Більша частина переселенців втратять право на допомогу з лютого 2024 року. Люди вимагають змінити закон
Починаючи з 1 лютого 2024 року значна частина вимушених переселенців в Україні припинять отримувати допомогу від держави на оренду житла. За різними оцінками, втратити соцвиплату можуть від 60 до 85% ВПО.
Зміни до порядку здійснення виплат почали вводитися поступово ще з серпня минулого року. За ними, особи, які змінювали місце проживання на окупованій території, позбавлялися права на отримання соціальної допомоги. Змінювалися вимоги щодо матеріального стану отримувачів. Українці, які виїхали за кордон, ще восени припинили отримувати соціальну допомогу.
Але найбільше охоплення серед ВПО буде мати норма, яка запроваджується з 1 січня 2024 року.
«Допомога уповноваженій особі, зазначеній у пункті 2 цього Порядку, призначається на другий шестимісячний період без додаткового звернення, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача протягом періоду, за який враховуються доходи, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги на другий шестимісячний період».
Півріччя для більшої частини внутрішніх переселенців закінчується в січні. Тому з 1 лютого ця норма має бути застосована.
Вона означає ось що. Якщо скласти дохід всіх членів сім’ї, які працюють або отримують інші доходи, і поділити цю суму на кількість членів родини (включаючи непрацездатних) і в результаті вийде число, яке менше ніж чотири прожиткових мінімуми, то за родиною зберігається соціальна допомога. Якщо більше – виплати припиняються.
В законі, окрім цією умови, є і інші вимоги: родина має бути зареєстрована на території, яка в окупації і дата звільнення якої не визначена, або на території ведення боїв, або її житло зруйноване і не придатне для життя.
Існують і виключення. Допомога багатодітним родинам буде подовжена автоматично, незважаючи на сумарний дохід родини. Також буде автоматично на 6 місяців буде подовжена виплата особам, які відкрили ФОП, розпочали власну господарську діяльність і чий дохід не перевищує трьох прожиткових мінімумів. Детально про це ви можете дізнатись в тексті закону (ось посилання).
Проте більшість ВПО з лютого допомогу на оренду житла таки втратить. І це велика проблема. Гаряча лінія «Донбас SOS» зараз розривається від дзвінків незадоволених громадян.
Припустимо, звичайна родина, - тато, мама та двоє дітей. Допомога на оренду у них – 10 тисяч грн. За ці гроші в невеличкому місті можна зняти двокімнатну квартиру. І це було великою допомогою родині, яка втратила все своє майно під час війни. Якій треба не просто орендувати, а і купувати одяг собі, дітям, взуття, тарілки, посуд. Родини роблять це поступово, бо на жаль в Україні небагато вакансій, які можуть забезпечити високий рівень доходів.
Для такої родини втрата фінансової допомоги від держави – це катастрофа, яка буде змушувати повертатись родини на руїни, в окупацію.
Тому 6 грудня на сайті Президента з’явилася петиція з вимогою скасувати цю норму щодо прожиткового мінімуму для ВПО, житло яких зруйноване або знаходиться в окупації.
Підтримати петицію ВИ МОЖЕТЕ ТУТ.
Наразі вона дуже швидко збирає голоси і має всі шанси зібрати необхідні 25 тисяч вже до кінця сьогоднішнього дня.
Окрім цієї норми, в правила нарахування допомоги на оренду житла для ВПО внесені і інші зміни
ЛЮДИ, які перемістилися в межах тимчасово окупованих російською федерацією територій, щодо яких не визначено дати завершення тимчасової окупації, не мають права стати на облік ВПО та отримати довідку. Перелік тимчасово окупованих російською федерацією територій затверджується та оновлюється Мінреінтеграції.
ЯКЩО протягом трьох місяців з дня призначення допомоги людина працездатного віку не працює і не посприяла своїй зайнятості або не набула статусу безробітної, виплата допомоги на проживання припиняється (це не стосується осіб з інвалідністю I чи II групи, студентів, осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, чи які мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають за ними, чи які виховують малолітню дитину, що навчається он-лайн тощо). Отже непрацюючі ВПО мають сприяти своїй зайнятості — працевлаштуватися, зареєструватися як фізична особа – підприємець/особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, подати заяву для отримання допомоги на здобуття економічної самостійності/мікрогранту/гранту на власний бізнес, або подати заяву на отримання ваучера на навчання, або набути статусу безробітного.
З 1 ГРУДНЯ 2023 р. допомогу не буде отримувати вся сім’я, якщо будь-який член цієї сім’ї – отримувач допомоги не відповідає майновим критеріям (має депозит більше 100 тисяч грн, купив квартиру, машину, земельну ділянку тощо).
ДОПОМОГУ будуть призначати лише тим ВПО, які перемістилися не раніше 1 січня 2022 р.
З 1 ЛИСТОПАДА для переселенців, які вперше звертаються за призначенням допомоги на проживання діє нове правило. Відтепер за допомогою має звертатись одна особа від всієї сімʼї, а не кожен член родини окремо. Відповідна допомога призначається на кожного члена сім’ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про ВПО.
У РАЗІ визначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої здійснилося внутрішнє переміщення, виплата допомоги буде припинена через три місяці.
ЯКЩО ВПО втратила право на отримання допомоги або відмовилася від неї, але після 1 серпня 2023 р. повторно перемістилася з території, на якій оголошена обов’язкова евакуація, така людина матиме право на отримання допомоги на проживання протягом шести місяців.
Повний текст ПОСТАНОВИ з усіма правками і редакціями читайте за ПОСИЛАННЯМ.
ЧИТАЙТЕ нас в Телеграм-каналі Маріуполь 0629
НАДСИЛАЙТЕ свої повідомлення в Телеграм-бот 0629
ОБГОВОРЮЙТЕ новини в нашій групі Фейсбук - Маріуполь Місто-герой
ДИВІТЬСЯ нас на YouTube