За три дні до повномасштабної війни. Про що говорили маріупольці в соціальних мережах, - ФОТО
Рефлексія – це здатність аналізувати свій власний досвід, виконувати роботу над помилками, доходити до висновків, для того щоб не повторювати свої прорахунки та помилки у майбутньому. Тож сьогодні ми повертаємось у 21 лютого 2022 року, щоб подивитись, про що думали маріупольці, що обговорювали в соціальних мережах за три дні до повномасштабної війни.
Півмільйонне місто Маріуполь пережило страшну трагедію. Близько ста тисяч людей цю трагедію не пережило. Але правда така, що більшість містян у війну не вірили. Більше того – вони її заперечували, а тих, хто попереджав про небезпеку, називали різними образливими словами.
Ми проаналізували дописи маріупольців у найбільший на той час групі в Фейсбуці – «0629.com.ua Город Мариуполь».
В групі – 55 тисяч учасників. Зараз група заблокована Фейсбуком за антиросійський контент і «розпалювання антиросійської ворожнечі». Проте вона не видалена. Тож ми змогли повернутись у минуле і згадати, яким був соціальний контекст у Маріуполі.
21 лютого
Путін проводить відкрите засідання «совета федерации рф», на якому ухвалюється рішення про визнання «незалежності» так званих «ДНР/ЛНР» в кордонах Донецької та Луганської областей.
В Донецьку та Луганську починається якась дивна мобілізація. Людей вивозять до Ростову-на-Дону. Тобто 8 років не евакуювали, а тут раптом почали.
Маріупольці відреагували так: не треба дивитись новини, особливо на 0629. Мовляв, журналісти тільки «распри создают».
Хтось виклав пост про те, що не треба дивитись телевізор, натякаючи, що там тільки і роблять, що брешуть. І під цим постом – більше десятка коментарів про те, які журналісти брехуни.
На цьому фоні депутат Маріупольської міської ради Максим Бородін залишає в групі допис, в якому попереджає: це початок війни. Вона неминуча. Звертається до тих маріупольців, хто всі останні роки чекав на росію з питанням: ну що, готові до життя в сірій зоні? Жити без світла, води, без банкоматів, проте мова заважати не буде.
Цей допис дуже тригернув маріупольців. 300 людей висловились під цим постом.
Одним з перших висловився активіст (у минулому) Денис Гаврилов. Він звинуватив Бородіна в тому, що той розводить «мовний срач». Продемонстрував зневагу до попередження, а потім став доводити, що прекрасно володіє українською мовою.
До речі зараз цей «активіст» і «орденоносец» колаборантить на окупованій території. Створив собі фірмочку будівельну, заробляє. Українську забув, мабуть, зовсім.
Маріуполець Максим Алемасов дуже образився на Бородіна. Звинувати його в тому, що він «у кожну бочку…» Мовляв, якщо ти за екологію, то за екологію і пиши. А про політику не треба. Цей Алемасов сам втік до Москви, проте батьки його залишились в Маріуполі.
Бородін попередив Алемасова, що російські ракети не обирають, де свої, де чужі. Так і сталося. Будинок Алемасова був випалений вщент.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Борги по зарплатах, як в лихі 90-ті. Ситуація в Маріуполі
А ось і інші думки.
Провокатор, брехло, «возомнил себя голубых кровей», треба референдум, хай захоплюють, головне, щоб доєднали до росії…
Це пишуть не боти, не «тролі», а реальні маріупольці.
21 лютого
Донецький прикордонний загін попередив про заборону виходу в море через небезпеку обстрілів.
Реакція – ви брешете. Коли рибалка?
18 лютого
Росіяни обстріляли дитячий садочок. Реакція - брехня.
22 лютого
Ми дослідили реакцію маріупольців на попередження про загрозу війни.
Реакція – «повний брєд».
До речі, вся стрічка після 24 лютого Миколи Чиканчи, якого ми так "за... ли" своєю війною, забита повідомленнями про розшук родичів, зниклих у Маріуполі. Війна таки змусила про себе говорити.
Ввечері 22 лютого близько 1000 чоловік, вийшли на антивоєнний мітинг. Це був останній мітинг в Маріуполі під українськими прапорами. 23 лютого вранці на сайті і в соцмережах ми розмістили матеріал про нього.
Реакція маріупольців, які мітинг не підтримали: «сколько на рыло получили».
Звісно, були і інші коментарі. Проукраїнський актив багато писав і коментував, що треба готуватись до гіршого.
Маріупольчанка Наталі Черних писала в коментарях, що війна буде страшною.
Проте ці голоси були слабкі та поодинокі. Переважна більшість не вірила у війну, а тому до неї і не готувалась.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube