахметова в інтерв’ю «Детектор медіа» директор департаменту дистрибуції платних каналів і медіаплатформ «Медіа Групи Україна» Олександр Ремезовський. - Великі втрати і в енергетичної компанії ДТЕК. Навіть за умови, що всю територію України незабаром звільнять, багато з цих втрат неможливо буде компенсувати — наприклад, зруйновані комбінати, які були збудовані ще за Радянського Союзу».

Тож грошей мало, користі в умовах відсутності виборів, реклами та суцільного телемарафону від телеканалів майже ніякої, через це, роблять висновки експерти, і було ухвалене рішення.

Як би там що, вочевидь маріупольське медійне середовище чекають зміни. Якими вони стануть – будемо дивитись.

ЧИТАЙТЕ НАС В ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ МАРІУПОЛЬ 0629. ОБГОВОРЮЙТЕ НОВИНИ В НАШІЙ ГРУПІ В ФЕЙСБУЦІ МАРУПОЛЬ МІСТО-ГЕРОЙ

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Ахметов
live comments feed...