Чому маріупольцям в окупації ніяк не вдається відремонтувати приватні будинки
Приватний сектор Маріуполя – зараз найбільш зруйнована частина міста. На початок повномасштабного вторгнення в Маріуполі було більше 42 тисяч приватних будинків. Більша частина з них, приблизно 80%, пошкоджені частково або повністю зруйновані. Коли новий гауляйтер Олег Моргун тільки прийшов до окупаційної влади у Маріуполі, він наголосив, що планує за рік відновити 10 тисяч приватних будинків. Це так і залишилося на рівні обіцянок. Наразі російські будівельні компанії не беруть участь у реновації цих будинків. Фінансово їм це не цікаво, тож окупанти вирішили перекласти проблему відновлення приватного сектора на плечі самих маріупольців. Проте городяни масово скаржаться, що не можуть добитися від окупантів ані виділення будматеріалів, ані допомоги у ремонті.
Мешканка Маріуполя, якій окупанти призначили 10 тис. руб. пенсії, подала документи на поновлення свого приватного будинку. Комісія визнала, що пошкоджено 40% будівлі. Згодом наступна комісія вирішила, що пошкоджено лише 10%.
"Ця комісія навіть відмовилася увійти у двір і обстежити приміщення. Компетентність даної комісії викликає сумніви. У результаті замість належних за площею будинку 616 тисяч рублів на відновлення житла, бригади будівельників та повного відновлення будинку (обіцяли навіть стелі відновити) насправді схвалено всього 63 тисячі рублів! На цю суму неможливо навіть вікна замовити, не те щоб дах зробити. Іде осінь, дощі. Допомоги немає", - розповідає пенсіонерка і зазначає, що ще один холодний сезон будинок просто не витримає і зруйнується.
З такими проблемами стикається більшість власників приватних будинків.
"/Окупаційна, - ред./ влада щоразу вигадує нові приводи, аби не платити", - стверджують маріупольці.
Наприклад, одна з причин – земля, на якій збудовано будинок, не приватизована. При цьому окупанти не враховують тієї обставини, що за українським законодавством ділянку передано у безстрокове користування.
У окупантів є що одна нова бюрократична процедура – всю нерухомість, у тому числі й приватні будинки, необхідно перереєструвати за російськими законами, і лише після цього можна заново подавати заявку на відновлення.
"У моєму приватному будинку зруйновано 16 вікон, частково покрівлю та вхідні двері дверей, - розповідає Ганна М. - Подала в серпні минулого року заяву на компенсацію матеріалу. До числа щасливих не увійшла. Сказали чекати квітня. У квітні в Іллічівській адміністрації сказали очікувати протягом року, але в травні сказали заново переоформлювати будинок на російські документи. Щоб перереєструватися, потрібно взяти талон, який видають раз на місяць, після подачі ще 90 днів чекати на відповідь комісії, і тепер я знову наприкінці списку на руйнування. До того часу сніг у Маріуполі піде".
"Були сьогодні на 24 кварталі Іллічівського району. Талонів на руйнування дали лише 30 штук. Свавілля", - обурюється маріупольчанка Владислава.
Ще одна проблема, з якою стикаються маріупольці - відсутність правовстановлюючих документів додому.
"Під час бомбардування у моєму будинку сталася пожежа, згоріли документи. В Україні реєстри для окупованих територій закриті. Відновити їх практично неможливо. У місті є адвокати, нотаріуси, які нібито можуть з цим допомогти, але їхні послуги коштують дуже дорого, я не маю таких грошей", - зазначає мешканка Приморського району Ольга М.
Наразі від маріупольців вимагають оформлення сертифікату на компенсацію пошкоджень. І лише після цього нібито розпочнуть ремонтні роботи. Причому розплачуватись із будівельниками городянам пропонують грошима сертифікату. Як правило, цих грошей не вистачає, і люди змушені доплачувати із власної кишені.
Маріупольчанка Ольга розповідає, що ще з жовтня минулого року чекає на відповідь на заявку про відновлення житлового будинку. За її словами, виданий окупантами сертифікат не покриває витрати на ремонт, тому що будівельний підрядник ставить свої ціни на послуги та матеріал, які найчастіше набагато вищі, ніж оцінюється при видачі сертифікату.
Незрозуміла ситуація й з нібито безкоштовним отриманням будматеріалів. За словами городян, окупанти привозять лише частину будівельних матеріалів, а решту обіцяють надати за необхідності. Пояснюють це тим, що побоюються, що городяни залишки матеріалів розпродають.
"Допомогли будбригадою та матеріалів привезли купу. Хотілося б так написати, але за фактом привезли 27 листів шиферу та коробку цвяхів - на цьому допомога закінчилася. Все робили самі, а якщо робили самі, то компенсації не передбачено", - ділиться маріуполець Дмитро К.
На початку серпня 2023 року гауляйтер міста Олег Моргун похвалився, що вже нібито відремонтовано 1371 будинок, будівельні матеріали завезено майже 3800 адресатам. Якщо урахувати, що у Маріуполі пошкоджено близько 30 тисяч приватних будинків, тож довго доведеться чекати відновлення.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube