• Головна
  • Титано-цирконієвий клондайк. На що окупанти хочуть перетворити Маріупольській район
13:15, 19 серпня 2022 р.
Надійне джерело

Титано-цирконієвий клондайк. На що окупанти хочуть перетворити Маріупольській район

Останнім часом пропагандистські російські ЗМІ стали розповсюджувати тези про дальшу долю Маріупольського району. Окрім використання цього регіону як транспортного хабу, окупанти хочуть почати добувати тут титан та цирконій.

«Новоросія із залізорудного та вугільного серця Росії, як це було у 20 столітті, може перетворитися на титаново-цирконієве”, - розповсюджують російські пропагандисти один з наукових докладів.

В ньому, в тому числі, пропонують розпочати розробку цирконієвого родовища під Маріуполем, у селищі Нікольське.

«Тільки навколо нещодавно звільненого від варварів Маріуполя знаходяться родовища цирконію, ніобію та танталу, деякі з цих родовищ були закинуті в період української окупації, деякі ніколи не розроблялися», - пише російський експерт.

Але вони не розроблялись не просто так. Проблема в тому, що Азовське цирконієве родовище біля Нікольського, про яке згадує автор, розташоване всього в 1,5 кілометрах від будинків місцевих мешканців. Видобування радіоактивного елементу знищить це селище.

Саме це змусило в 2021 році все село вийти на протест. «Ніхто не хоче, щоби у них під боком радіаційні метали видобували. Їм – гроші, а нам – смерть», – обурювалися люди.

Титано-цирконієвий клондайк. На що окупанти хочуть перетворити Маріупольській район , фото-1

Вони не вперше протестували проти видобутку цирконію. Бо бізнесу дуже цікаво було взяти участь в розробці. Мова йде про величезні гроші.

«Протягом кількох десятків років розробка родовища залежно від способу розробки та глибини технологічного переділу може приносити щорічний чистий прибуток у десятки мільйонів, а за весь період розробки у кілька сотень мільйонів доларів» - йдеться у науковому дослідженні Є. Шеремета, С.Стрекозова та Л .Сета, опублікованому в 2007 році.

В 2012 році вкластися в цю справу хотіло ТОВ «Азовське рудоуправління». Люди вийшли на протест. В селище приїхав сам губернатор Шишацький. Хотів переконати місцевих, але вимушений був піти на поступки. 

У 2021 році інтерес до цирконію знову прокинувся. Голова Державної служби геології та надр України Роман Опімах оголосив про продаж спецдозволу на розробку Азовського цирконієвого родовища.

В справу втрутився очільник військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко, який добився від Мінприроди, щоб цей лот був не просто знятий з аукціону, а назавжди викреслений із переліку перспективних і таких, що підлягають розробці.

Люди в Нікольському з полегшенням видохнули. Але прийшли російські окупанти, для яких життя і здоров’я людей не варті нічого. Маріуполь  - кращий доказ цієї думки.

Титано-цирконієвий клондайк. На що окупанти хочуть перетворити Маріупольській район , фото-2

Тому вони знову поновили розмови про видобуток, причому не тільки цирконію, а тепер ще і титану.

Чи вийдуть мешканці Нікольського на протест цього разу? Цікаве питання. 

Читайте нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629. Пишіть нам в Телеграм-бот 0629. Це зручно!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Маріуполь #Нікольське
live comments feed...