Як маріупольці проголосували на референдумі за незалежність України, - ФОТО
1 грудня 1991 р. на підтвердження Акту проголошення незалежності України відбувся Всеукраїнський референдум та одночасно вибори Президента країни.
Зараз в Маріуполі дуже поширена теза про те, що у маріупольців відібрали велику країну (мається на увазі СРСР) і навіть не спитали у них, а чи хочуть вони цього.
Одним з публічних просуванців цього наративу є керівник прес-служби гауляйтера Маріуполя Іващенка, Андрій Кіор.
Насправді це навіть не маніпуляція – це відверта брехня.
Всеукраїнський референдум в Маріуполі відбувся. Немає даних по явці конкретно по Маріуполю, але є цифри в цілому по країні: на виборчі дільниці прийшло близько 32 мільйонів громадян (84% внесених до списків), із них майже 29 млн (90,32%) підтвердили Акт проголошення незалежності України.
Важливий момент. Маємо архівні дані виборчої комісії в Маріуполі.
80,6%маріупольців підтримали Акт проголошення незалежності України. Незважаючи на комунальні та побутові проблеми, соціальні негаразди та загальну смуту, люди вірили в Україну, у її потенціал та у європейський вибір.
На Донеччині незалежність України підтримали 83,9 відсотка виборців
На фото - виборці біля кабін для таємного голосування на виборчій дільниці №51 шахти імені Калінімна міста Донецька.
Більшість з тих, хто зараз в окупованому Маріуполі кричить «росія ура» - теж віддали свої голоси за незалежність України. Просто в 1991 році вони ще думали головою і вважали, що незалежність надасть їм більше можливостей і прав. А останні 10 років ці люди перебувають під впливом російської пропаганди, яка не показує, як живуть люди в Курську, Томську, Воркуті, Воронежу. А показують Москву і кажуть: ось так би ви могли жити, якщо б не від’єднались.
Насправді, як би ми жили, якщо б не від’єднались, добре видно сьогодні в окупованих Маріуполі, Донецьку, Макіївці, Зугресі тощо.
1 грудня також відбулись вибори першого Президента України.
В Маріуполі голоси розподілились так: за Л.Кравчука проголосували 65,5% виборців. На другому місці у Маріуполі опинився Б.Грінєв (12,8%), на третьому – лідер РУХу В.Чорновіл (11,1%).
Крім того, в Маріуполі підтримали рух на заборону комуністичної партії. Люди виходили з плакатами. Такими ж картинками був обліплений будинок колишнього горкому КПУ.
5 грудня 1991 року Верховна Рада прийняла звернення «До парламентарів та народів світу», в якому наголошувалося, що договір 1922 року про створення СРСР Україна вважає щодо себе недійсним та недіючим.
5 грудня на урочистому засіданні Верховної Ради Леонід Кравчук склав присягу народу України. Цього ж дня Головою Верховної Ради обрано Івана Плюща.
8 грудня, після підписання у Біловезькій Пущі президентами Білорусі, Росії та України спільної заяви, Радянський Союз перестав існувати як суб'єкт міжнародного права вже не тільки для України, а і для інших колишніх республік.
Країна, яка стала осередком терору для мільйонів громадян, яка знищили мільйони українців, велику частину найкращих умів України, її інтелігенцію, країна, яка поринула свій народ у бідність – зникла.
І ось тепер послідовники цієї країни знову вбивають. Вони вже вбили сотні тисяч українців, серед ни х десятки тисяч маріупольців, лише для того, щоб повернути своє право вбивати на території пострадянського простору.
Цьому не має і не буде вибачення НІКОЛИ.
Пам'ятаємо про злочини СРСР і сучасні злочини російської федерації, спадкоємиці Радянського Союзу.